Ўзбекистон ва Германия Президентлари кўп қирали шериклик истиқболларини муҳокама қилдилар
30 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германия Федерал Президенти Франк-Вальтер Штайнмайер билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Германия Президенти давлатимиз раҳбари ва Ўзбекистон халқини мамлакатимиз мустақилликка эришганининг 30 йиллиги билан самимий табриклади. Кейинги йилларда юртимизда демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишдаги муваффақиятлар алоҳида қайд этилди.
Мунтазамлик касб этган олий даражадаги мулоқотнинг давоми сифатида икки томонлама ҳамкорлик масалалари юзасидан батафсил фикр алмашилди. Кўп қиррали муносабатларнинг бугунги даражасига юксак баҳо берилиб, истиқболдаги Ўзбекистон-Германия ҳамкорлигининг асосий йўналишлари белгилаб олинди.
Ўзаро савдо ва инвестицияларни кўпайтириш, ишбилармонлик ташаббусларини, Германиянинг Siemens, Bosch, Man, Claas, Knauf ва бошқа кўплаб етакчи компаниялари иштирокида юқори технологик тармоқлардаги саноат кооперацияси лойиҳалари ва инфратузилмани модернизация қилиш дастурларини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Президентлар мамлакатимиз мактаблари ва олий таълим муассасаларида немис тилини чуқур ўрганиш масалаларига алоҳида тўхталдилар. Ўзаро гуманитар алмашинувларни бундан буён ҳам фаол давом эттиришга келишиб олинди.
Давлатимиз раҳбари Федерал Президентга республикамизда коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашишда кўрсатилган техник-маслаҳат кўмаги учун самимий миннатдорлик билдирди.
Афғонистондаги вазият юзасидан ҳам фикр алмашилди. Франк-Вальтер Штайнмайер фуқароларнинг Ўзбекистон орқали транзит йўли билан эвакуация қилинишида кўрсатилган катта ёрдам учун яна бир бор ташаккур изҳор этди. Биргаликдаги инсонпарварлик операцияларини амалга ошириш учун яқин алоқаларни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Германия Президентларининг телефон орқали мулоқоти ўзаро англашув руҳида ва дўстона муҳитда ўтди.

Президенты Узбекистана и Германии обсудили перспективы развития многопланового партнерства
30 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Федеральным Президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером.
В начале беседы Президент Германии искренне поздравил главу нашего государства и народ Узбекистана с 30-летием обретения независимости страны. Особо отмечены достижения последних лет в продвижении демократических преобразований и проведении социально-экономических реформ в республике.
В продолжение регулярного диалога на высшем уровне состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам двустороннего сотрудничества. Была дана высокая оценка нынешнему уровню многоплановых отношений и определены основные направления узбекско-германского взаимодействия на перспективу.
Особое внимание уделено наращиванию взаимной торговли и инвестиций, поддержке деловых инициатив, проектов промышленной кооперации в высокотехнологичных отраслях и программ модернизации инфраструктуры с участием ведущих немецких компаний, таких как Siemens, Bosch, Man, Claas, Knauf и многих других.
Президенты отдельно остановились на вопросах углубленного изучения немецкого языка в школах и вузах нашей страны. Договорились и далее активно поддерживать совместные гуманитарные обмены.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность Федеральному Президенту за техническо-консультативное содействие Германии в борьбе с распространением коронавирусной инфекции в республике.
Также состоялся обмен мнениями по развитию ситуации в Афганистане. Франк-Вальтер Штайнмайер вновь поблагодарил за оказанную большую помощь в эвакуации граждан транзитом через Узбекистан. Отмечена важность поддержания тесных контактов для реализации совместных гуманитарных операций.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Германии прошел в духе взаимопонимания и дружественной атмосфере.