Ўзбекистон ва Германия Президентлари кўп қирали шериклик истиқболларини муҳокама қилдилар
30 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германия Федерал Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Германия Президенти давлатимиз раҳбари ва Ўзбекистон халқини мамлакатимиз мустақилликка эришганининг 30 йиллиги билан самимий табриклади. Кейинги йилларда юртимизда демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишдаги муваффақиятлар алоҳида қайд этилди.
Мунтазамлик касб этган олий даражадаги мулоқотнинг давоми сифатида икки томонлама ҳамкорлик масалалари юзасидан батафсил фикр алмашилди. Кўп қиррали муносабатларнинг бугунги даражасига юксак баҳо берилиб, истиқболдаги Ўзбекистон-Германия ҳамкорлигининг асосий йўналишлари белгилаб олинди.
Ўзаро савдо ва инвестицияларни кўпайтириш, ишбилармонлик ташаббусларини, Германиянинг Siemens, Bosch, Man, Claas, Knauf ва бошқа кўплаб етакчи компаниялари иштирокида юқори технологик тармоқлардаги саноат кооперацияси лойиҳалари ва инфратузилмани модернизация қилиш дастурларини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Президентлар мамлакатимиз мактаблари ва олий таълим муассасаларида немис тилини чуқур ўрганиш масалаларига алоҳида тўхталдилар. Ўзаро гуманитар алмашинувларни бундан буён ҳам фаол давом эттиришга келишиб олинди.
Давлатимиз раҳбари Федерал Президентга республикамизда коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашишда кўрсатилган техник-маслаҳат кўмаги учун самимий миннатдорлик билдирди.
Афғонистондаги вазият юзасидан ҳам фикр алмашилди. Франк-Вальтер Штайнмайер фуқароларнинг Ўзбекистон орқали транзит йўли билан эвакуация қилинишида кўрсатилган катта ёрдам учун яна бир бор ташаккур изҳор этди. Биргаликдаги инсонпарварлик операцияларини амалга ошириш учун яқин алоқаларни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Германия Президентларининг телефон орқали мулоқоти ўзаро англашув руҳида ва дўстона муҳитда ўтди.

Uzbekistan, Germany Presidents discuss prospects for the partnership development
On August 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Federal Republic of Germany Frank-Walter Steinmeier.
The President of Germany sincerely congratulated President Shavkat Mirziyoyev and the people of Uzbekistan on the 30th anniversary of the country’s independence. The achievements of recent years in promoting democratic reforms and carrying out socio-economic reforms in the country were emphasized.
A thorough exchange of views took place on the issues of cooperation. A high assessment was given to the current level of multifaceted relations. The main directions of Uzbekistan – Germany interaction for the future were determined.
The main attention was paid to increasing mutual trade and investment, supporting business initiatives, industrial cooperation projects in high-tech industries and infrastructure modernization programs with the participation of leading German companies such as Siemens, Bosch, Man, Claas, Knauf and many others.
The Presidents dwelled on the issues of in-depth study of the German language in schools and higher education institutions of Uzbekistan. The leaders agreed to continue to actively support joint humanitarian exchanges.
The President of Uzbekistan expressed his sincere gratitude to the Federal President for technical and advisory assistance of Germany in the fight against the spread of coronavirus infection in the country.
Views were exchanged on the development of the situation in Afghanistan. Frank-Walter Steinmeier again thanked for the great assistance provided in the evacuation of citizens in transit through Uzbekistan. The importance of maintaining close contacts for the implementation of joint humanitarian operations was noted.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Germany took place in the spirit of mutual understanding and a friendly atmosphere.