Мамлакатимизда ихтисослаштирилган таълимнинг янги тизими - Президент мактаблари ташкил этилди. Жорий йилда Қарши шаҳрида ҳам шундай мактаб фойдаланишга топширилди.
2021-10-12 | Таълим
Давлатимиз раҳбари Қашқадарё вилоятига ташрифи чоғида ушбу муассасани кўздан кечирди. 168 ўринли мактаб биноси ва ётоқхона Президент мактаблари стандарти асосида қурилган. Фан хоналари, лабораториялар, спорт залларида энг замонавий шароитлар яратилган.
Бу йил мактабга 10 мингдан зиёд ўқувчи ҳужжат топшириб, шундан 144 нафари қабул қилинди. Таълим жараёни ривожланган давлатлар тажрибаси асосида ишлаб чиқилган ўқув режалари ва дастурлари бўйича инглиз тилида олиб борилади. Бунинг учун энг малакали ўқитувчилар, жумладан, 10 нафар чет эллик мутахассис жалб қилинган. 15 ўринли ўқитувчилар меҳмонхонаси қурилган.
Президент Шавкат Мирзиёев ўқувчилар билан суҳбатлашди.
- Бу ҳаётларингиздаги биринчи энг катта ғалабангиз. Ана шу ғалаба билан сизларни табриклайман, ота-онангизга раҳматлар айтаман. Ўз келажагингизга замин яратаяпсиз. Вақтдан, бу шароитлардан унумли фойдаланинглар. Бугунги муваффақият - тарих. Янаям кўпроқ ўқиб, изланишдан тўхтаманглар. Келгусида янги Ўзбекистоннинг муносиб фарзандлари бўлиб етишасизлар. Мен бунга ишонаман, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президент мактаби билан вилоятдаги бошқа мактаблар ўртасида тажриба алмашинувни йўлга қўйиш, шу асосида аниқ фанларни ўқитиш методологиясини янгилаш зарурлиги таъкидланди.

Шавкат Мирзиёев посетил Президентскую школу в Карши
В нашей стране созданы учебные заведения совершенно нового типа - Президентские школы. В этом году такая школа открылась и в городе Карши.
В ходе поездки в Кашкадарьинскую область глава государства ознакомился с этим образовательным учреждением.
Здание школы на 168 мест и общежитие построены по стандартам, установленным для Президентских школ. В предметных классах, лабораториях, спортзалах созданы самые современные условия.
В нынешнем году документы на поступление в школу подали более 10 тысяч учеников, из них конкурс прошли 144. Учебный процесс ведется на английском языке по планам и программам, разработанным на основе опыта развитых стран. Привлечены высококлассные преподаватели, в том числе 10 иностранных специалистов. Построена также учительская гостиница на 15 мест.
Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с учащимися.
- Это первая ваша большая победа в жизни. Поздравляю вас с этим успехом и благодарю ваших родителей. Вы закладываете основу для своего будущего. Максимально плодотворно используйте свое время, вот эти условия. Сегодняшний успех - уже история. Больше учитесь, не прекращайте узнавать новое. В будущем вы станете достойными детьми нового Узбекистана. Я верю в это, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Указано на необходимость налаживания обмена опытом между Президентской школой и другими школами области, обновления на этой основе методологии преподавания точных наук.