Бухоро вилояти Олот туманида информатика ва ахборот технологиялари бўйича ихтисослаштирилган мактаб очилди
2021-09-08 | Таълим
Ўқувчиларга ахборот технологиялари ва компютерда дастурлаш асосларининг чуқур ўргатилишини ташкил этиш мақсадида, Бухоро вилояти Олот туманидаги 1 сон умумтаълим мактаби негизида информатика ва ахборот технологияларини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган таянч мактабнинг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси, Бухоро вилоят ҳокимлиги, Халқ таълими вазирлиги вилоят бошқармаси ҳамда бириктирилган ҳомий корхона ва ташкилотлар раҳбар ва ходимлари иштирок этдилар.
Мактабда замонавий информатика ва робототехника хоналари, рақамли кутубхона ташкил қилинди. АТ “Алоқабанк”  Бухоро филиалининг ҳомийлик маблағлари ҳисобидан хоналар замонавий таъмирланиб, сўнгги русумдаги компютер техникалари, интерактив сенсорли доскалар, 3Д принтер ва ардуино қурилмалари билан таъминланди.
Илм масканида бу каби имкониятлар ўқувчиларнинг “Бир миллион дастурчи” йирик лойиҳасида иштирок этиб, дастурлаш ё‘налишида ҳам ўз билим ва иқтидорларини намойиш этишларида муҳим омил бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.

В Алатском районе Бухарской области открылась специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий
2021-09-08 | Образование
С целью организации по углубленному обучению молодежи основам ИКТ и программирования на базе школы №1 в Алатском районе Бухарской области была организована специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В связи с этим состоялась церемония открытия данного учебного заведения.
В ней приняли руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Бухарской области, хокимията Бухарской области, областного управления народного образования, а также спонсорских предприятий и организаций.
В школе были организованы современные аудитории информатики и робототехники, цифровая библиотека. При финансовой поддержке Бухарского филиала АК «Алокабанк» классные аудитории были отремонтированы в соответствии с современными нормами и оснащены компьютерной техникой, интерактивными сенсорными досками, 3D-принтерами и приборами ардуино.
Созданные в школе условия дают возможность ученикам реализовать свои знания и потенциал, а также принять участие в мегапроекте «Один миллион программистов».