“Очиқ бюджет” ахборот портали орқали жамоатчилик фикри асосида шаклланган тадбирларни молиялаштиришни янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2021-09-23 | Ҳужжатлар
Фуқароларни бюджет жараёнига жалб қилиш механизмининг ишга туширилиши жойларда аҳолини қийнаб келаётган муаммоларнинг ечимини топиш ва жамоатчиликни бюджет жараёнининг иштирокчисига айлантиришда алоҳида восита бўлиб хизмат қилмоқда.
2021 йилда ўтказилган ташаббусли бюджетлаштириш жараёнида фуқаролардан келиб тушган мурожаатларда баён этилган ўринли ва долзарб муаммоларни қисқа муддатларда бартараф этиш, давлат бюджетини шакллантириш ва ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш лойиҳаларини ишлаб чиқиш жараёнига аҳолини фаол жалб этиш мақсадида:
1. Молия вазирлиги ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан 1-иловага мувофиқ 2021 йил 1 октябрга қадар:
Фуқаролар ташаббуси жамғармасида (кейинги ўринларда – Жамғарма) 1 миллиард сўмдан кам маблағ шаклланган туман ва шаҳарлар учун қўшимча 57,9 миллиард сўм;
“Очиқ бюджет” ахборот портали орқали келиб тушган таклифлар сони 100 тадан ортиқ бўлган туман ва шаҳарларга қўшимча 59,5 миллиард сўм маблағ ажратиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2022 йил 1 январдан бошлаб туман ва шаҳарлар бюджетлари параметрларида ҳудудий ички йўлларни таъмирлаш учун ажратиладиган маблағларнинг 50 фоизи “Очиқ бюджет” ахборот портали орқали жамоатчилик фикри асосида аниқланган ички йўлларни таъмирлашга йўналтирилади.
Молия вазирлиги икки ой муддатда ҳудудий ички йўлларни таъмирлаш учун ажратиладиган маблағларнинг 50 фоизини “Очиқ бюджет” ахборот портали орқали жамоатчилик фикри асосида аниқланган ички йўлларни таъмирлашга йўналтириш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
туман ва шаҳар ҳокимлари Жамғармага маблағларнинг ўз вақтида ўтказилиши ҳамда Жамғарма маблағларидан мақсадли фойдаланилиши бўйича шахсан жавобгар ҳисобланади;
туманлар ва шаҳарлар ҳокимликлари томонидан ҳар чоракда чоракдан кейинги ойнинг 25-санасига қадар жамоатчилик фикри асосида шакллантирилган тадбирларни молиялаштириш бўйича маълумотлар ўзларининг расмий веб-сайтлари ва “Очиқ бюджет” ахборот порталига жойлаштириб борилади;
мазкур банднинг учинчи хатбошисида назарда тутилган қоидани бузиш бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш тартибини бузиш деб баҳоланади.
4. Молия вазирлиги:
уч ой муддатда “Очиқ бюджет” ахборот портали ҳамда туман ва шаҳарлар ҳокимликларининг расмий веб-сайтларда ташаббусли бюджетлаштириш натижалари бўйича маълумотларни жойлаштириб бориш тартиби ва шаклларини тасдиқласин;
халқаро ташкилотларни жалб қилган ҳолда ташаббусли бюджетлаштириш жараёнида ҳудудлар томонидан йўл қўйилган камчиликларнинг таҳлиллари асосида ушбу жараённи такомиллаштириш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритиб борсин;
фуқароларнинг ташаббусли бюджетлаштириш жараёнига жалб этилиши даражаси бўйича ҳудудлар рейтингини жорий этсин ҳамда уни “Очиқ бюджет” ахборот порталига жойлаштириб борсин;
ташаббусли бюджетлаштириш жараёнини бошқаришда молия органларининг вазифаларини аниқ белгилаган ҳолда мазкур жараённи мувофиқлаштириб борсин.
5. Ташаббусли бюджетлаштириш жараёнини янада такомиллаштириш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги Ёшлар ишлари агентлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда:
ташаббусли бюджетлаштириш жараёнини амалга ошириш механизми ва унинг моҳиятини аҳоли ўртасида тизимли равишда кенг ёритиб борилишини таъминласин;
ҳар бир маҳалла ва овулда “Очиқ бюджет” ахборот порталида таклиф қолдириш ва овоз бериш жараёнига кўмаклашувчи “мобил” гуруҳлар ҳамда “ташаббускорлар бурчаги”ни ташкил этсин;
7. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб молия вазири Т.А.Ишметов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар Бош вазирининг ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему расширению финансирования мероприятий, сформированных на основе общественного мнения посредством информационного портала «Открытый бюджет»
2021-09-23 | Документы
Запуск механизма привлечения граждан к бюджетному процессу служит особым инструментом поиска решения проблем, волнующих население на местах, и превращению общественности в участника бюджетного процесса.
В целях решения в короткие сроки обоснованных и актуальных проблем, изложенных в обращениях, поступивших от граждан в процессе инициативного бюджетирования, проведенного в 2021 году, а также активного привлечения населения к процессу формирования государственного бюджета и разработки проектов социально-экономического развития регионов:
1. Одобрить предложения Министерства финансов и Министерства экономического развития и сокращения бедности о выделении до 1 октября 2021 года из республиканского бюджета Республики Узбекистан в соответствии с приложением № 1:
дополнительно 57,9 миллиарда сумов – районам и городам, в Фонде гражданских инициатив (далее – Фонд) которых сформировано менее 1 миллиарда сумов;
дополнительно 59,5 миллиарда сумов – районам и городам, в которых через информационный портал «Открытый бюджет» поступило свыше 100 предложений.
2. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2022 года 50 процентов средств, выделяемых на ремонт местных внутренних дорог в параметрах бюджетов районов и городов, направляется на ремонт внутренних дорог, определенных на основе общественного мнения посредством информационного портала «Открытый бюджет».
Министерству финансов в двухмесячный срок разработать и утвердить Порядок направления 50 процентов средств, выделяемых на ремонт местных внутренних дорог, на ремонт внутренних дорог, определенных на основе общественного мнения посредством информационного портала «Открытый бюджет».
на хокимов районов и городов возлагается персональная ответственность за своевременное перечисление средств в Фонд и целевое расходование средств Фонда;
хокимияты районов и городов ежеквартально в срок до 25-го числа месяца, следующего за кварталом, размещают на своем официальном веб-сайте и информационном портале «Открытый бюджет» сведения о финансировании мероприятий, сформированных на основе общественного мнения;
нарушение нормы, предусмотренной в абзаце третьем настоящего пункта, расценивается как нарушение порядка обеспечения открытости бюджетного процесса.
4. Министерству финансов:
в трехмесячный срок утвердить порядок и формы размещения информации о результатах инициативного бюджетирования на информационном портале «Открытый бюджет» и официальных веб-сайтах хокимиятов районов и городов;
на основе анализа недостатков, допущенных регионами в процессе инициативного бюджетирования, вносить в Кабинет Министров предложения о совершенствовании данного процесса с привлечением международных организаций;
внедрить рейтинг регионов по уровню привлечения граждан к процессу инициативного бюджетирования и регулярно размещать его на информационном портале «Открытый бюджет»;
осуществлять координацию процесса инициативного бюджетирования с определением конкретных задач финансовых органов по администрированию данного процесса.
5. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию процесса инициативного бюджетирования согласно приложению № 2.
6. Министерству по поддержке махалли и семьи совместно с Агентством по делам молодежи и Министерством финансов:
обеспечить широкое освещение среди населения механизма реализации процесса инициативного бюджетирования и его сути на системной основе;
создать в каждой махалле и ауле мобильные группы и «Уголок инициаторов», оказывающих содействие в процессе внесения предложений и голосования на информационном портале «Открытый бюджет».
7. Возложить на министра финансов Ишметова Т.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.