Италия Ташқи ишлар вазири билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Италия Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири Luiji Di Mayo билан учрашув ўтказди.
Музокараларда сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, таълим, туризм ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Италия ҳамкорлигининг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинди.
Томонлар турли даражаларда бўлиб ўтажак тадбирлар жадвали, шу жумладан, Тошкент шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарлари даражасида "Италия – Марказий Осиё" иккинчи вазирлар учрашуви юзасидан фикр алмашдилар.  Минтақавий хавфсизлик масалалари, хусусан, Афғонистондаги вазият кўриб чиқилди.
Италия томони Европа мамлакатлари ва бошқа давлатлар фуқароларини эвакуация қилиш жараёнини ташкил этишда кўрсатилган салмоқли ёрдам учун Ўзбекистонга миннатдорлик билдирди. Томонлар Афғонистон йўъналишидаги алоқаларни, шу жумладан, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, шунингдек Афғонистонга инсонпарварлик юкларини етказиб беришда ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини маълум қилдилар.

Встреча с главой МИД Италии
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Майо.
В ходе переговоров обсуждены актуальные вопросы узбекско-итальянского сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, образовательной, туристической и других сферах.
Стороны рассмотрели график предстоящих мероприятий на различных уровнях, в том числе проведения второй министерской встречи в формате «Италия – Центральная Азия» на уровне глав внешнеполитических ведомств в г.Ташкенте.
Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности, в том числе ситуации в Афганистане. Итальянская сторона выразила благодарность Узбекистану за оказанное посильное содействие в организации процесса эвакуации граждан стран Европы и других государств. Высказана готовность продолжить взаимодействие на афганском направлении, в частности, в обеспечении региональной безопасности и стабильности, а также в доставке гуманитарных грузов в Афганистан.