2021 йил 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Латвия Республикасининг Фавқулодда ва мухтор элчиси этиб тайинланган Рейнис Трокшни қабул қилди.
Ишонч ёрлиқлари нусхаларини қабул қилар экан, Вазир Элчини масъулиятли лавозимга тайинлангани билан табриклади ҳамда унинг кўп қиррали Ўзбекистон-Латвия ҳамкорлигини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш йўлида ишлашига умид билдирди.
Суҳбат чоғида аввал эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари ва турли даражадаги бўлажак расмий учрашувлар жадвали муҳокама қилинди.
Томонларниг сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларни фаоллаштиришдан бирдай манфаатдорлиги маълум қилинди.
Ўзбекистон ва Латвиянинг халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлиги ва айрим минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

10 сентября 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и полномочного посла Латвийской Республики Рейниса Трокша.
Принимая копии верительных грамот, Министр поздравил Посла с назначением на ответственный пост и выразил надежду на его активную работу по дальнейшему укреплению многопланового узбекско-латвийского сотрудничества.
В ходе беседы обсуждены вопросы реализации ранее достигнутых договоренностей и график предстоящих официальных встреч на различных уровнях.
Высказана взаимная заинтересованность в активизации политико-дипломатических, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей.
Состоялся обмен мнениями о взаимодействии сторон в рамках международных организаций и по отдельным региональным вопросам.