"Сайлов ва гендер: сиёсат соҳасида хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш бўйича халқаро ва миллий амалиёт" туркумидаги семинарларга старт берилди
2021-10-12 | Сайлов
Мазкур лойиҳа доирасидаги 2021 йилда амалга ошириладиган тадбирлар президент сайлови кампанияси даврида ҳамкорлик қилишга қаратилган бўлиб, сайлов жараёнининг шаффофлиги ва инклюзивлигини таъминлаш, аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг сайловда фаол иштирокини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларга қаратилмоқда.
Ўқув семинарлари Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари, аёлларни қўллаб-қувватлаш соҳасидаги нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари хотин-қизларнинг сайлов жараёнидаги иштироки борасидаги касбий билим даражасини оширишга қаратилган бўлиб, аёлларнинг сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишнинг барча босқичларида иштирок этиш имкониятларини янада оширади.
Ўқув семинарлари туркумини бошлаш маросимида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси З.Низамходжаев, Швейцариянинг Ўзбекистондаги элчиси К.Оболенский, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили М.Димовска, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирининг биринчи ўринбосари Г.Маруфова иштирок этди.
Қайд этилганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистонда гендер тенглик масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Бугунги кунга келиб соҳага оид 25 та қонун ҳужжатлари қабул қилинди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати таркибида Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Республика хотин-қизлар жамоатчилик кенгаши каби янги тузилмаларни ташкил этилиши Ўзбекистонда аёллар ҳуқуқлари, гендер тенглиги таъминлашнинг ягона яхлит механизмига айланди.
Ўзбекистон тарихида илк маротаба миллий парламентда хотин-қизлар сони Бирлашган Миллат Ташкилоти томонидан белгиланган тавсияларга мос даражага етди. Мамлакатимиз парламенти хотин-қизлар сони бўйича дунёдаги 190 та миллий парламент ўртасида 37-ўринга кўтарилди. Бугунги кунда сиёсий партияларда фаолият юритаётган хотин-қизлар улуши 44 фоизга, бошқарув лавозимидаги хотин-қизлар улуши 27 фоизга етди.
Мамлакатимизда хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ва гендер тенглигини таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотларнинг давоми сифатида жорий йилда бўлиб ўтган Сенатнинг 15 ялпи мажлисида “Ўзбекистонда 2030 йилга қадар гендер тенгликка эришиш стратегияси” қабул қилинганлиги таъкидланди.
Шуни алоҳида қайд этиш керакки, сайлов ҳуқуқларини амалга оширишда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни яратиш устувор йўналишлардан бири. Стратегияда кўзда тутилган бу борадаги тадбирлардан келиб чиққан ҳолда, Марказий сайлов комиссияси томонидан сайловнинг барча босқичларида ҳотин-қизлар ва эркакларнинг тенг асосда иштирок этишини кузатувчи 11 та Индикаторлар ишлаб чиқилди.
Ўқув семинарларига БМТТДнинг халқаро экспертлари жалб қилинган.
Тадбирда МСК раиси З.Низамходжаев “Ўзбекистон Республикасининг сайлов қонунчилиги: асосий янгилик, эътибор қаратитлиши лозим бўлган муҳим жиҳатлар” мавзуида чиқиш қилди.

Запущен цикл семинар тренингов «выборы и гендер: международные и национальные практики поддержки женщин в политике»
2021-10-12 | Выборы
Данная проектная деятельность направлена на оказание содействия на период избирательной кампании 2021 года и предусматривает мероприятия по повышению потенциала ЦИК и других заинтересованных сторон для обеспечения прозрачности и инклюзивности избирательного процесса, поддержке более активного участия женщин, молодежи и людей с ограниченными возможностями в выборах.
Цикл семинар-тренингов нацелен на повышение профессионального уровня информированности специалистов - представителей территориальных подразделений Министерства по поддержки махалли и семьи, ННО в сфере поддержки женщин по вопросам участия женщин в избирательном процессе и будет способствовать дальнейшему расширению возможности их участия на всех этапах подготовки и проведения выборов.
В церемонии запуска цикла семинар-тренингов приняли участие Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан З.Низамходжаев, Посол Швейцарии в Республике Узбекистан К.Оболенский, Постоянный Представитель ПРООН в Узбекистане М. Димовска, первый заместитель министра по поддержке махалли и семьи Г.Маруфова.
Отмечалось, что в Узбекистане на протяжении последних лет принимаются активные меры для обеспечения гендерного равенства.
В этой сфере принято 25 законов. Созданы институциональные механизмы, которые представляют собой единую систему по обеспечению прав женщин, гендерного равенства: Комитет по делам женщин и гендерному равенству при Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Республиканский общественный совет женщин, Министерство махалли и поддержки семьи и другие.
Впервые в истории Узбекистана количество женщин в национальном парламенте достигло уровня, установленного ООН. Так, Парламент нашей страны поднялся на 37-е место среди 190 национальных парламентов мира по количеству женщин. Сегодня доля женщин в политических партиях составляет 44 процента, а доля женщин на руководящих должностях - 27 процентов.
Как подчеркивалось, в этом году на 15-м пленарном заседании Сената был принят исторический документ - Стратегия по достижению гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года. Данный документ в основном реализуется в рамках ряда приоритетов, направленных на обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин.
Следует отметить, что обеспечение равных прав и возможностей женщин и мужчин при осуществлении избирательного права является одним из приоритетов. Исходя из предусмотренных в Стратегии мероприятий в этом направленнии, Центральная избирательная комиссия разработала 11 индикаторов показателей для мониторинга равного участия женщин и мужчин на всех этапах выборов. К проведению цикла семинар-тренингов привлечены международные эксперты от ПРООН.
Перед участниками мероприятия на тему «Избирательное законодательство Республики Узбекистан: основные новшества, важные аспекты, на которые следует обратить внимание» выступил Председатель ЦИК З.Низамходжаев.