“TLDCON-2021” Халқаро конференцияси бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 15-16 сентябрь кунлари МДҲ, Марказий ва Шарқий Европа мамлакатларининг юқори даража миллий доменларининг маъмур ва регистраторларнинг (рўйхатга олувчилар) “TLDCON-2021” 14-Халқаро конференцияси бўлиб ўтди.
Мазкур конференсия 2008 йилдан анъанавий равишда ўтказилаётган бўлиб, МДҲ минтақасида энг катта ва нуфузли IT тадбирлардан бири ҳисобланади. Жорий йилда “TLDCON-2021” онлайн форматда ўтказилиб, унинг ташкилотчиси сифатида эса «UZINFOCOM Давлат ахборот тизимларини яратиш ва қўллаб-қувватлаш бўйича ягона интегратор» МЧЖ ташаббускорлик қилди. Ягона виртуал майдонда халқаро ташкилотлар ва миллий регистрлар вакилларини, таниқли халқаро техник экспертларни, юқори даражали домен регистрлари ва регистратор компанияларини бирлаштирди.
Конференция дастури ўз ичига олтита асосий йўналишларини (сексияларни) қамраб олиб, унда эксперт ва мутахассислар домен индустриядаги охирги янгилик ва муҳокама қилишди, доменларни тарғиб қилиш, товар белгиларини ҳимоя қилиш ва домен низоларини ҳал қилиш бўйича ўзаро тажриба алмашадилар, интернет муҳитини тартибга келтириш фикрлари билан ўртоқлашиб,  янги технологик ишланмаларни тақдим этишди.
Тадбир бошида Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олег Пекос сўзга чиқиб, Ўзбекистонда миллий доменни ривожлантириш тарихи тўғрисида қисқача маълумот берди. Жумладан, охирги тўрт йилда .УЗ Миллий домен зонасида доменларнинг сони 280 фоизга ўсиб, ҳозирги кунда 100 мингга етказилди.
Мазкур конференция Зоом платформаси орқали, “TLDCON-2021” сайтида ҳамда Интернет миллий доменни Мувофиқлаштирувчи марказининг Youtube каналида жонли эфирга узатилди.

Прошла Международная конференция TLDCON 2021
15-16 сентября текущего года прошла 14-я Международная конференция администраторов и регистраторов национальных доменов верхнего уровня стран СНГ, Центральной и Восточной Европы TLDCON 2021.
Данная конференция, проводимая с 2008 года, является одним из крупных международных IT-мероприятий, проводимых в рамках СНГ. В этом году TLDCON 2021 проводится в онлайн-формате. Организатором мероприятия выступает ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM». На виртуальной площадке собрались представители международных организаций и национальных регистратур, известные международные технические эксперты, руководители регистратур доменов верхнего уровня и компаний-регистраторов.
Программа конференции включает в себя шесть основных направлений (секций), в ходе которых эксперты и специалисты обсудили последние новости и тенденции в доменной индустрии, поделились опытом по продвижению доменов, а также по защите товарных знаков, разрешению споров, обсудили подходы к регулированию интернет-среды, а также представили новые технологические разработки.
В начале мероприятия с приветственным словом выступил первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олег Пекось, который вкратце рассказал о развитии национального домена Узбекистана. В частности, за последние четыре года число доменов в национальной доменной зоне .UZ выросло на 280 процентов, и сегодня их насчитывается до ста тысяч.
Трансляция конференции ведётся на платформе Zoom, на сайте TLDCON 2021 и на YouTube-канале Координационного центра национального домена сети Интернет.