Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалаларни муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 август куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Тожикистон етакчиси давлатимиз раҳбари ва биродар Ўзбекистон халқини мамлакатимиз мустақиллигининг 30 йиллиги билан самимий табриклаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилакларини изҳор этди.
Президентлар жорий йил 10-11 июнь кунлари Тожикистонга олий даражали ташри якунлари бўйича қабул қилинган келишув ва битимларнинг амалга оширилишини кўриб чиқдилар.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик доирасидаги қўшма кооперация лойиҳаларини ўз вақтида амалга ошириш муҳим экани таъкидланди.
Президентлар Афғонистонда ҳарбий-сиёсий кескинлик кучайиши билан боғлиқ минтақавий масалаларга алоҳида тўхталдилар. Ўзаро мувофиқлашувни кучайтириш ва яқин идоралараро алоқаларни давом эттиришга келишиб олинди.
Бундан ташқари, етакчилар жорий йилнинг сентябрь ойида Душанбе шаҳрида ўтказиладиган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммитига тайёргарлик кўриш масалаларини муҳокама қилдилар.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана обсудили актуальную двустороннюю и региональную повестку
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 августа провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Лидер Таджикистана сердечно поздравил главу нашего государства и братский народ Узбекистана с 30-летием независимости страны, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Президенты рассмотрели ход реализации договоренностей и соглашений, принятых по итогам визита на высшем уровне в Таджикистан 10-11 июня текущего года.
Была подчеркнута важность своевременной реализации совместных проектов кооперации в области торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Президенты отдельно остановились на региональной проблематике в связи с эскалацией военно-политической напряженности в Афганистане. Достигнута договоренность об усилении координации и продолжении тесных межведомственных контактов.
Кроме того, лидеры обсудили вопросы подготовки предстоящего саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре этого года в городе Душанбе.