Ўзбекистон ва Россия Президентлари кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳим эканини таъкидладилар
2021-10-07 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 октябрь куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Россия етакчисини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва катта муваффақиятлар, дўст Россия халқига эса тинчлик-осойишталик ва бардавом равнақ тилади.
Президент Владимир Путиннинг замонавий Россияни барпо этишдаги тарихий роли ҳамда Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшаётган шахсий ҳиссаси қайд этилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ҳамкорлик барча йўналишларда жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ҳажми ва саноат кооперацияси кўлами муттасил ошиб бормоқда, жумладан, Ўзбекистон ва Россиянинг етакчи корхона ва банклари иштирокида янги лойиҳалар амалга оширилмоқда. «Спутник V» вакцинасини биргаликда ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар давом этмоқда: қайта тикланган Тошкент кинофестивали доирасида ўтган ҳафта Россия киноси кунлари муваффақиятли ўтказилди.
Бундан ташқари, яқинда пойтахтимизда Россияда таълим олишга бағишланган кўргазма ташкил этилди.
Президентлар бўлажак кўп томонлама тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.
Халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан, шу жумладан Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиши нуқтаи назаридан фикр алмашилди.
Мамлакатларимиз етакчиларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек илиқ, самимий ва дўстона руҳда ўтди.

Президенты Узбекистана и России подчеркнули важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
2021-10-07 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 октября провел телефонный разговор с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера России с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, а дружественному российскому народу – мира и дальнейшего процветания.
Подчеркнуты историческая роль Президента Владимира Путина в становлении современной России и его личный вклад в укрепление узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между нашими странами.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие взаимодействия по всем направлениям. Устойчиво растут объемы взаимной торговли и масштабы промышленной кооперации, включая новые проекты с участием ведущих предприятий и банков Узбекистана и России. Запущено совместное производство вакцины «Спутник V».
Продолжается активный культурно-гуманитарный обмен: на прошлой неделе успешно прошли Дни российского кино в рамках возрожденного Ташкентского кинофестиваля.
Кроме того, в эти дни в Ташкенте проведена российская образовательная выставка.
Президенты рассмотрели график предстоящих многосторонних мероприятий.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия, в том числе в контексте развития ситуации в Афганистане.
Телефонный разговор лидеров наших стран прошел в традиционно теплой, искренней и дружественной атмосфере.