Ўзаро ҳурмат ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлашга қаратилган сиёсат изчил давом эттирилади
Давлатимиз раҳбари Навоий шаҳридаги “Фарҳод” маданият саройида вилоятдаги миллий маданий марказлар вакиллари билан мулоқот қилди.
- Сизларга маълумки, юртимиздаги аҳиллик, тотувликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор бераяпмиз. Бунинг натижасида ҳаётингизда нималар ўзгарди? Нима муаммолар, қандай таклифлар бор? Шулар ҳақда сизлар билан юракдан гаплашгани келдим, - деди Президент.
Кўп миллатли Навоий вилояти - халқлар дўстлиги ва ўзаро англашувининг ёрқин ифодаси. Ўзбек, қозоқ, қорақалпоқ, тожик, рус, корейс ва кўплаб бошқа миллат вакиллари бир оила аъзоларидек яшаб, юртимиз ривожига муносиб ҳисса қўшиб келмоқда. Вилоятда 8 та миллий маданий марказ фаолият юритмоқда. Мактабларда ўқитиш 7 тилда йўлга қўйилган.
Учрашувда қатнашган турли миллат ва элат вакиллари уларнинг ўқиб, ишлаши, маданиятини сақлаши учун кенг шароит яратилганини таъкидлашди. Ўзлари, фарзандлари эришаётган муваффақиятларни сўзлаб беришди. Маданий марказлар учун бинолар ажратилгани, 30 июль мамлакатимизда Халқлар дўстлиги куни этиб белгилангани қайд этилди.
- Бугун сайловчилар билан учрашувда бу қутлуғ байрамни келгуси йили Навоий вилоятида катта тантана билан  нишонлаш  таклифини билдирдим, - деди Шавкат Мирзиёев. - Шунингдек, 2022 йилда Навоийда кўп миллатли халқимиз бирлигининг рамзи сифатида Дўстлик боғини барпо этишни режалаштирганмиз.
Президент юртимизда яшаётган барча миллат ва элат вакиллари ўртасида ўзаро ҳурмат ва ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш, турли диний конфессиялар учун зарур шароитлар яратишга қаратилган сиёсат изчил давом эттирилишини таъкидлади.

Политика, направленная на укрепление атмосферы взаимного уважения и согласия, будет последовательно продолжена
Во Дворце культуры «Фарход» города Навои глава государства встретился с представителями национальных культурных центров области.
- Как вы знаете, мы уделяем особое внимание укреплению единства и согласия в нашей стране. Что в результате изменилось в вашей жизни? Какие проблемы, какие предложения у вас есть? Я пришел поговорить с вами обо всем этом, - сказал Президент.
Многонациональная Навоийская область - яркий пример отношений дружбы и взаимопонимания между разными народами. Представители узбеков, казахов, каракалпаков, таджиков, русских, корейцев и многих других национальностей живут одной семьей и вносят достойный вклад в развитие нашей страны. Сегодня в регионе действуют ­8 национальных культурных центров, ­для них созданы все условия. Обучение в школах ­ведется на 7 языках.
Присутствовавшие на встрече представители разных этно-культурных общностей отметили, что для них созданы широкие условия для получения образования, труда, сохранения своей культуры. Они рассказали о своих достижениях и успехах своих детей. Подчеркнуто, для культурных центров выделены отдельные, а 30 июля в нашей стране объявлено Днем дружбы народов.
- Сегодня на встрече с избирателями я предложил  ­отметить в следующем году этой светлый праздник большим торжеством в Навоийской области, - отметил Шавкат Мирзиёев. - Мы также планируем 2022 году построить в городе ­Навои Парк дружбы как символ единства ­нашего многонационального народа.
Президент отметил, что политика, направленная на укрепление атмосферы взаимного уважения и согласия между всеми национальностями и этническими группами, проживающими в нашей стране, создание необходимых условий для различных религиозных конфессий, будет последовательно продолжена.