Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистондан Хоразм вилоятига кетаётиб, дастлаб Амударёда қурилаётган кўприкни кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбари ушбу кўприк лойиҳаси билан ўтган йили декабрда Хоразмга ташрифи чоғида  танишган, кўп ўтмай унинг қурилиши бошланган эди. Бугунги кунда қирғоқлар темир-бетон билан мустаҳкамланиб, кўприкнинг таянч устунлари қурилмоқда.
Лойиҳанинг қиймати 174 миллион доллар бўлиб, унинг эвазига 80 километрлик темир йўл ва Амударё устида 413 метр узунликдаги кўприк барпо этилади.
Президентимиз қурилиш ишларининг боришини кўздан кечирди.
- Бу одамлар узоқ йиллар кутган лойиҳа. Энди янада кўп йиллар халқимизга хизмат қилиши керак. Шунинг учун биринчи ўринда сифат. Ажратилган маблағ кичкина эмас. Тажрибали мутахассисларни жалб этиб, ҳар бир жиҳатни ўйлаб, элимга, юртимга деб қуриш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу инфратузилмаларнинг самарадорлиги жуда юқори. Масалан, Хоразм вилояти билан Қорақалпоғистон Республикаси ўртасидаги темир йўл масофаси 240 километрга, вақти эса 6 соатга қисқаради. Маҳаллий юк ташиш ҳажми йилига 12 миллион тоннадан 25 миллион тоннага ошади. Шунингдек, халқаро транзитлар учун ҳам қулайлик кенгаяди. Автомобиллар ҳаракати яхшиланиб, аҳолининг узоғи яқин бўлади.
Шундан сўнг Президентимиз Урганч шаҳрига жўнаб кетди. Шавкат Мирзиёев бугун Хоразм вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказади.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Хорезмскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по пути из Каракалпакстана в Хорезмскую область ознакомился со строительством моста через Амударью.
Данный проект был представлен главе государства в ходе его поездки в Хорезмскую область в декабре прошлого года и вскоре начались строительные работы. В настоящее время ведется укрепление берегов железобетонными конструкциями, устанавливаются опоры моста.
Стоимость проекта составляет 174 миллиона долларов. Запланировано построить 80 километров железных дорог и 413-метровый мост через Амударью.
- Это проект, которого люди ждали много лет. Теперь он должен долгие годы служить нашему народу. Поэтому качество на первом месте. Выделены немалые деньги. Необходимо привлечь опытных специалистов, учесть каждую деталь, строить на совесть, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Эффект от реализации проекта обещает быть значительным. Так, железнодорожное сообщение между Хорезмской областью и Республикой Каракалпакстан станет ближе на 240 километров, время в пути сократится на 6 часов. Объем межрегиональных грузоперевозок увеличится с 12 миллионов до 25 миллионов тонн в год. Также увеличатся возможности международного транзита. Улучшится автомобильное движение, людям будет легче добираться до места назначения.
Затем Шавкат Мирзиёев отбыл в город Ургенч. Сегодня он проведет встречу с избирателями Хорезмской области.