Мажлис кун тартибидан Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси, Ўзбекистон Экологик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси ва Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодларнинг ишончли вакилларини рўйхатга олиш масалалари жой олди.
Қайд этилганидек, Марказий сайлов комиссияси 11-14 сентябрь кунлари барча сиёсий партиялардан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодларни рўйхатга олган эди.
Сайлов кодексининг 43- моддасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод ўн беш нафарга қадар, ишончли вакилга эга бўлишга ҳақли. Ишончли вакиллар номзодга сайлов кампаниясини ўтказишда ёрдам беради, сайлаш учун ташвиқот олиб боради, давлат органлари ва жамоат бирлашмалари, сайлов комиссиялари билан бўладиган муносабатларда номзоднинг манфаатларини ифодалайди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг ишончли вакиллари унинг тақдимномасига биноан Марказий сайлов комиссияси томонидан рўйхатга олинади, Марказий сайлов комиссияси уларга тегишли гувоҳномалар беради.
Шундан келиб чиққан ҳолда, мажлис давомида Ўзбекистон Экологик партиясидан Обломурадов Нарзулло Наимовичнинг, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан Қодиров Алишер Келдиевичнинг, Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Варисова Максуда Азизовнанинг, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан Абдуҳалимов Баҳром Абдураҳимовичнинг ва Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Мирзиёев Шавкат Миромоновичнинг ишончли вакиллари рўйхатга олинди.
Номзод сайловга қадар ўз ишончли вакилини тегишли сайлов комиссиясига маълум қилган ҳолда исталган вақтда ваколатидан маҳрум қилиши ва уни бошқаси билан алмаштириши мумкин. Ишончли вакил исталган вақтда ўз ваколатларини зиммасидан соқит қилишга ҳақли.

В повестку дня заседания вошли вопросы регистрации доверенных представителей кандидатов в Президенты Республики Узбекистан от Демократической партии “Миллий тикланиш”, Экологической партии Узбекистана, Народно-демократической партии Узбекистана, Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” и Либерально-демократической партии Узбекистана.
Отмечено, 11-14 сентября Центральная избирательная комиссия зарегистрировала кандидатов в Президенты Республики Узбекистан от всех политических партий.
В соответствии со статьей 43 Избирательного кодекса, кандидат в Президенты Республики Узбекистан вправе иметь до пятнадцати доверенных лиц. Доверенные лица помогают кандидату в проведении избирательной кампании, ведут агитацию за избрание, представляют его интересы в отношениях с государственными органами и общественными объединениями, избирательными комиссиями.
Доверенные лица кандидата в Президенты Республики Узбекистан по его представлению регистрируются Центральной избирательной комиссией, которая выдает им соответствующие удостоверения.
Исходя из этого, в ходе заседания зарегистрированы доверенные лица Обломурадова Нарзулло Наимовича от Экологической партии Узбекистана, Кодирова Алишера Келдиевича от Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш”, Варисовой Максуды Азизовны от Народно-демократической партии Узбекистана, Абдухалимова Бахрома Абдурахимовича от социал-демократической партии “Адолат” и Мирзиёева Шавката Миромоновича от Либерально-демократической партии Узбекистана.
Кандидат в любое время до выборов может лишить свое доверенное лицо полномочий и заменить его, уведомив об этом соответствующую избирательную комиссию. Доверенное лицо в любое время вправе сложить свои полномочия.