АҚШ конгрессменлари билан учрашув
2021 йилнинг 11 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев Америка Қўшма Штатлари Конгресси Вакиллар палатаси Ташқи ишлар қўмитаси раиси Грегори Микс бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказди.
Мулоқотда икки томонлама кун тартибининг устувор йўналишлари бўйича Ўзбекистон-Америка ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Афғонистондаги ҳолат, хусусан, бу мамлакатдаги инсонпарварлик вазият ҳамда иқтисодий қайта қуриш бўйича қўшма чораларга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Афғонистонда тинчлик ва барқарорлик ўрнатишга, мамлакатни минтақавий иқтисодий жараёнларга, шу жумладан, йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш орқали жалб этишдан манфаатдор.
Конгрессменлар Ўзбекистоннинг чет давлатлар фуқароларини Афғонистондан эвакуация қилишни ташкил этиши ҳамда афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатишда фаол иштирок этишини алоҳида таъкидладилар.

Встреча с конгрессменами США
11 октября 2021 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел встречу с делегацией Палаты представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки во главе с председателем  Комитета по иностранным делам Грегори Миксом.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-американского сотрудничества по приоритетным направлениям двусторонней повестки.
Отдельное внимание уделено ситуации в Афганистане, в частности гуманитарной обстановке, а также совместных мер по экономическому восстановлению этой страны.
Как отмечалось, Узбекистан заинтересован в установлении мира и стабильности в Афганистане, вовлечении страны в региональные экономические процессы, в том числе путем реализации крупных инфраструктурных проектов.
Конгрессмены подчеркнули активное участие Узбекистана в организации эвакуации граждан зарубежных стран из Афганистана, осуществлении гуманитарной помощи афганскому народу.