Қурилиш материаллари саноатини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида
Тадбиркорларнинг муаммо ва таклифларини бевосита ўрганиш ҳамда тадбиркорликни келгусида ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгилаб олиш бўйича 2021 йил 20 август куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти доирасида белгиланган масалалар ижросини таъминлаш, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришда бозор муносабатларини чуқурлаштириш мақсадида:
1. Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг:
2021 йил 1 октябрдан бошлаб цемент (клинкер) ишлаб чиқарувчилар учун фойда солиғининг ставкасини 20 фоиздан 15 фоизгача пасайтириш;
2022 йил 1 январдан бошлаб цемент ишлаб чиқаришга мўлжалланган 1 тонна оҳактош учун ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ ставкасини икки баравар камайтирган ҳолда 22 500 сўм миқдорда белгилаш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Молия вазирлиги бир ой муддатда мазкур қарордан келиб чиқиб, “Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
3. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.A.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О мерах по поддержке промышленности строительных материалов
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года по непосредственному изучению проблем и предложений предпринимателей и определению основных направлений последующего развития предпринимательства, а также углубления рыночных отношений в производстве строительных материалов:
1. Одобрить предложения Министерства финансов и Министерства экономического развития и сокращения бедности по:
уменьшению с 1 октября 2021 года с 20 процентов до 15 процентов ставки налога на прибыль для производителей цемента (клинкера);
установлению с 1 января 2022 года ставки налога за пользование недрами с уменьшением ее в два раза в размере 22 500 сумов за одну тонну известняка, предназначенного для производства цемента.
2. Министерству финансов в месячный срок внести в Кабинет Министров проект Закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан» исходя из настоящего постановления.