Қорақалпоғистон Республикасида шамол электр станцияси қурилиши учун инвесторлар аниқланди
16 сентябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Қорақалпоғистон Республикасида 100 МВт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш бўйича халқаро тендер натижалари эълон қилинди.
Тендерда иштирок этишга 70га яқин хорижий компания қизиқиш билдирди. Олдиндан малакали танловда Хитой, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Туркия, Россия, Сингапур, Чехия ва Франциядан 16 та компания иштирок этиб, улардан 12 таси ушбу танловдан муваффақиятли ўтди.
Тендернинг якуний босқичида Бирлашган Араб Амирликларининг “Abu Dhabi Future Energy company PJSC” (Masdar) (БАА) компанияси, “АCWА Power” (Саудия Арабистони) ва “Voltalia” (Франция) компанияси ўзаро рақобатлашди.
Ишлаб чиқариладиган 1 кВт*с электр энергия учун 2,5695 АҚШ центига тенг тарифни таклиф қилган “АCWА Power” (Саудия Арабистони) компанияси шамол электр станциясини қуриш бўйича халқаро тендер ғолиби деб, эълон қилинди.
Ишлаб чиқариладиган 1 кВт*с электр энергия учун 2,6550 АҚШ центига тенг тарифи билан “Masdar” (БАА) компанияси ушбу тендернинг захира ғолиби деб, эълон қилинди.
Инвестициявий мажбуриятларга мувофиқ, шамол электр станцияси 2023 йилнинг ўрталарига келиб ишга туширилади. Электр станциясининг ишга туширилиши йилига 400 миллион кВт/с экологик тоза электр энергияси ишлаб чиқаришни таъминлайди. ШЭС Қорақалпоғистон Республикасининг Қораузоқ ва Беруний туманлари ҳудудида жойлашади. Лойиҳаларни амалга оширишга жалб этиладиган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми 140 млн долларга баҳоланмоқда.
Лойиҳа Ўзбекистон Ҳукуматининг муқобил электр энергия манбаларини жорий этиш орқали мамлакат энергетика балансини диверсификация қилишга қаратилган дастурининг бир қисмидир. Унинг амалга оширилиши мамлакатнинг умумий энергия балансида қайта тикланадиган манбалардан ҳосил бўладиган электр энергияси улушини 25 фоизга етказиш мақсадига эришишга хизмат қилади ҳамда 110 мингга яқин хонадонга электр энергияси етказиб бериш, атмосферага чиқариладиган углерод чиқиндиларини йилига 157 минг тоннага камайтириш ва қурилиш даврида мингдан ортиқ янги иш ўрни яратишга имкон беради.

Определены инвесторы для строительства ветряной электростанции в Республике Каракалпакстан
16 сентября в Министерстве инвестиций и внешней торговли были объявлены результаты международного тендера на строительство ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Республике Каракалпакстан.
Интерес к участию в тендерных торгах проявили порядка 70 зарубежных компаний. В предквалификационном отборе участвовали 16 компаний из КНР, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Турции, России, Сингапура, Чехии и Франции, 12 из которых успешно прошли данный отбор.
На финальной стадии тендера конкурировали между собой эмиратская «Abu Dhabi Future Energy company PJSC» (Masdar) (ОАЭ), «ACWA Power» (Саудовская Аравия) и «Voltalia» (Франция).
Победителем международного тендера по проекту строительства ветряной электростанции объявлена компания «ACWA Power» (Саудовская Аравия) с тарифом 2,5695 центов США за кВт*ч выработанной электроэнергии.
Резервным победителем по данному тендеру объявлена компания «Masdar» (ОАЭ) с тарифом 2,6550 центов США за кВт*ч выработанной электроэнергии.
В соответствии с инвестиционными обязательствами ВЭС будет введена в эксплуатацию к середине 2023 года. Запуск электростанции позволит обеспечить выработку 400 млн кВт*ч экологически чистой электроэнергии в год. ВЭС будет расположена на территории Караузякского и Берунийского районов Республики Каракалпакстан. Объем привлекаемых прямых иностранных инвестиций для реализации проектов оценивается в 140 млн долларов.
Проект является частью программы Правительства Узбекистана, направленной на диверсификацию энергетического баланса страны за счет внедрения альтернативных источников электроэнергии. Его реализация будет способствовать достижению поставленной цели по доведению доли объема электроэнергии, вырабатываемой из возобновляемых источников, в общем энергетическом балансе страны до 25 процентов, обеспечению электроэнергией порядка 110 тысяч домохозяйств, снижению выбросов в атмосферу углекислого газа на 157 тысяч тонн в год, а также созданию более тысячи новых рабочих мест в период строительства.