2021 йил 6 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Нидерландия Қироллигининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган (қароргоҳи Москвада шаҳрида жойлашган) Хиллес Арно Бесхор Плухни қабул қилди.
Элчининг ишонч ёрлиқларини қабул қилиб, Вазир уни масъул лавозимга тайинлангани билан табриклади. Элчининг касбий тажрибаси ўзаро манфаатли соҳаларда Ўзбекистон ва Нидерландия муносабатларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига умид билдирди.
Суҳбат чоғида сиёсий мулоқотни, шу жумладан, “Ўзбекистон – Европа Иттифоқи” шаклидаги ҳамкорлик доирасида алоқаларни фаоллаштириш ҳамда парламентлараро, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар муносабатларни кенгайтиришдан икки томон ҳам бирдай манфаатдорлиги қайд этилди.

Встреча с Послом Нидерландов
6 октября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов с резиденцией в г.Москве Хиллес Арно Бесхоор Плуха.
Принимая верительные грамоты, Министр поздравил Посла с назначением на ответственный пост и выразил надежду, что его профессиональный опыт будет способствовать дальнейшему укреплению узбекско-нидерландских отношений в сферах, представляющих взаимный интерес.
Отмечена заинтересованность сторон в активизации политического диалога, в том числе в рамках формата «Узбекистан – Европейский Союз», развития межпарламентских связей, расширения торгово-экономических контактов и культурно-гуманитарного взаимодействия.