Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Мажлисни Марказий сайлов комиссияси раисининг ўринбосари Бахром Кучкаров олиб борди.
Мажлис кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқоти, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш ҳамда Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масалалари жой олди.
Комиссия аъзолари дастлаб Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқоти тўғрисидаги масалани кўриб чиқишди.
Сайлов кодексининг 44-моддасига мувофиқ, сайловолди ташвиқоти номзодларни рўйхатга олиш учун белгиланган охирги куннинг эртасидан эътиборан бошланади. Сайлов куни ва овоз беришга бир кун қолганида ташвиқотга йўл қўйилмайди.
Ташвиқотни сайловчиларга бепул ёки имтиёзли шартларда товарлар бериш, хизматлар кўрсатиш (ахборот хизматларидан ташқари), шунингдек пул маблағлари тўлаш билан қўшиб олиб бориш тақиқланади. Нотўғри ахборотни, шунингдек номзодларнинг шаъни ва қадр-қимматига путур етказадиган маълумотларни тарқатиш тақиқланади.
Мажлисда Марказий сайлов комиссиясининг Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқоти тўғрисидаги қарори билан Президентликка номзодларнинг сайловолди ташвиқоти 2021 йил 20 сентябрдан бошланиши қайд этиб ўтилди. Шунингдек, мазкур қарорга мувофиқ, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг республика ва маҳаллий телерадиоканалларида бепул ажратиладиган эфир ҳажми ва вақти, шунингдек, “Янги Ўзбекистон”, “Правда Востока”, “Халқ сўзи”, “Народное слово”, “Овози тожик”, “Нурлы жол” ва маҳаллий газеталарда бепул ажратиладиган нашр майдони тасдиқланди.
Оммавий ахборот воситалари сайловолди ташвиқоти даврида бепул ажратиладиган эфир вақти ва нашр майдони доирасида Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди ташвиқоти даврида чиқишлари учун зарур шарт-шароитлар яратади.
Янгиликлар дастурларида ва бошқа ахборот материалларида Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодларнинг сайловолди тадбирларини ёритишда тенглик принципига риоя этиши лозим.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 46-моддасига асосан давлат ва нодавлат оммавий ахборот воситаларида сиёсий партиялар, Президентликка номзодларга ҳақ эвазига ҳам эфир вақти ёки нашр майдони ажратилиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Матбуот хизмати Матбуот маркази ҳамда Оммавий коммуникациялар масалалари бўйича марказ билан биргаликда сайловолди ташвиқоти мониторингини олиб боради. Мониторинг натижалари ҳар куни Марказий сайлов комиссиясига тақдим этилади.
Шунингдек, мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисидаги масала кўриб чиқилди. МСК қарорига мувофиқ Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ)нинг 28 нафар узоқ муддатли кузатувчиси рўйхатдан ўтказилди.
Марказий сайлов комиссиясига келиб тушган яна 7 та маҳаллий оммавий ахборот воситасининг жами 32 нафар вакили аккредитациядан ўтказилди. Эндиликда аккредитациядан ўтказилган маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари жами 962 (48 нафари хорижий)нафарни ташкил этмоқда.

Состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. Заседание вел заместитель Председателя Центральной избирательной комиссии Бахром Кучкаров.
В повестку дня заседания вошли вопросы предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, аккредитация наблюдателей от международных организаций и иностранных государств, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан, а также проведение аккредитации представителей средств массовой информации.
Сначала члены Комиссии рассмотрели вопрос предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан.
В соответствии со статьей 44 Избирательного кодекса, предвыборная агитация начинается со дня, следующего за последним днем, установленным для регистрации кандидатов. Агитация в день выборов и за день до начала голосования не допускается..
Запрещается проведение агитации, сопровождаемой предоставлением избирателям бесплатно или на льготных условиях товаров, услуг (кроме информационных), а также выплатой денежных средств. Запрещается распространение недостоверной информации, а также сведений, порочащих честь и достоинство кандидатов.
На заседании в соответствии с Постановлением Центральной избирательной комиссии о предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан отмечено, что предвыборная агитация кандидатов в Президенты начнется с 20 сентября 2021 года. Также на основе данного постановления, утверждены объем и время бесплатного эфирного времени республиканских и местных телерадиоканалов Национальной телерадиокомпании Узбекистана, а также бесплатной печатной площади в газетах “Янги Ўзбекистон”, “Правда Востока”, “Халқ сўзи”, “Народное слово”, “Овози тожик”, “Нурлы жол” и местных газетах. Средства массовой информации во время предвыборной агитации создают необходимые условия для выступления кандидатов в Президенты Республики Узбекистан в рамках предоставленного бесплатного эфирного времени и печатной площади в период избирательной кампании.
При освещении предвыборных событий в новостных программах и других информационных материалах кандидатов в Президенты Республики Узбекистан следует придерживаться равных условий.
В соответствии со статьей 46 Избирательного кодекса Республики Узбекистан
В государственных и негосударственных средствах массовой информации может выделяться эфирное время или печатная площадь также на платной основе.
Пресс-служба Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан совместно с Пресс-центром и Центром массовых коммуникаций будут осуществлять мониторинг избирательной кампании. Результаты мониторинга ежедневно будут предоставляться в Центральную избирательную комиссию.
Также на заседании рассмотрен вопрос аккредитации наблюдателей от международных организаций и иностранных государств, участвующих в выборах Президента Республики Узбекистан. В соответствии с постановлением ЦИК зарегистрировало 28 долгосрочных наблюдателей Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
Аккредитовано еще 32 представителя из 7 местных средств массовой информации, чьи документы поступили в ЦИК. На сегодня аккредитовано 962 (48 зарубежных) представителя местных и зарубежных СМИ.
По итогам заседания приняты соответствующие постановления Центральной избирательной комиссии по рассмотренным вопросам, внесенным в повестку дня.