Ўзбекистон Республикаси Президенти БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ишида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 сентябрь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси 76-сессиясининг юқори даражадаги умумсиёсий мунозараларида видеомурожаат билан сўзга чиқади.
Давлатимиз раҳбари халқаро ҳамжамиятга минтақа ва глобал кун тартибидаги долзарб масалалар, БМТнинг замонавий таҳдид ва хатарларга қарши биргаликда чора кўришдаги роли юзасидан ўз нуқтаи назарини тақдим этади ҳамда Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида амалга оширилаётган ва ортга қайтмас тус солган чуқур демократик ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини очиб беради.
Ўзбекистон етакчисининг нутқида, муҳокамаларнинг мавзусини ҳисобга олиб, COVID-19 пандемиясининг ижтимоий-иқтисодий оқибатларини БМТ томонидан эълон қилинган «ҳеч кимни ортда қолдирмаслик» принципи асосида биргаликда енгиб ўтиш масалаларига тўхталиб ўтилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш, жаҳон иқтисодиётини тиклаш, барқарор тараққиётни таъминлаш, минтақада ва глобал даражада мулоқотни кенгайтириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини илгари суришга, шунингдек, иқлим ўзгариши, атроф-муҳит ва биологик хилма-хилликнинг таназзулга юз тутиши, Орол денгизининг қуриши каби трансмиллий таҳдидларга қарши курашишга қаратилган қатор муҳим ташаббусларни илгари суриши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил сентябрь ойида ўтган БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясидаги нутқида илгари сурилган барча ташаббуслар халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватлангани ва бугун ўзининг амалий ифодасини топаётганини таъкидлаш лозим.
Уларни амалга ошириш доирасида, жумладан, пандемияга қарши самарали курашиш борасидаги чора-тадбирлар қўллаб-қувватланмоқда. Ўзбекистон Республикаси томонидан Пандемия даврида давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисида кодекс ишлаб чиқилган бўлиб, бу борадаги глобал саъй-ҳаракатларга мамлакатимизнинг ҳиссаси сифатида БМТ Бош Ассамблеяси томонидан расмий ҳужжат шаклида тарқатилди.
2021 йил май ойида БМТ Бош Ассамблеяси Оролбўйини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида махсус резолюцияни қабул қилди. БМТ шафелигида ташкил этилган Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси самарали фаолият юритмоқда.
Ўтган ҳафтада ЮНЕСКО билан ҳамкорликда Хива шаҳрида “Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида” халқаро маданият форуми муваффақиятли ташкил этилди.
2021 йил ноябрь ойида Тошкент шаҳрида БМТнинг Глобал аксилтеррор стратегиясини амалга ошириш бўйича Марказий Осиё давлатларининг Қўшма ҳаракатлар режасини бажариш натижалари ва бу борадаги ҳамкорлик истиқболларига бағишланган халқаро конференцияни ўтказиш режалаштирилган.

President of Uzbekistan to attend the 76th Session of the UN General Assembly
On September 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will address the High-Level General Debate at the 76th Session of the United Nations General Assembly.
The President of Uzbekistan will present to the international community his vision of current issues on the regional and global agenda, the role of the United Nations in a consolidated response to modern threats and challenges, as well as reveal the essence of deep democratic reforms carried out to build a New Uzbekistan, which have become irreversible.
In the speech of the President of Uzbekistan, taking into account the topics of the discussions, the issues of the joint overcoming of the socio-economic consequences of the COVID-19 pandemic based on the principle proclaimed by the UN “leaving no one behind” will be considered.
It is expected that the President of the Republic of Uzbekistan will put forward several important initiatives aimed at strengthening peace and security, restoring the world economy, ensuring sustainable development, deepening dialogue in the region and at the global level, promoting human rights and freedoms, as well as combating such transnational challenges as climate change, environmental degradation and biodiversity, the drying up of the Aral Sea.
It should be noted that all the initiatives put forward in the speech of the President of Uzbekistan at the 75th Session of the UN General Assembly in September 2020 have received broad support from the world community and are now being implemented.
In particular, measures to effectively counteract the pandemic are supported within the framework of their implementation. Uzbekistan has developed a Code of Voluntary Commitments of States during pandemic, the text of which has been distributed as an official document of the UN General Assembly as Uzbekistan’s contribution to global efforts in this direction.
In May 2021, the UN General Assembly adopted a special resolution declaring the Aral Sea region a zone of environmental innovations and technologies. The Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region, established under the auspices of the United Nations, carries out fruitful activities.
Last week, International Cultural Forum “Central Asia at the Crossroads of World Civilizations” was organized in Khiva jointly with UNESCO.
In November 2021, an international conference is planned to be held in Tashkent on the results of the implementation and prospects for cooperation within the framework of the Joint Plan of the Central Asian States for the Implementation of the Global Counter-Terrorism Strategy.