Почта ва курерлик алоқа хизматларида қандай ўзгаришлар кутиляпти
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги ялпи мажлисида “Почта алоқаси тўғрисида”ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда муҳокама қилинди.
Мазкур қонун лойиҳаси республикадаги почта алоқаси хизматлари бозорининг ривожланиш даражаси ва жаҳон почта алоқаси хизматлари бозори ривожланишининг замонавий тенденцияларини инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган.
“Почта алоқаси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ушбу соҳадаги муносабатларнинг барча жабҳаларини белгилаб берувчи базавий қонун ҳисобланади. Лекин бугунги кунга келиб, у почта алоқаси соҳасини ҳуқуқий тартибга солиш замонавий тенденсияларга жавоб бера олмайди.
Хусусан, қонунчилик амалиётига мувофиқ почта алоқаси соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари белгиланмаган. Почта алоқаси соҳасини давлат томонидан литсензиялаш орқали тартибга солиниши белгилаб қўйилган бўлсада, бугунги кунгача мазкур фаолиятни лицензиялаш тартиби жорий этилмаган.
Таклиф этилаётган қонун лойиҳасида эса амалдаги “Почта алоқаси тўғрисида”ги қонунни почта алоқаси тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ва халқаро шартномалар меъёрларига мувофиқлаштириш, почта алоқаси соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари ва почта алоқаси турларини белгилаш назарда тутилмоқда.
Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши почта алоқасини ривожлантириш йўналишида ҳуқуқий ва меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида сифатли умумфойдаланишдаги почта алоқаси ва курерлик алоқаси хизматларини кўрсатиш учун шароитлар яратиш имконини беради.
Халқ вакиллари соҳанинг қонунчилик базасини тартибга солишнинг аҳамиятини инобатга олган ҳолда, мазкур қонун лойиҳасини қабул қилдилар.

Качественные услуги почтовой и курьерской связи будут оказаны на всей территории республики
На очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса в первом чтении обсужден проект закона «О почтовой связи».
Данный законопроект разработан с учетом уровня развития рынка услуг почтовой связи в республике, а также современных тенденций развития мирового рынка услуг почтовой связи.
Закон Республики Узбекистан «О почтовой связи» является основным законом, определяющим все аспекты отношений в этой сфере. Но на сегодняшний день документ не соответствует современным тенденциям правового регулирования почтовой отрасли.
В частности, в соответствии с законодательной практикой не определены основные направления государственной политики в сфере почтовой связи. Несмотря на определение государством регулирование сферы почтовой связи посредством лицензирования, процедура лицензирования этой деятельности до сих пор не введена.
Предлагаемым законопроектом предусматривается приведение действующего Закона Республики Узбекистан «О почтовой связи» в соответствии с требованиями законодательства о почтовой связи и международных договоров, определение основных направлений государственной политики в области почтовых услуг и видов почтовых услуг, определение основных направлений государственной политики в области почтовой связи и видов почтовой связи.
Отмечалось, что принятие законопроекта будет способствовать совершенствованию нормативно-правовой базы для развития почтовой связи, созданию условий для оказания качественных услуг почтовой связи общего пользования и курьерской связи на всей территории Республики Узбекистан.
Учитывая важность регулирования законодательной базы сферы, народными избранниками принят законопроект в первом чтении.