Ўзбекистон Республикаси Президенти ШҲТнинг Душанбедаги юбилей саммити тадбирларида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16-17 сентябрь кунлари Тожикистон Республикаси пойтахти – Душанбе шаҳрида бўлиб ўтадиган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг юбилей мажлиси тадбирларида иштирок этади.
Тожикистон раислигида ўтказилаётган саммит ишида ШҲТга аъзо давлатлар – Ҳиндистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғиз Республикаси, Покистон Ислом Республикаси ва Россия Федерацияси етакчиларининг иштирок этиши кутилмоқда.
Ташкилот ҳузуридаги кузатувчи давлатлар томонидан Беларусь Республикаси, Эрон Ислом Республикаси ва Мўғулистон Президентлари иштирок этади. Мажлиснинг фахрий меҳмони сифатида Туркманистон раҳбари таклиф этилган.
Шунингдек, тадбирда ШҲТ ижроия органлари ва бошқа халқаро институтлар раҳбарлари қатнашади.
Кун тартибига мувофиқ, иштирокчилар ШҲТнинг ўтган 20 йилги фаолиятининг асосий якунларини кўриб чиқадилар, кўп томонлама ҳамкорликнинг долзарб вазифаларини муҳокама қиладилар. Глобал сиёсат ва минтақа кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилади.
Саммит якунида Душанбе декларациясининг қабул қилиниши, давлатлар раҳбарларининг қарорлари ва Ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга доир бошқа кўп томонлама ҳужжатлар имзоланиши кўзда тутилган. ШҲТга раислик Ўзбекистон Республикасига ўтиши саммитнинг муҳим воқеаси бўлади.
Бундан ташқари, Президентимиз дастуридан ҳамкор давлатлар раҳбарлари билан қатор икки томонлама музокаралар ҳамда Афғонистондаги вазият бўйича “ШҲТ - КХШТ” форматидаги учрашувда иштирок этиш ўрин олган.

Президент Республики Узбекистан примет участие в мероприятиях юбилейного саммита ШОС в Душанбе
16-17 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев примет участие в мероприятиях юбилейного заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, которые состоятся в столице Республики Таджикистан – городе Душанбе.
В работе саммита, проводимого под председательством таджикской стороны, предусматривается участие лидеров государств-членов ШОС – Республики Индия, Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан и Российской Федерации.
Государства-наблюдатели при Организации будут представлены Президентами Республики Беларусь, Исламской Республики Иран и Монголии. В качестве почетного гостя заседания приглашен глава Туркменистана.
На мероприятии также будут присутствовать руководители исполнительных органов ШОС и других международных институтов.
В соответствии с повесткой дня участники рассмотрят основные итоги деятельности ШОС за прошедшие 20 лет, обсудят актуальные задачи многостороннего взаимодействия. Состоится также обмен мнениями по вопросам глобальной политики и региональной повестки.
Предусматривается, что по итогам саммита будет принята Душанбинская декларация, подписаны решения глав государств и другие многосторонние документы по расширению многопланового сотрудничества в рамках Организации. Важным событием станет передача председательства в ШОС Республике Узбекистан.
Кроме того, в программу Президента нашей страны включены ряд двусторонних переговоров с главами государств-партнеров, а также участие во встрече в формате «ШОС – ОДКБ» по ситуации в Афганистане.