Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистондан Хоразм вилоятига кетаётиб, дастлаб Амударёда қурилаётган кўприкни кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбари ушбу кўприк лойиҳаси билан ўтган йили декабрда Хоразмга ташрифи чоғида  танишган, кўп ўтмай унинг қурилиши бошланган эди. Бугунги кунда қирғоқлар темир-бетон билан мустаҳкамланиб, кўприкнинг таянч устунлари қурилмоқда.
Лойиҳанинг қиймати 174 миллион доллар бўлиб, унинг эвазига 80 километрлик темир йўл ва Амударё устида 413 метр узунликдаги кўприк барпо этилади.
Президентимиз қурилиш ишларининг боришини кўздан кечирди.
- Бу одамлар узоқ йиллар кутган лойиҳа. Энди янада кўп йиллар халқимизга хизмат қилиши керак. Шунинг учун биринчи ўринда сифат. Ажратилган маблағ кичкина эмас. Тажрибали мутахассисларни жалб этиб, ҳар бир жиҳатни ўйлаб, элимга, юртимга деб қуриш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу инфратузилмаларнинг самарадорлиги жуда юқори. Масалан, Хоразм вилояти билан Қорақалпоғистон Республикаси ўртасидаги темир йўл масофаси 240 километрга, вақти эса 6 соатга қисқаради. Маҳаллий юк ташиш ҳажми йилига 12 миллион тоннадан 25 миллион тоннага ошади. Шунингдек, халқаро транзитлар учун ҳам қулайлик кенгаяди. Автомобиллар ҳаракати яхшиланиб, аҳолининг узоғи яқин бўлади.
Шундан сўнг Президентимиз Урганч шаҳрига жўнаб кетди. Шавкат Мирзиёев бугун Хоразм вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказади.

Shavkat Mirziyoyev arrives in Khorezm region
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on his way from Karakalpakstan to Khorezm region got acquainted with the construction of a bridge across the Amudarya.
The project was presented to the Head of the state during his trip to Khorezm region in December last year and construction work began soon.
Currently, the banks are being strengthened with reinforced concrete structures, and bridge supports are being installed.
The project cost is $174 million. It is planned to build 80 kilometers of railways and a 413-meter bridge across the Amudarya.
“This is a project that people have been waiting for many years. Now it must serve our people for many years. Therefore, quality comes first. A lot of money has been allocated. It is necessary to attract experienced specialists, take into account every detail, build conscientiously”, Shavkat Mirziyoyev said.
The effect of the project implementation promises to be significant. Thus, the railway communication between Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan will become closer by 240 kilometers, the travel time will be reduced by 6 hours. The volume of interregional cargo transportation will increase from 12 million to 25 million tons per year. The possibilities of international transit will also increase. Vehicle traffic will improve, and it will be easier for people to reach their destination.
Then Shavkat Mirziyoyev has departed for the city of Urgench. Today he will hold a meeting with voters of Khorezm region.