Президент Шавкат Мирзиёев Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитида иштирок этиш учун Душанбе шаҳрига келди.
Давлатимиз раҳбарини Тожикистон Бош вазири Қоҳир Расулзода ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
17 сентябрь куни бу ерда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг асосчи давлатларидан бири. 2001 йилда тузилган мазкур ташкилотга бугунги кунда саккизта мамлакат – Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон аъзо.
Ўтган 20 йилда ташкилот халқаро доирада нуфузли тузилмага айланди. Бугун ШҲТ макони дунё аҳолисининг қарийб ярмини бирлаштирган, бой табиий ресурслар, илғор технологиялар ва улкан истеъмол бозорига эга.
Ўзбекистон ШҲТга савдо-иқтисодиёт, транспорт ва маданий-гуманитар соҳаларда кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, минтақавий хавф-хатарлар ва трансмиллий жиноятчиликка қарши курашишнинг муҳим воситаси сифатида қарайди.
Мамлакатимиз ташкилот доирасидаги ҳамкорликда фаол иштирок этиб келмоқда. Давлатимиз раҳбарининг ташаббуслари ҳамкорлик кўламини кенгайтириш ва натижадорликни оширишга хизмат қилмоқда.
Президентимиз бугуннинг ўзида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон билан учрашувлар ўтказади.

Шавкат Мирзиёев прибыл в Таджикистан
Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в город Душанбе для участия в саммите Шанхайской организации сотрудничества.
Главу нашего государства встретили Премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода и другие официальные лица.
17 сентября в Душанбе состоится саммит Шанхайской организации сотрудничества.
Узбекистан является одним из стран-основательниц ШОС. Сегодня полноправными членами организации, созданной в 2001 году, являются восемь государств – Индия, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Пакистан, Россия, Таджикистан и Узбекистан.
За прошедшие 20 лет организация в превратилась в авторитетную международную структуру. ШОС сегодня — это пространство, объединяющее практически половину населения мира и огромный потребительский рынок с богатыми природными ресурсами и передовыми технологиями.
Узбекистан рассматривает ШОС как важный инструмент для развития многостороннего взаимовыгодного торгово-экономического, транспортного и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также сотрудничества в сфере противодействия региональным угрозам и транснациональной преступности.
Наша страна принимает активное участие в деятельности организации. Инициативы главы нашего государства служат расширению и укреплению сотрудничества в рамках ШОС.
Сегодня Президент Узбекистана проведет встречи с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном, Президентом Исламской Республики Иран Ибрахимом Раиси и Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом.