Шавкат Мирзиёев ШҲТнинг юбилей саммитида иштирок этади
16-17 сентябрь кунлари Президент Шавкат Мирзиёев Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этади.
Бу ҳақда Президент матбуот котиби Шерзод Асадов бугунги брифингда маълум қилди.
Маълумки, ўтган йил пандемия сабабли ШҲТ саммити онлайн форматда ўтказилган эди. Бу сафар давлат раҳбарлари бевосита йиғилмоқда. Эътиборлиси, ШҲТнинг ушбу саммити Ташкилот тузилганининг 20 йиллиги нишонланаётган бир пайтга тўғри келмоқда.
Саммитнинг биринчи куни, 16 сентябрда давлатимиз раҳбари Ташкилотга раислик қилаётган Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Россия Президенти Владимир Путин ва Покистон Бош вазири Имрон Хон билан, 17 сентябрь куни эса Эрон Президенти Иброҳим Раисий билан икки томонлама учрашувлар ўтказади.
17 сентябрь куни давлат раҳбарларининг йиғилиши ўтказилади. Саммит якунида ШҲТга раислик Тожикистондан Ўзбекистонга ўтади.
– Кўплаб хорижий экспертларнинг фикрича, Президент Шавкат Мирзиёев томонидан кейинги беш йилда олиб борилаётган кенг кўламли ишлар ҳисобга олинса, Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги хавфсизлик ва юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларнинг олдини олиш нуқтаи назаридан алоҳида аҳамиятга эга бўлади.
Мамлакатимиз раислиги жуда самарали бўлади, Ташкилот фаолиятини янада жонлантиради, деб қатъий ишонч билдирилмоқда.
Ўша куни янги форматдаги “Шанхай ҳамкорлик ташкилоти – Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилоти” учрашуви бўлиб ўтади. Унда томонлар Афғонистондаги вазиятни муҳокама қиладилар, – деди Шерзод Асадов.
Президент матбуот котибининг қайд этишича, бундан ташқари ҳафта давомида Президентимиз ҳузурида ижтимоий-иқтисодий соҳаларга оид тақдимотлар ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

Шавкат Мирзиёев примет участие в юбилейном саммите ШОС
16-17 сентября Президент Шавкат Мирзиёев примет участие в очередном заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества в Душанбе.
Об этом на брифинге сообщил пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов. В этот раз саммит ШОС совпадает с 20-летием создания организации.
В первый день саммита глава нашего государства проведет двусторонние встречи с главой председательствующей страны в ШОС, Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, Президентом России Владимиром Путиным и Премьер-министром Пакистана Имраном Ханом, а 17 сентября - с Президентом Ирана Иброхимом Раиси.
17 сентября состоится совещание глав государств. В завершение переговоров председательство в ШОС перейдет от Таджикистана к Узбекистану.
По мнению многих зарубежных экспертов, с учетом масштабной работы, проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым в последние пять лет, председательство Узбекистана в ШОС станет особым событием с точки зрения безопасности и предотвращения потенциальных рисков и угроз.
- Эксперты уверены, что председательство нашей страны будет очень эффективным и еще больше оживит деятельность организации, – говорит Шерзод Асадов. - Состоится встреча в новом формате – “Шанхайская организация сотрудничества — Организация Договора о коллективной безопасности”. Участники обсудят ситуацию в Афганистане.
Как отметил пресс-секретарь Президента, в течение недели также предусматривается проведение презентаций, посвященных социально-экономическим сферам.