Фармацевтика тармоғидаги лойиҳалар кўриб чиқилди
Юртимизда фармацевтика бўйича катта имкониятлар бўла туриб, ундан тўла фойдаланилмас эди. Охирги йилларда бу тармоқ “драйвер”лардан бири сифатида белгиланиб, изчил ривожлантириб келинмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 3 майдаги фармонига мувофиқ, Нукус, Зомин, Косонсой, Сирдарё, Бойсун, Бўстонлиқ ва Паркентда фармацевтикага ихтисослашган эркин иқтисодий зоналар ташкил этилган эди. Ўша йили 7 ноябрдаги фармонга кўра, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузурида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги тузилди. Доривор ўсимликлар етиштириш, уларни қайта ишлаш, инвестициялар жалб этиб, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун кенг шароитлар яратилди.
Буларнинг натижасида сўнгги беш йилда 71 та янги корхона ташкил этилиб, 2 минг 500 дан ортиқ турдаги дори воситалари, 241 турдаги тиббий буюмлар ва 78 турдаги тиббий техника ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 2 баробар ошди.
Лекин бу натижалар ҳали етарли эмас. Бугунги кунда маҳаллий корхоналар ички бозор талабини натурал ҳажмда 55 фоизга таъминланмоқда, холос.
Келгуси беш йилда тармоқда ишлаб чиқариш ҳажмини 3 баробар ошириш, ички бозорни таъминлаш даражасини натурал ҳажмда 80 фоизга етказиш вазифаси қўйилган. Шу мақсадда 2022-2026 йилларга мўлжалланган истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилган.
Тақдимотда ана шу лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Хусусан, жами 1,25 миллиард долларлик 104 та инвестиция лойиҳаси режалаштирилган. Уларнинг натижасида 376 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар тайёрланиб, 84 миллион долларлик экспорт қуввати яратилиши ҳисоб-китоб қилинган. Энг муҳими, 9 мингга яқин киши иш билан таъминланади.
Президентимиз бу лойиҳаларнинг ижтимоий ва иқтисодий аҳамиятини таъкидлаб, уларни жадаллаштириш бўйича топшириқлар берди.
Тақдимотда маҳаллий доривор ўсимликларни етиштириш ва қайта ишлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимиз ҳудудида 750 турдаги доривор гиёҳлар ўсади. Улардан фойдаланиб, дунё бозорида харидоргир табиий маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун ҳамма шароит яратиб берилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 10 апрелдаги қарори билан ёввойи ҳолда ўсувчи доривор ўсимликларни муҳофаза қилиш, маданий ҳолда етиштириш ва қайта ишлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланди, муайян ҳудудлар доривор ўсимликлар етиштиришга ихтисослаштирилди. Бу йўналишда 19 та корхона ишга туширилди.
Лекин 750 турдаги доривор ўсимликлардан фақатгина 70 таси маҳаллий корхоналар томонидан фаол ишлатилмоқда.
Президентимиз юртимиздаги доривор ўсимликларни чуқур қайта ишлаш орқали экспортни 15 миллион долларга етказиш ва 5 мингдан ортиқ аҳолини иш билан таъминлаш мумкинлигини таъкидлади. Мутасаддиларга шу йўналишдаги кластерлар фаолиятини йўлга қўйиб, ишлаб чиқаришни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Бунда, доривор ўсимликларни етиштириш учун ер майдонларини ажратиш, уруғчиликни ривожлантириш, агрономларни тайёрлаш, доривор ўсимликларни қайта ишлаш ҳамда истеъмол бозорларини яратиш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш топширилди.
Соҳадаги яна бир йирик лойиҳа – “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластеридир. Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 28 январдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган ушбу замонавий марказ Тошкент вилоятининг Зангиота туманида барпо этилмоқда. Хусусан, фармацевтика университети, фармакопея маркази, илмий-тадқиқот маркази, экспертиза маркази, лабораториялар, виварий ва илмий-тажриба ишлаб чиқариш биноси қурилмоқда.
Шунингдек, бу ерда 140 миллион долларлик 7 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган.
Тақдимотда биофармацевтик дори воситаларини ўзлаштириш истиқболлари ҳам муҳокама қилинди.
Юртимиздаги корхоналарда 3 мингдан ортиқ номдаги дори воситалари ишлаб чиқарилаётган бўлса-да, улар асосан бир компонентли, мураккаб бўлмаган дори воситаларидир.
Шу боис Президентимиз онкологик, гормонал, қон препаратлари, вакциналар каби инновацион биотехнологик дори воситалари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берди.
Соғлиқни сақлаш тизими давлат харидлари орқали маҳаллий фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, халқаро стандартлар асосида тайёрланаётган маҳсулотларни сертификациялашни соддалаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Илм-фан ва саноат корхоналари кооперациясини ривожлантириш, замонавий билимларга эга малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича топшириқлар берилди.

Projects in the pharmaceutical industry considered
On September 6, President Shavkat Mirziyoyev got familiar with a presentation of the work and promising projects in the pharmaceutical industry.
The huge potential of the domestic pharmaceutical sector has not been fully used before. In recent years, the industry has been identified as one of the drivers and is consistently developing.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of May 3, 2017, free economic zones specialized in pharmaceuticals were created in Nukus, Zaamin, Kasansay, Syrdarya, Baysun, Bostanlyk and Parkent districts. By the Decree of November 7 of the same year, the Agency for the Development of Pharmaceutical Industry under the Ministry of Health was established. Extensive conditions have been created for the cultivation and processing of medicinal plants, attracting investment and producing competitive products.
As a result, over the past five years, 71 new enterprises have been created. The production of more than 2.5 thousand types of medicines, 241 types of medical devices and 78 types of medical equipment has been established. The volume of pharmaceutical production has almost doubled.
But these results are not enough, it was noted at the event. Today, domestic enterprises meet only 55 percent of the needs of the domestic market in physical terms.
In the next five years, it is planned to increase production in the industry by 3 times and bring the indicator of providing the domestic market to 80 percent in physical terms. For this purpose, promising projects for 2022-2026 have been developed.
Information about these projects was presented during the presentation.
Thus, it is planned to implement 104 investment projects worth $1.25 billion. As a result, it is expected to create capacities for the production of import-substituting products for $376 million and the export of goods for $84 million. Most importantly, it is planned to provide about 9 thousand people with work.
Stressing the social and economic significance of these projects, the President instructed to accelerate their implementation.
The main attention was paid to the cultivation and processing of local medicinal plants.
Medicinal plants of 750 species grow on the territory of Uzbekistan. All conditions are created for the production of natural products based on them, which are in demand on the world market. In particular, the Presidential Resolution of 10 April 2020 defines additional measures for the protection, cultural cultivation and processing of wild medicinal plants, some districts are specialized in the cultivation of medicinal plants. 19 enterprises have been launched in this direction.
But, only 70 out of 750 types of medical plants are actively used by manufacturers.
The President noted that the deep processing of medicinal plants in the country can bring exports to $15 million and provide jobs for more than 5 thousand people. Responsible persons were instructed to expand production by creating industry clusters.
At the same time, the need was noted for paying special attention to the allocation of land for the cultivation of medicinal plants, the development of seed production and processing, training agronomists, formation of a consumer market for such plants.
Another major project is the Innovative Research and Production Pharmaceutical Cluster “Tashkent Pharma Park”. The modern center, organized by the Presidential Resolution of 28 January 2020 is being built in Tashkent region’s Zangiata district. In particular, a pharmaceutical university, a pharmacopoeia center, a research center, an expertise center, laboratories, a vivarium, a scientific and experimental production building are being built.
It is planned to implement another 7 investment projects worth $140 million.
Prospects for the production of biopharmaceuticals were also discussed.
Although Uzbekistan’s enterprises produce medicines of more than 3 thousand names, they are mainly single-component, simple drugs.
In this regard, the President noted the importance of organizing the production of innovative biotechnological drugs: oncological, hormonal, blood products, vaccines.
The importance of stimulating the production of domestic pharmaceutical products through public procurement in the healthcare system, simplifying the certification of products manufactured in accordance with international standards was noted.
Instructions were given for the development of cooperation between scientific institutions and industrial enterprises, the training of qualified specialists.