Президент кластер маҳсулотларини кўздан кечирди
Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро вилояти Олот туманидаги “Мергантекс” масъулияти чекланган жамиятини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йилда ушбу корхона негизида пахта-тўқимачилик кластери тузиш лойиҳаси билан танишган эди. Шундан сўнг унинг фаолиятида туб бурилиш бўлди. 2018-2020 йилларда 22 миллион доллардан зиёд инвестиция жалб қилиниб, Германия, Япония, АҚШ, Бельгия ва Швейцариядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди.
Бугун корхона пахта хомашёсига бирламчи ишлов беришдан тортиб тайёр кийим-кечак тикишгача бўлган барча жараёнларни қамраб олган улкан кластерга айланди. Бу ерда 880 киши ишламоқда. Кластер йилига 30 минг тонна пахта хомашёсини қайта ишлаш қувватига эга. Ўтган йили бу ерда жами 240 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 6 миллион долларликдан зиёд экспорт қилинган.
- Бу катта ишларнинг биринчи натижалари. Лекин корхонадаги босқичлар ҳали охиргиси эмас. Энди кейинги босқичларни ўзлаштириб, инновацион технологияларни жорий этиб, қўшилган қийматли маҳсулотларни кўпайтиришга ҳаракат қилиш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Келгуси йили кластерда табиий ва кимёвий толадан тайёр кийимлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш режалаштирилган. Қиймати 25 миллион доллар бўлган ушбу лойиҳа натижасида экспорт ҳажми 30 миллион долларга етиши, қўшимча мингта иш ўрни очилиши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбарига пахта етиштиришда қўлланилаётган инновацион усуллар ҳақида маълумот берилди. Кластер томонидан 1 минг 200 гектар майдонда томчилатиб суғориш жорий этилган. Натижада сув сарфи камайиб, ернинг унумдорлиги ошган. Айрим фермер хўжаликлари пахтадан 70 центнергача ҳосил олган. Бир туп ғўзада 190 тагача кўсак бўлган.
Шавкат Мирзиёев бундай самарали ишларни давом эттириш, фан ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш, жумладан, хориж тажрибаси асосида маҳаллий томчилатиб суғориш технологияси ишлаб чиқариш зарурлигини таъкидлади.

Президент ознакомился с продукцией кластера
Президент Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью «Мергантекс» в Алатском районе Бухарской области.
В 2017 году глава государства ознакомился с проектом создания хлопково-текстильного кластера на базе данного предприятия. После этого в его деятельности произошел коренной поворот. В 2018-2020 годах сюда было инвестировано более 22 миллионов долларов, установлено современное оборудование из Германии, Японии, США, Бельгии и Швейцарии.
Сегодня предприятие превратилось в крупный кластер, охватывающий весь цикл производства от первичной обработки хлопка-сырца до пошива готовой одежды. Здесь трудятся 880 человек. Кластер способен перерабатывать 30 тысяч тонн хлопка в год. В прошлом году им произведено продукции на 240 миллиардов сумов, экспортировано товаров более чем на 6 миллионов долларов.
- Это первые результаты большой работы. Но это еще не предел. Сейчас необходимо осваивать следующие этапы переработки, внедрить инновационные технологии и стремиться к увеличению производства продукции с добавленной стоимостью, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В следующем году кластер планирует начать выпуск готовой одежды из натуральных и химических волокон. Ожидается, что проект стоимостью 25 миллионов долларов увеличит экспорт до 30 миллионов долларов и создаст дополнительно тысячу рабочих мест.
Глава государства был проинформирован об инновационных методах выращивания хлопка. Кластер внедрил капельное орошение на 1,2 тысячи гектарах. В результате снизился расход воды и повысилась плодородность почвы. Некоторые хозяйства собрали до 70 центнеров хлопка с гектара. На одном кусте хлопчатника удалось накопить до 190 коробочек.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность продолжения этой эффективной работы, обеспечения тесной взаимосвязи науки и практики, в том числе производства отечественных систем капельного орошения на основе зарубежного опыта.