Германия ТИВ раҳбари билан учрашув ҳақида
2021 йил 30 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрига ташриф билан келган Германия Федератив Республикаси Федерал ташқи ишлар вазири Xayko Maas билан учрашув ўтказди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон – Германия ҳамкорлигининг долзарб масалалари муҳокама қилинди, бўлажак қўшма тадбирлар жадвали ва кун тартиби кўриб чиқилди.
Афғонистондаги бугунги вазиятга алоҳида эътибор қаратилди. Xayko Maas Ўзбекистон томонига Афғонистондан Германия ва бошқа хорижий давлатлар фуқароларининг эвакуатсияни ташкиллаштиришда кўрсатган ёрдами учун яна бир бор миннатдорлик билдирди. Томонлар Афғонистон йўналишида яқин ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлигини маълум қилдилар.
Учрашувда икки мамлакатнинг халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлиги юзасидан ҳам фикр алмашилди.

О встрече с главой МИД ФРГ
30 августа 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Федеральным министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Хайко Маасом, прибывшим в г.Ташкент с визитом.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы узбекско-германского сотрудничества. Рассмотрены повестка дня и график предстоящих совместных мероприятий.
Отдельное внимание уделено вопросам, связанным с текущей ситуацией в Афганистане. Хайко Маас вновь выразил благодарность узбекской стороне за содействие в организации эвакуации немецких и других иностранных граждан из Афганистана. Стороны высказали готовность в продолжении тесного сотрудничества на афганском направлении.
Состоялся также обмен мнениями по взаимодействию двух стран в рамках международных и региональных организаций.