Шавкат Мирзиёев ШҲТнинг юбилей саммитида иштирок этади
16-17 сентябрь кунлари Президент Шавкат Мирзиёев Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этади.
Бу ҳақда Президент матбуот котиби Шерзод Асадов бугунги брифингда маълум қилди.
Маълумки, ўтган йил пандемия сабабли ШҲТ саммити онлайн форматда ўтказилган эди. Бу сафар давлат раҳбарлари бевосита йиғилмоқда. Эътиборлиси, ШҲТнинг ушбу саммити Ташкилот тузилганининг 20 йиллиги нишонланаётган бир пайтга тўғри келмоқда.
Саммитнинг биринчи куни, 16 сентябрда давлатимиз раҳбари Ташкилотга раислик қилаётган Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Россия Президенти Владимир Путин ва Покистон Бош вазири Имрон Хон билан, 17 сентябрь куни эса Эрон Президенти Иброҳим Раисий билан икки томонлама учрашувлар ўтказади.
17 сентябрь куни давлат раҳбарларининг йиғилиши ўтказилади. Саммит якунида ШҲТга раислик Тожикистондан Ўзбекистонга ўтади.
– Кўплаб хорижий экспертларнинг фикрича, Президент Шавкат Мирзиёев томонидан кейинги беш йилда олиб борилаётган кенг кўламли ишлар ҳисобга олинса, Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги хавфсизлик ва юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларнинг олдини олиш нуқтаи назаридан алоҳида аҳамиятга эга бўлади.
Мамлакатимиз раислиги жуда самарали бўлади, Ташкилот фаолиятини янада жонлантиради, деб қатъий ишонч билдирилмоқда.
Ўша куни янги форматдаги “Шанхай ҳамкорлик ташкилоти – Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилоти” учрашуви бўлиб ўтади. Унда томонлар Афғонистондаги вазиятни муҳокама қиладилар, – деди Шерзод Асадов.
Президент матбуот котибининг қайд этишича, бундан ташқари ҳафта давомида Президентимиз ҳузурида ижтимоий-иқтисодий соҳаларга оид тақдимотлар ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

Shavkat Mirziyoyev to attend the Anniversary Summit of the SCO
On September 16-17, President Shavkat Mirziyoyev will take part in the meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization, in Dushanbe.
This has been announced at a briefing by the Presidential Press Secretary Sherzod Asadov. The SCO Summit coincides with the 20th anniversary of the organization's establishment.
On the first day of the summit, the President will hold bilateral meetings with the Head of the SCO Presidency, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Russia Vladimir Putin and Prime Minister of Pakistan Imran Khan, and on September 17 – with President of Iran Ebrahim Raisi.
The Meeting of the Heads of State will be held on September 17. Following the talks, the SCO chairmanship will be transferred from Tajikistan to Uzbekistan.
According to many foreign experts, taking into account the large-scale work carried out by President Shavkat Mirziyoyev over the past five years, Uzbekistan's chairmanship in the SCO will be a special event from the point of view of security and prevention of potential risks and threats.
“Experts are sure that the chairmanship of Uzbekistan will be very effective and will further revive the activities of the organization, says Sherzod Asadov. A meeting will be held in a new format – Shanghai Cooperation Organization –Collective Security Treaty Organization”. Participants will discuss the situation in Afghanistan.
According to the Presidential Press Secretary, during the week it is also planned to hold presentations on socio-economic spheres.