Хирургия хизматини трансформация қилиш, ҳудудларда жарроҳлик амалиётлари сифатини ошириш ва кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2021-10-05 | Ҳужжатлар
Аҳолига жарроҳлик ёрдамини кўрсатиш сифатини ошириш, ҳудудларда кам инвазив ва юқори технологик жарроҳлик амалиётларини кенг жорий қилиш, хирургия йўналишидаги тиббиёт ходимларининг салоҳиятини ошириш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, соҳада илм-фанни ривожлантириш мақсадида:
1. Хирургия хизматини трансформация қилишнинг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
академик В.Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт маркази (кейинги ўринларда – Хирургия маркази) – вилоят – туман (шаҳар) тиббиёт муассасалари ўртасида узвий боғлиқликни таъминлаш;
ҳудудлар ва туман (шаҳар) даражасида кам инвазив ва юқори технологик жарроҳлик амалиётларини кенг жорий этиш;
Хирургия марказида трансплантация амалиётларини хорижий мутахассислар билан ҳамкорликда кенг жорий этиш;
хирург, анестезиолог, реаниматолог, нефролог ва бошқа мутахассисларнинг салоҳиятини ошириш, уларни нуфузли хорижий тиббиёт муассасалари ва марказларида малака ошириши ва стажировка ўташини ташкил этиш, замонавий симуляцион марказда мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш;
хирургия йўналишида илмий-тадқиқот ишларини ривожлантириш, ходимларнинг илмий салоҳиятини ошириш;
аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатиш мақсадида Хирургия маркази, унинг филиаллари, туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмалари хирургия, анестезиология-реанимация бўлимларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш.
2. Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Молия вазирлигининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
а) болаларда туғма юрак нуқсонларини эндоваскуляр йўл билан даволашни кенг жорий этиш, уларни қисқа вақт ичида тўлиқ соғломлаштириб, ногиронликдан чиқариш мақсадида:
2021 йилда юрак нуқсонларини даволаш учун мўлжалланган 500 та тиббий буюм (окклюдер) харид қилишга Соғлиқни сақлаш вазирлигига ривожлантириш дастурлари учун ажратилган маблағлар доирасида вазирликка 10 миллиард сўм маблағ ажратиш;
2022 йилдан бошлаб эса эҳтиёждан келиб чиқиб ҳар йили ўртача 2 500 та окклюдер харид қилиш учун Давлат бюджети параметрларида зарур маблағларни назарда тутиш;
б) Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг қўшимча манбаларидан тенг улушда:
2021 йилда Хирургия маркази филиалларини 1-иловага мувофиқ замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш учун 42,5 миллиард сўм маблағ ажратиш;
2022-2023 йилларда туманлараро қўшма шикастланиш ва ўткир қон-томир касалликлари марказларига бириктирилмаган 26 та туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмаларининг хирургия, анестезиология-реанимация бўлимларини 2-иловага мувофиқ замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш учун 71,4 миллиард сўм йўналтириш.
мазкур тадбирлар учун маблағлар Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан, шунингдек, жойларда кам инвазив ва юқори технологик жарроҳлик амалиётларини жорий этиш натижасида тежаладиган маблағлар ҳамда халқаро молия институтларининг имтиёзли кредит ва грант маблағлари ҳисобига ажратилади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг асосланган ҳисоб-китобларига кўра туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмалари хирургия, анестезиология-реанимация бўлимларини асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш учун Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан тегишли маҳаллий бюджетларга қайтариш шарти билан бюджет ссудаси ажратилади.
3. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Хаджибаев):
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари билан биргаликда 2022-2023 йиллар давомида кам инвазив ва юқори технологик жарроҳлик амалиётлари кўлами оширилишини, шу жумладан, туман (шаҳар)ларда амалга ошириладиган амалиётлар тури 60 тадан 79 тага, ҳудудларда эса 130 тадан 168 тага оширилишини, Хирургия марказида юрак ва ўпка трансплантацияси жорий этилишини таъминласин;
Хирургия маркази (С.Исмаилов), Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази (Д.Туляганов) ва Республика ихтисослаштирилган нефрология ва буйрак трансплантацияси илмий-амалий тиббиёт маркази (Б.Даминов) томонидан 2022 йил якунига қадар барча ҳудудларда буйрак трансплантацияси амалиёти йўлга қўйилишини таъминласин;
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш жамғармаси ва маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан Хирургия маркази ва ҳудудий давлат тиббиёт муассасаларининг хорижий тилларни яхши биладиган ходимларини 2021-2022 йилларда хирургия соҳаси учун долзарб йўналишлар бўйича нуфузли хорижий тиббиёт муассасалари ва марказларига малака ошириш ва стажировка ўташ учун юбориш, шунингдек, Хирургия маркази фаолиятига етакчи хорижий мутахассисларни жалб этиш чораларини кўрсин.
Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш бўйича ишчи гуруҳи (Б.Мусаев) мазкур бандга мувофиқ малака ошириш ва стажировка ўташ учун юбориладиган ходимларнинг шаффоф танлов асосида танлаб олинишини таъминлайди;
малака ошириш ва стажировка ўташ учун юбориладиган ходимларга Хирургия маркази билан тузиладиган шартнома шартларига мувофиқ Хирургия маркази ва ҳудудий давлат тиббиёт муассасаларида ишлаб бериш мажбурияти юклатилади.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ хорижий мутахассисларни давлат тиббиёт муассасаларига жалб этишда:
хорижий мутахассисларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш шартномада келишилган шартларга мувофиқ амалга оширилади;
улар учун икки томонга авиачипталарни сотиб олиш харажатлари (узоқ муддатли меҳнат шартномалари тузилганда бир йилда икки мартадан ошмаган ҳолда) ҳамда республика меҳмонхоналарида яшаш харажатлари тегишли давлат тиббиёт муассасаси томонидан миллий валютада тўланади;
уларни жалб этиш ва моддий таъминоти бўйича харажатларни молиялаштириш манбаи бўлиб Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Иқтидорли ва малакали тиббиёт мутахассисларини қўллаб-қувватлаш ҳамда тиббиёт муассасаларига жалб қилиш жамғармаси маблағлари, тегишли давлат тиббиёт муассасасининг бюджетдан ташқари маблағлари, халқаро молия ва бошқа ташкилотлар, хорижий ҳукумат ташкилотларининг грантлари, шунингдек, қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобланади.
5. Хирургия марказининг инсон аъзолари ва тўқималари трансплантацияси соҳасида қўшимча вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
трансплантология соҳасида фундаментал ва амалий тадқиқотларни амалга ошириш ҳамда инновацион лойиҳаларни ишлаб чиқиш;
юқори технологик трансплантация амалиётларини амалга ошириш усулларини ўрганиш ва жорий этиш;
хорижий давлатларнинг мазкур соҳадаги илмий ташкилотлари, марказлари ҳамда экспертлари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва биргаликда тадқиқотларни ташкил қилиш;
трансплантология йўналишида малакали илмий кадрларни тайёрлашга кўмаклашиш.
Хирургия марказида:
базавий молиялаштириш тизими асосида фаолият юритадиган Инсон аъзолари ва тўқималари трансплантацияси илмий лабораторияси;
2021/2022 ўқув йилидан бошлаб Тошкент тиббиёт академиясининг Хирургия ва трансплантология кафедраси ташкил этилсин.
Белгилансинки, Хирургия маркази ушбу кафедрада ўқитилаётган бакалаврлар, клиник ординаторлар ва магистрлар учун асосий клиник база ҳисобланади.
6. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.Вафаев) Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда бир ҳафта муддатда Хирургия марказини модернизация қилиш учун 11 миллион АҚШ доллари миқдорида халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
7. Хирургия хизматини 2021-2023 йилларда трансформация қилиш бўйича чора-тадбирлар дастури 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Дастурда белгиланган чора-тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли ижро этилишини таъминласин ҳамда амалга оширилган ишлар тўғрисида ҳар чоракда Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб борсин.
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари бир ҳафта муддатда мазкур қарор талабларига мувофиқ Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 2022-2023 йилларда жарроҳлик ёрдамини ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиб, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва халқ депутатлари вилоятлар Кенгашларида кўриб чиқилиши ва тасдиқланишини ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига тақдим этилишини таъминласин.
9. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Хаджибаев) Молия вазирлиги (Т.Ишметов) билан биргаликда бир ой муддатда жарроҳлик амалиётининг мураккаблиги даражаси ҳамда самарадорлик кўрсаткичларига қараб тиббиёт ходимларига табақалаштирилган меҳнатга ҳақ тўлаш тизимини жорий этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
10. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Хаджибаев) етакчи хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда 2021 йил 1 ноябрдан бошлаб Тиббиёт ходимларининг касбий малакасини ривожлантириш марказида республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари ва бошқа давлат тиббиёт муассасалари раҳбарларини соғлиқни сақлаш соҳасида бошқарув (Healthcare Administration) йўналиши бўйича қисқа муддатли ўқув курсларида қайта тайёрлаш ҳамда малакасини оширишни йўлга қўйсин ва уларни мазкур курсларда ўқитиш юзасидан
режа-графикни тасдиқласин.
11. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) Молия вазирлиги (Т.Ишметов) билан биргаликда 2022/2023 ўқув йилида соғлиқни сақлаш соҳаси учун 50 нафар менежер мутахассисларни магистрлик йўналиши (Master of Healthcare Administration) бўйича давлат гранти асосида Тошкент шаҳридаги Халқаро Вестминстер ва бошқа олий таълим ташкилотларида тайёрлаш билан боғлиқ харажатларни қоплаш чораларини кўрсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
13. Соғлиқни сақлаш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Ушбу қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб соғлиқни сақлаш вазири А.М. Хаджибаев, унинг ўринбосарлари А.Ш. Иноятов ва У.Ю. Собиров, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарорнинг ўз вақтида ва натижали ижро этилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А. Мусаев ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н. Тўйчиев зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2022 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О мерах по трансформации хирургической службы, повышению качества и расширению масштаба хирургических операций в регионах
2021-10-05 | Документы
В целях создания необходимых условий для повышения качества оказания населению хирургической помощи, широкого внедрения малоинвазивных и высокотехнологичных хирургических операций в регионах, повышения потенциала медицинских работников в направлении хирургии, развития науки в сфере:
1. Определить основными направлениями трансформации хирургической службы:
обеспечение взаимодействия между Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром хирургии имени академика В. Вахидова (далее – Центр хирургии)
и медицинскими учреждениями областей, районов (городов);
широкое внедрение малоинвазивных и высокотехнологичных хирургических операций на уровне регионов и районов (городов);
широкое внедрение в Центре хирургии практик трансплантации в сотрудничестве с зарубежными специалистами;
повышение потенциала хирургов, анестезиологов, реаниматологов, нефрологов и других специалистов, организацию повышения ими квалификации и прохождения стажировки в престижных зарубежных медицинских учреждениях и центрах, налаживание подготовки специалистов в современном симуляционном центре;
развитие научно-исследовательской деятельности в направлении хирургии, повышение научного потенциала работников;
укрепление материально-технической базы Центра хирургии, его филиалов, отделений хирургии, анестезиологии-реанимации районных (городских) медицинских объединений в целях оказания населению квалифицированных медицинских услуг.
2. Согласиться с предложениями Министерства здравоохранения и Министерства финансов, предусматривающими:
а) в целях широкого внедрения эндоваскулярного лечения врожденных пороков сердца у детей, их полного оздоровления в короткие сроки, выведения из инвалидности:
выделение Министерству здравоохранения в 2021 году 10 миллиардов сумов на закупку 500 единиц медицинских изделий (окклюдеров), предназначенных для лечения пороков сердца, в рамках средств, выделенных министерству для программ развития;
предусмотрение начиная с 2022 года исходя из потребностей в параметрах Государственного бюджета необходимых средств для ежегодной закупки в среднем 2 500 окклюдеров;
б) из республиканского бюджета Республики Узбекистан, а также дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента в равных долях:
выделение 42,5 миллиарда сумов для оснащения современным оборудованием филиалов Центра хирургии в 2021 году согласно приложению № 1;
направление 71,4 миллиарда сумов для оснащения современным оборудованием отделений хирургии, анестезиологии-реанимации 26 районных (городских) медицинских объединений, не закрепленных за межрайонными центрами сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний, в 2022–2023 годах согласно приложению № 2.
средства на данные мероприятия выделяются из республиканского бюджета Республики Узбекистан, а также за счет средств, сэкономленных в результате внедрения малоинвазивных и высокотехнологичных хирургических операций на местах, льготных кредитов и грантовых средств международных финансовых институтов;
по обоснованным расчетам Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента из республиканского бюджета Республики Узбекистан соответствующим местным бюджетам выделяется с условием возврата бюджетная ссуда на оснащение оборудованием отделений хирургии, анестезиологии-реанимации районных (городских) медицинских объединений.
3. Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.):
совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента обеспечить
в течение 2022–2023 годов повышение масштаба малоинвазивных и высокотехнологичных операций, в том числе увеличение видов операций, проводимых в районах (городах), с 60 до 79, в регионах – со 130 до 168, а также внедрение в Центре хирургии проведения трансплантации сердца и легких;
обеспечить до конца 2022 года налаживание Центром хирургии (Исмаилов С.), Республиканским научным центром экстренной медицинской помощи (Туляганов Д.) и Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром нефрологии и трансплантации почек (Даминов Б.) практики трансплантации почки во всех регионах;
принять меры по направлению в 2021–2022 годах работников Центра хирургии и региональных государственных медицинских учреждений, хорошо владеющих иностранными языками, в престижные зарубежные медицинские учреждения и центры для повышения квалификации и прохождения стажировки по актуальным направлениям области хирургии за счет средств Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов Министерства здравоохранения, местного бюджета, а также привлечению ведущих зарубежных специалистов к деятельности Центра хирургии.
рабочая группа по поддержке и привлечению в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов (Мусаев Б.) обеспечивает прозрачный отбор на конкурсной основе работников, направляемых на повышение квалификации и прохождение стажировки в соответствии с настоящим пунктом;
на работников, направляемых на повышение квалификации и прохождение стажировки, в соответствии с условиями договора, заключаемого с Центром хирургии, возлагается обязательство отработки в Центре хирургии и региональных государственных медицинских учреждениях.
4. Установить порядок, в соответствии с которым при привлечении зарубежных специалистов в государственные медицинские учреждения:
оплата труда зарубежных специалистов производится в соответствии с условиями, оговоренными в договоре;
расходы по приобретению для них авиабилетов в оба конца (не более двух раз в год при долгосрочных трудовых договорах) и расходы по проживанию в гостиницах республики выплачиваются соответствующим государственным медицинским учреждением в национальной валюте;
источником финансирования расходов по их привлечению и материальному обеспечению являются средства Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов Министерства здравоохранения, внебюджетные средства соответствующих государственных медицинских учреждений, гранты международных финансовых и других организаций, зарубежных правительственных организаций, а также иные источники, не запрещенные актами законодательства.
5. Определить дополнительными задачами Центра хирургии в области трансплантации органов и тканей человека:
осуществление фундаментальных и практических исследований и разработку инновационных проектов в области трансплантологии;
изучение и внедрение методов осуществления высокотехнологичных операций по трансплантации;
установление сотрудничества и организацию совместных исследований с профильными научными организациями, центрами
и экспертами зарубежных государств;
оказание содействия в подготовке квалифицированных научных кадров в направлении трансплантологии.
Создать в Центре хирургии:
научную лабораторию по трансплантации органов и тканей человека, осуществляющую деятельность на основе системы базового финансирования;
с 2021/2022 учебного года кафедру хирургии и трансплантологии Ташкентской медицинской академии.
Определить, что Центр хирургии является основной клинической базой для бакалавров, клинических ординаторов и магистров, обучающихся на данной кафедре.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.) совместно с Министерством здравоохранения в недельный срок принять меры по привлечению средств международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций в размере 11 миллионов долларов США для модернизации Центра хирургии.
7. Утвердить Программу мер по трансформации хирургической службы в 2021–2023 годах согласно приложению № 3.
Министерству здравоохранения обеспечить своевременное и качественное исполнение мер, определенных в Программе, а также ежеквартально вносить в Кабинет Министров информацию о проделанной работе.
8. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей в недельный срок в соответствии с требованиями настоящего постановления разработать Программу мер по развитию хирургической помощи в Республике Каракалпакстан и областях в 2022–2023 годах, обеспечить ее рассмотрение и утверждение в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан и Кенгашах народных депутатов областей, а также представление в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
9. Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.) совместно
с Министерством финансов (Ишметов Т.) в месячный срок внести в Кабинет Министров предложение по внедрению системы дифференцированной оплаты труда медицинским работникам исходя из уровня сложности хирургических операций и показателей эффективности.
10. Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.) начиная с 1 ноября 2021 года с учетом передового зарубежного опыта наладить в Центре развития профессиональной квалификации медицинских работников переподготовку и повышение квалификации руководителей республиканских специализированных научно-практических медицинских центров и других государственных медицинских учреждений на краткосрочных учебных курсах по администрированию в сфере здравоохранения (Healthcare Administration) и утвердить план-график их обучения на данных курсах.
11. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) принять меры по покрытию расходов, связанных с подготовкой в 2022/2023 учебном году в Международном Вестминстерском университете в городе Ташкенте и других высших образовательных организациях 50 менеджеров-специалистов для сферы здравоохранения по направлению магистратуры (Master of Healthcare Administration) на основе государственного гранта.
13. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
14. Возложить на министра здравоохранения Хаджибаева А.М., его заместителей Иноятова А.Ш. и Собирова У.Ю., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление контроля за своевременным и результативным исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 января 2022 года.