Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисидаги нутқи
2021-09-18 | ШҲТ
Ҳурматли Эмомали Шарипович!
Ҳурматли ҳамкасблар! Мажлис иштирокчилари!
Сизларни чин дилдан қутлайман ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ташкил этилганининг йигирма йиллиги муносабати билан билдирилган барча табрикларга қўшиламан.
Тожикистон Республикаси Президенти, ҳурматли Эмомали Шарипович Раҳмонга бизга кўрсатилган ҳар доимгидек самимий меҳмондўстлик ва юбилей учрашувимиз аъло даражада ташкил этилгани учун алоҳида миннатдорлик билдирмоқчиман.
Тожикистон томонининг муваффақиятли раислигини, унинг давомида кўп томонлама ҳамкорлигимизнинг барча йўналишларида очиқ ва самарали мулоқот таъминланганини юксак баҳолаймиз.
Душанбе саммити – ташкилотимизнинг роли ва аҳамияти юзасидан фикр алмашиш, унинг салоҳиятига ва биргаликда ишлаш истиқболларига янгича назар билан қараш учун яхши имконият.
Ҳақиқатдан ҳам, ўтган даврда ШҲТ жаҳон сиёсатининг муҳим субъектига айланди, нуфузли халқаро тузилмалар қаторидан муносиб ўрин эгаллади.
Минтақавий шериклик “Шанхай руҳи” тамойиллари асосида мустаҳкамланиб бормоқда.
Янги хавф-хатар ва таҳдидларга қарши туриш бўйича қўшма салоҳиятимиз мустаҳкамланмоқда, иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик кенгаймоқда.
Бугун барчамиз дунёда ва минтақада кескинлик ортиб бораётганининг гувоҳи бўлиб турибмиз.
Пандемиянинг салбий оқибатлари сақланиб қолмоқда.
Буларнинг барчаси биздан янада жипс бўлиш ва ташкилотимиз доирасида бир-биримизни қўллаб-қувватлашни талаб этмоқда.
Шу мақсадда:
- ШҲТнинг очиқлигини, учинчи давлатлар ва бошқа ташкилотларга қарши қаратилмаганлигини сақлаб қолиш;
- умумий хатар ва таҳдидларга қарши ўз вақтида ва биргаликда чора кўриш;
- минтақавий иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш;
- минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлаш, ШҲТ маконида маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш зарур, деб ҳисоблайман.
Ҳамкасбларимнинг чиқишларида таъкидланганидек, барчамиз Афғонистондаги вазиятдан жуда хавотирдамиз.
Бугун ушбу мамлакатда янги воқелик рўй берди, ҳокимият тепасига янги кучлар келди. Бу – амалга ошиб бўлган факт. Шу муносабат билан Афғонистондаги вазиятга, шунингдек, мамлакатнинг янги ҳокимияти билан мулоқотни ривожлантиришга доир ўзаро келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш зарур.
Хусусан, давлат бошқарувида афғон жамиятининг барча қатламларидан кенг сиёсий вакилликка эришиш; минтақада экстремизмнинг кўпайишига ва радикал мафкура экспортига, Афғонистон ҳудудидан қўшни давлатларга қарши бузғунчи ҳаракатлар учун фойдаланилишига йўл қўймаслик; инсоннинг, шу жумладан хотин-қизлар ва миллий озчиликларнинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини таъминлаш; кенг кўламли гуманитар инқироз, қочоқлар оқимининг ўсишининг олдини олиш, ижтимоий муаммоларни ҳал этишда ушбу мамлакатга кўмакни давом эттириш муҳимдир.
Бу борада Афғонистоннинг хорижий банклардаги давлат активларига нисбатан қўлланган музлатишни бекор қилиш имкониятини кўриб чиқиш лозим.
Саъй-ҳаракатларимизни бирлаштириш ва ушбу мамлакатдаги вазиятни сиёсий йўл билан ҳал қилиш масалаларини кенг муҳокама қилиш мақсадида “ШҲТ – Афғонистон” форматида, кузатувчи давлатлар ва мулоқот бўйича шерикларни жалб қилган ҳолда юқори даражадаги учрашувларни мунтазам ўтказиб боришни таклиф этамиз. Биринчи шундай учрашувни Тошкент шаҳрида ўтказишга тайёрмиз.
Бугунги саммит якунида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислик қилишдек шарафли ва жуда масъулиятли вазифа Ўзбекистон Республикасига ўтмоқда.
Ҳурматли ҳамкасбларимдан билдирган табриклари ва эзгу тилаклари учун чин дилдан миннатдорман.
Ўз навбатимда, биргаликдаги ишларимизнинг келгуси даврга мўлжалланган устувор йўналишлари ва вазифаларини белгилаб олишни истардим.
Биринчи. ШҲТ салоҳияти ва нуфузини янада мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни давом эттириш муҳимдир.
Навбатдаги учрашувимизга қадар Узоқ муддатли яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартномани келгуси беш йилда амалга ошириш бўйича комплекс дастур тайёрлашни таклиф этамиз.
Иккинчи. ШҲТнинг минтақа ичидаги савдони ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш таклифини илгари сурамиз.
Унга савдо тўсиқларини бартараф этиш, техник регламентларни яқинлаштириш, божхона тартиботларини рақамлаштириш бўйича биргаликдаги чораларни ҳамда бозорларга ўзаро чиқишни енгиллаштириш бўйича бошқа тадбирларни киритиш лозим.
Учинчи. ШҲТ саноат кооперацияси дастурининг қабул қилинишини жадаллаштириш муҳим.
Мамлакатларимизда Индустриал кооперация марказларининг ташкил этилиши дастурни амалга оширишнинг амалий механизми бўлади.
Биз, шунингдек, келгуси йилда Ўзбекистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Иқтисодий форуми ва Саноат янгиликлари ҳафталигини ўтказишга тайёрмиз.
Тўртинчи. ШҲТнинг Транспорт боғлиқлигини ривожлантириш бўйича стратегиясини қабул қилиш мамлакатларимиз транзит салоҳиятини тўлиқ ишга солиш ҳамда “Шарқ-Ғарб” ва “Шимол-Жануб” коридорлар тизимининг самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Бундан ташқари, ШҲТ маконида инфратузилмавий ривожланиш бўйича узоқ муддатли дастур ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурамиз. Унда энергетика, коммуникациялар, “яшил” тараққиёт соҳаларидаги трансчегаравий лойиҳаларни киритиш мумкин.
Бешинчи. Камбағалликни қисқартириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш маслалари биз учун алоҳида долзарб аҳамиятга эга.
Бу борада вазирлар учрашувлари ва экспертлар маслаҳатлашувларини мунтазам ўтказиб бориш механизмини яқин фурсатда жорий этишни ғоят муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Олтинчи. ШҲТ маконида тинчлик ва барқарорликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш муҳим устувор йўналиш ҳисобланади.
Бугун қабул қилинаётган Хавфсизликка таҳдид ва хатарларга қарши курашиш механизмларини такомиллаштириш тўғрисидаги қарорнинг амалга оширилиши, жумладан, ШҲТ МАТТ салоҳиятидан янада тўлиқ фойдаланиш бунга хизмат қилади.
Ушбу ҳужжатда акс этган ташаббуслар терроризм, наркотрафик ва уюшган жиноятчиликка қарши курашиш бўйича, шунингдек, киберхавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлигимизни мустаҳкамлаш имконини беради.
Бундан ташқари, мамлакатларимиз ички ишлар ва жамоат хавфсизлиги вазирларининг учрашувларини тиклашни таклиф қиламиз.
Еттинчи. Ҳамкорларимиз ахборот хавфсизлиги соҳасида тўплаган муваффақиятли тажрибани ҳисобга олиб, ШҲТнинг бу мавзуга бағишланган экспертлар форумини таъсис этиш мақсадга мувофиқ.
Бу кибермакондаги замонавий таҳдид ва хатарларга мос равишда жавоб қайтариш бўйича ўзаро келишилган чораларни ишлаб чиқишга хизмат қилади.
Саккизинчи. Биз “халқ дипломатияси”да биргаликда эришилган натижаларни ижобий баҳолаймиз, мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш, қўшма маданий, фан-таълим, спорт ва бошқа тадбирларни ўтказишдан манфаатдормиз.
Шу мақсадда “ШҲТ Эзгу ният элчиси” институтининг таъсис этилиши тарафдоримиз.
Шунингдек, мамлакатларимизнинг Туризм соҳасидаги ҳамкорлиги тўғрисида ҳукуматлараро битим тайёрлашни таклиф қиламиз.
Тўққизинчи. Пандемия соғлиқни сақлаш соҳасида янада яқиндан ҳамкорлик қилиш зарурлигини кўрсатди. Бу борада инфекцион касалликларни профилактика қилиш ва даволаш, ковиддан кейинги реабилитация, вакцинация тўғрисидаги сертификатларни ўзаро тан олиш масалаларида ҳамкорлик бўйича “Йўл харитаси”ни қабул қилишимиз лозим.
Ўнинчи. Ўзбекистон раис сифатида ташкилотимиз доирасидаги ҳамкорлик лойиҳаларига кузатувчилар ва мулоқот бўйича шерикларни фаол жалб қилишни режалаштирган.
Бугун қабул қилинаётган Эрон Ислом Республикасини ШҲТ аъзолигига қабул қилиш тартиботини бошлаш ҳамда Саудия Арабистони Подшоҳлиги, Миср Араб Республикаси ва Қатар Давлатига мулоқот бўйича шерик мақомини бериш тўғрисидаги қарорларни олқишлаймиз.
ШҲТ бош котиби лавозимига жаноб Чжан Мин номзодини қўллаб-қувватлаймиз ва унга катта муваффақиятлар тилаймиз.
Минтақавий аксилтеррор тузилма Ижроия қўмитаси директори лавозимига Руслан Мирзаев номзоди қўллаб-қувватлангани учун ҳамкасбларимга миннатдорлик билдираман.
Шунингдек, ШҲТ Котибияти ва МАТТ Ижроия қўмитасига умумий мақсадларимизни ва ташкилотимиз вазифаларини илгари суришдаги қизғин фаолияти учун ташаккур изҳор этаман.
Бугун қабул қилинаётган ғоят муҳим қарор ва ҳужжатлар мамлакатларимизнинг янада ривожланиши ва ШҲТ нуфузининг юксалишига хизмат қилади.
Фурсатдан фойдаланиб, сизларни келгуси йил 15-16 сентябрь кунлари Ўзбекистонда ўтказилиши режалаштирилаётган Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисига таклиф этаман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
2021-09-18 | ШОС
Уважаемые коллеги! Участники заседания!
Сердечно приветствую вас и присоединяюсь ко всем поздравлениям в связи с двадцатилетием создания Шанхайской организации сотрудничества.
Хочу выразить особую признательность Президенту Республики Таджикистан, уважаемому Эмомали Шариповичу Рахмону за традиционно тёплое гостеприимство и прекрасную организацию нашей юбилейной встречи.
Мы высоко оцениваем успешное председательство таджикской стороны, в ходе которого был обеспечен открытый и плодотворный диалог по всем направлениям нашего многостороннего взаимодействия.
Душанбинский саммит – это хорошая возможность обменяться мнениями о роли и значении нашей Организации, по-новому взглянуть на её потенциал и перспективы совместной работы.
Действительно, за прошедший период ШОС стала важным субъектом мировой политики, заняла достойное место в ряду влиятельных международных структур.
Укрепляется региональное партнёрство на основе принципов «Шанхайского духа».
Растёт наш совместный потенциал в противостоянии новым вызовам и угрозам, расширяется экономическое и культурно-гуманитарное сотрудничество.
Сегодня все мы являемся свидетелями растущей напряжённости в мире и регионе.
Сохраняются негативные последствия пандемии.
Всё это требует от нас ещё большей сплочённости и взаимной поддержки в рамках нашей Организации.
Считаем, что в этих целях необходимо:
- сохранить открытость, ненаправленность ШОС против третьих государств и других организаций;
- своевременно и совместно реагировать на общие вызовы и угрозы;
- наращивать региональное экономическое сотрудничество;
- укреплять дружбу, добрососедство и доверие, углублять культурно-гуманитарное взаимодействие на пространстве ШОС.
Как отмечалось в выступлениях моих коллег, мы все крайне обеспокоены нынешней обстановкой в Афганистане.
Сегодня в этой стране сложилась новая реальность, к власти пришли новые силы. Это уже свершившийся факт. В этой связи необходимо выработать согласованные подходы относительно ситуации в Афганистане, а также развития диалога с новыми властями страны.
В частности, важно достичь широкого политического представительства всех слоёв афганского общества в государственном управлении; не допустить возможный рост экстремизма в регионе и экспорт радикальной идеологии, использования территории Афганистана для подрывных действий против сопредельных государств; обеспечить соблюдение основных прав и свобод человека, в том числе женщин и национальных меньшинств;  предотвратить масштабный гуманитарный кризис, рост потока беженцев, продолжить содействие этой стране в решении социальных проблем.
В этом плане следует рассмотреть возможность разморозки государственных активов Афганистана, находящихся в зарубежных банках.
Для консолидации наших усилий и широкого обсуждения вопросов политического урегулирования в этой стране предлагаем регулярно проводить встречи высокого уровня в формате «ШОС – Афганистан», с привлечением государств-наблюдателей и партнёров по диалогу. Готовы организовать первую такую встречу в Ташкенте.
По итогам сегодняшнего саммита к Республике Узбекистан переходит почётная и весьма ответственная миссия председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
Искренне благодарю моих уважаемых коллег за поздравления и добрые пожелания.
В свою очередь, хотел бы обозначить приоритеты и задачи совместной работы на предстоящий период.
Первое. Важно продолжить усилия по дальнейшему укреплению потенциала и авторитета ШОС.
Предлагаем подготовить к нашей следующей встрече Комплексную программу по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве на предстоящие пять лет.
Второе. Выступаем за разработку Плана совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли ШОС.
В него необходимо включить совместные шаги по устранению торговых барьеров, сближению технических регламентов, цифровизации таможенных процедур, а также другие мероприятия по облегчению взаимного доступа на рынки.
Третье. Важно ускорить принятие Программы промышленной кооперации ШОС.
Практическим механизмом её реализации станет создание Центров индустриальной кооперации в наших странах.
Мы также готовы провести Экономический форум и Неделю промышленных новаций Шанхайской организации сотрудничества в следующем году в Узбекистане.
Четвёртое. Принятие Стратегии ШОС по развитию транспортной взаимосвязанности позволит в полной мере задействовать транзитный потенциал наших стран и повысить эффективность системы коридоров «Восток-Запад» и «Север-Юг».
Кроме того, выступаем с инициативой о совместной подготовке долгосрочной Программы инфраструктурного развития на пространстве ШОС, в которую, могли бы войти трансграничные проекты в области энергетики, коммуникаций, «зелёного» развития.
Пятое. Особую актуальность для нас представляют вопросы сокращения бедности и обеспечения продовольственной безопасности.
Считаем крайне важным в ближайшее время запустить механизм регулярных министерских встреч и экспертных консультаций по этим направлениям.
Шестое. Ключевым приоритетом является активизация усилий по обеспечению мира и стабильности на пространстве ШОС.
Этому послужит практическая реализация принимаемого Решения о совершенствовании механизмов противодействия вызовам и угрозам безопасности, в том числе более полное использование потенциала РАТС ШОС.
Отражённые в данном документе инициативы позволят укрепить наше взаимодействие в борьбе с терроризмом, наркотрафиком и организованной преступностью, а также в сфере кибербезопасности.
Кроме того, предлагаем возобновить встречи министров внутренних дел и общественной безопасности наших стран.
Седьмое. Учитывая наработанный нашими партнёрами успешный опыт в области информационной безопасности, целесообразно учредить экспертный Форум ШОС по данной тематике.
Это позволит вырабатывать согласованные меры по адекватному реагированию на современные угрозы и вызовы в киберпространстве.
Восьмое. Мы положительно оцениваем совместные достижения «народной дипломатии», заинтересованы в развитии многопланового сотрудничества между регионами наших стран, проведении совместных культурных, научно-образовательных, спортивных и других мероприятий.
В этих целях выступаем за учреждение института «Посла доброй воли ШОС».
Также вносим предложение о подготовке межправительственного Соглашения о сотрудничестве наших стран в области туризма.
Девятое. Пандемия показала необходимость более тесного взаимодействия в сфере здравоохранения. В данном контексте нам следует принять «Дорожную карту» по сотрудничеству в вопросах профилактики и лечения инфекционных заболеваний, постковидной реабилитации, взаимного признания сертификатов о вакцинации.
Десятое. Узбекистан в качестве председателя намерен активно привлекать наблюдателей и партнёров по диалогу к проектам сотрудничества в рамках нашей Организации.
Мы приветствуем принимаемые сегодня решения о начале процедуры приёма Исламской Республики Иран в члены ШОС и предоставлении Королевству Саудовская Аравия, Арабской Республике Египет и Государству Катар статуса партнёров по диалогу.
Поддерживаем кандидатуру господина Чжана Мина на пост генерального секретаря ШОС и желаем ему больших успехов.
Благодарю моих коллег за поддержку кандидатуры Руслана Мирзаева на пост директора Исполкома Региональной антитеррористической структуры.
Выражаю также признательность Секретариату и Исполнительному комитету РАТС ШОС за их активную деятельность в продвижении общих целей и задач нашей Организации.
Убеждён, что принимаемые сегодня важнейшие решения и документы будут способствовать дальнейшему развитию наших стран и повышению авторитета ШОС.
Пользуясь случаем, приглашаю вас на очередное заседание Совета глав государств, которое мы намерены провести 15-16 сентября следующего года в Узбекистане.