Мамлакатимизда МДХ сайловларни кузатиш миссияси ўз фаолиятини бошлади
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси таклифига биноан, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг (МДҲ) Ижроия қўмитаси раиси биринчи ўринбосари Леонид Анфимов бошчилигида МДҲ сайловларни кузатиш миссиясининг узоқ муддатли кузатувчилари мамлакатимизга ташриф буюрди.
29 сентябрь куни Марказий сайлов комиссиясида Кузатувчилар миссияси аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссияси раиси Зайниддин Низамходжаев меҳмонларни сайлов кампанияси билан таништириб, сайлов Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ҳамда Сайлов кодексига мувофиқ очиқ ва ошкора ўтказилаётганини таъкидлади.
Шу билан бирга, айни дамда Президентликка номзодларнинг сайловолди ташвиқоти жараёни бошлангани, сайловолди ташвиқотини олиб бориш ва оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда тенг имкониятлар яратилганлиги қайд этилди.
Учрашув давомида таъкидланганидек, МДҲ кузатувчилари фаолиятини мувофиқлаштириш учун Тошкент шаҳрида миссиянинг штаби иш бошлайди.
Миссия ўз фаолияти давомида сайлов жараёни бориши ҳақида материалларни тўплаш ва таҳлил қилиш, сайлов қонунчилигини ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш ва телевизион дастурлар ҳамда босма оммавий ахборот воситаларида чиқаётган сайловга оид материалларни мониторинг қилиш, номзодларнинг сайлов штабларида учрашувлар ўтказиш билан шуғулланади.
Маълумот ўрнида қайд этиш жоиз, Марказий сайлов комиссияси шу кунга қадар 112 нафар халқаро кузатувчини рўйхатдан ўтказди.
Учрашувдан сўнг Л.Анфимов оммавий ахборот воситалари вакилларига Миссия фаолияти юзасидан мурожаат қилди.
Ташриф доирасида делегация аъзоларининг бир қатор вазирлик ва идораларда учрашувлари режалаштирилган.

В нашей стране начала осуществлять свою Деятельность наблюдательная миссия СНГ
29 сентября в Центральной избирательной комиссии состоялась встреча с членами Миссии наблюдателей. Председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев ознакомил гостей с ходом избирательной кампании, отметив, что выборы проводятся открыто и прозрачно в соответствии с Конституцией и Избирательным кодексом Республики Узбекистан. При этом было отмечено о начале процесса предвыборной агитации кандидатов в Президенты, для которых созданы равные возможности в средствах массовой информации.
Как отмечено в ходе встречи, в Ташкенте будет создан штаб миссии для координации деятельности наблюдателей от СНГ.
В ходе своей деятельности миссия собирает и анализирует материалы по избирательному процессу, проводит правовую экспертизу избирательного законодательства и отслеживает связанные с выборами материалы в телепрограммах и печатных средствах массовой информации, а также проводит встречи в избирательных штабах кандидатов.
В качестве сведения следует отметить, что на данный момент Центральная избирательная комиссия зарегистрировала 112 международных наблюдателей. В завершение встречи первый заместитель председателя Исполкома СНГ Леонид Анфимов обратился к представителям СМИ по поводу деятельности Миссии.