Давлат раҳбари маҳалладаги шароитлар билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Сирдарё тумани “Ширин” маҳалласида яшовчи Дониёр Йўлдошев хонадонида бўлиб, оиланинг турмуш шароитлари билан танишди.
Бу уй юртимиздаги обод ҳовлилардан бири. 10 сотих томорқада мевали ва манзарали дарахтлар, сабзавотлар экилган. 30 бош наслли курка боқилиб, бир йилда 25 миллион сўмгача қўшимча даромад олинмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу саъй-ҳаракатларни маъқуллаб, мана шундай обод хонадонлар кўпайиши кераклигини таъкидлади.
- Ҳудудларда юришим, ҳар кунги ҳаракатларимдан мақсад - одамларни рози қилиш, аҳоли жон бошига даромадни кўпайтириш. Илгари четга хомашё сотардик. Ҳозир ҳаммасини мамлакатимизда қайта ишлаб, тайёр маҳсулот чиқараяпмиз. Корхоналар очилаяпти, ёшларимиз, хотин-қизларимиз ишли бўлаяпти. Бундайлар кўпайиши, бунинг учун ривожланиш маҳаллада бўлиши керак. Маҳалла яхши бўлса, давлат кучли бўлади. Ёшларни билимли, ақлли қилиб тарбияласак, ўз йўлини, ишини топади, - деди Шавкат Мирзиёев.

Глава государства ознакомился с жизнью махалли
Президент Шавкат Мирзиёев посетил дом Дониёра Юлдашева, жителя махалли Ширин Сырдарьинского района, и побеседовал с членами семьи.
У себя во дворе площадью 10 соток семья выращивает фруктовые и декоративные деревья, овощи, содержит 30 породистых индеек и с этого получает в год до 25 миллионов сумов дополнительного дохода.
Глава государства высоко оценил хозяйство и отметил, что таких благоустроенных дворов должно быть как можно больше по всей стране.
- Цель моих поездок в регионы, ежедневных усилий  - сделать так, чтобы люди были довольны жизнью, добиться увеличения дохода на душу населения. Прежде мы продавали сырье за рубеж. А сейчас мы перерабатываем его у себя, производим готовую продукцию. Открываются предприятия, наши молодые люди, женщины получают работу. Чтобы это явление расширялось, развитие должно происходить прежде всего в махалле. Если махалля процветает, то и государство будет сильным. Если мы будем воспитывать молодежь образованными людьми, они смогут найти свой путь, свое дело, - сказал Шавкат Мирзиёев. Прочитано дуа с пожеланиями мира и благополучия нашей стране.