Жиззах шаҳрида Қозон Федерал университети филиали фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Қозон Федерал университетининг халқаро стандартларга жавоб берадиган замонавий таълим дастурлари асосида чуқур фундаментал ва илмий-амалий билимга эга юқори малакали кадрларни тайёрлаш, ҳудудий инновацион-таълим тармоғини яратиш, рақамли таълим тизимини шакллантириш ҳамда иш берувчиларнинг олий маълумотли мутахассисларга бўлган эҳтиёжларини қондириш мақсадида:
1. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Жиззах вилояти ҳокимлиги ҳамда Қозон Федерал университетининг (Россия Федерацияси) (кейинги ўринларда – Университет) Жиззах шаҳрида Қозон Федерал университетининг филиалини ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар Жиззах шаҳридаги Қозон Федерал университетининг филиали (кейинги ўринларда – Филиал) фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
олий таълим сифатига қўйиладиган халқаро талабларга мувофиқ геология, дастурий инжиниринг, иқтисодиёт, машинасозлик, даволаш иши, стоматология, фармация, тиббий биокимё каби бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича юқори малакали кадрларни тайёрлаш;
замонавий таълим дастурлари ва ўқитиш шаклларини ишлаб чиқиш ҳамда жорий этиш, ўқув жараёнига илғор педагогик ва ахборот технологияларини, илм-фан ва техниканинг энг сўнгги ютуқларини татбиқ этиш, ўқув-педагогик салоҳиятни ривожлантириш;
фундаментал, илмий-амалий ва инновацион тадқиқот лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
илм-фан ва таълимнинг сифатини ошириш, уларнинг узвийлигини таъминлаш, жаҳон таълим ва илмий ҳамжамиятига мақсадли интеграциялашув орқали мутахассислар ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш;
хорижий мамлакатларнинг етакчи таълим ташкилотлари, илмий-тадқиқот марказлари ва бизнес-ҳамжамиятлари билан таълим ҳамда илм-фан соҳаларида узоқ муддатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш
ва ривожлантириш.
3. Белгилансинки, Филиал:
Университетнинг юридик шахс мақомига эга бўлган таркибий бўлинмаси ҳисобланади;
кадрларга бўлган эҳтиёжларни инобатга олган ҳолда олий таълимнинг сифатига қўйиладиган халқаро талабларга мос таълим дастурлари асосида барча даражадаги мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишни амалга оширади;
таълим жараёнини Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан келишилган ҳолда Университет томонидан тасдиқланадиган ўқув режа ва таълим дастурлари асосида олиб боради;
кадрлар тайёрлашни кундузги, сиртқи ва бошқа таълим шаклларида олиб боради;
таълим фаолиятини 2022/2023 ўқув йилидан бошлайди;
абитуриентларни қабул қилиш ва битирувчиларни аттестациядан ўтказишни Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Университет томонидан белгиланадиган талаблар, тартиб ва муддатларга мувофиқ амалга оширади;
битирувчиларига Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерациясида олий маълумот сифатида тан олинадиган Университетнинг белгиланган намунадаги дипломини беради;
фаолиятини Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси қонунчилигига мувофиқ амалга оширади.
4. Маълумот учун қабул қилинсинки, Университет:
Филиал таълим жараёнига илғор педагогик ҳамда ахборот технологияларини, фан ва техниканинг энг янги ютуқларини жорий этади;
Филиал профессор-ўқитувчилари таркибининг 40 фоиздан кам бўлмаган миқдорини Университет ва хорижий олий таълим ташкилотларининг профессор-ўқитувчиларини дарс беришга ва илмий фаолиятга жалб этиш орқали шакллантиради;
Филиал профессор-ўқитувчиларини маҳаллий ҳамда хорижий олий таълим ташкилотлари, илмий-тадқиқот марказлари ва етакчи корхоналарда қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш ишларини тизимли равишда ташкил этади;
Филиалнинг кутубхона фондини шакллантириш ҳамда уни замонавий ўқув, ўқув-методик ва илмий-техник адабиётлар билан тўлдиришга кўмаклашади;
Филиалнинг зарур ўқув, лаборатория ва илмий асбоб-ускуналар билан жиҳозланишини таъминлайди;
Филиалнинг профессор-ўқитувчилари ва талабаларини Н.И. Лобачевский номидаги кутубхонанинг электрон ресурслар базасидан фойдаланиш имконияти билан таъминлайди.
Филиалга бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича қабул параметрлари манфаатдор вазирлик ва идораларнинг кадрларга бўлган реал эҳтиёжини ҳисобга олиб, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Жиззах вилояти ҳокимлиги ҳамда Университет билан келишилган ҳолда Филиал томонидан тасдиқланади;
Филиалга талабаларни ўқишга қабул қилиш давлат гранти ҳамда тўлов-контракт асосида амалга оширилади. Бунда, давлат гранти асосида таълим олган Филиал битирувчилари уч йилдан кам бўлмаган муддат мажбурий ишлаб бериш шарти билан Ўзбекистон Республикасининг давлат органлари ва ташкилотларига тақсимланади;
Филиалда ўқитишнинг тўлов-контракт миқдори Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Университет билан келишилган ҳолда Филиал томонидан белгиланади;
2021/2022 ўқув йилидан Университет Ўзбекистон Миллий университетининг Жиззах филиали билан ҳамкорликда “Дастурий инжиниринг”, “Фармация” ва “Ахборот тизимлари ва технологиялари” таълим йўналишлари бўйича қўшма таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлашни бошлайди ҳамда мазкур йўналишлар бўйича ўқишга қабул қилинган талабалар келгусида ўқишларини Филиалда давом эттиради;
Филиал ўттиз суткадан ортиқ муддатга Университетдан жалб қилинадиган профессор-ўқитувчиларнинг хизмат сафари харажатлари Россия Федерациясининг олий таълим ташкилотлари учун белгиланган нормаларга мувофиқ қопланади;
Филиал ўқув жараёнининг эҳтиёжларидан келиб чиқиб, Университетдан узоқ муддатга жалб қилинадиган профессор-ўқитувчиларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш тузилган шартномаларга мувофиқ амалга оширилади;
Филиалнинг дарс жараёнида фойдаланиладиган махсус ускуналар ва дастурлар билан ишлаш кўникмасига эга, юқори малакали ходимлари учун Филиалнинг бюджетдан ташқари маблағлариҳисобидан устамалар белгиланиши мумкин;
Филиалга илмий фаолият олиб бориш учун таклиф этиладиган хорижлик профессор-ўқитувчиларнинг яшаш харажатларини тузиладиган шартномалар асосида Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун белгиланган тарифларда тўлашга рухсат берилади;
2022 йилда Филиал фаолияти йўлга қўйилган кундан бошлаб Филиални сақлаш учун бюджет маблағлари Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар доирасида ажратилади ва кейинги йиллардан бошлаб Давлат бюджети параметрларида назарда тутилади.
6. Қуйидагилар Филиал фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Филиалга ўқишга қабул қилинадиган талабалар умумий сонининг 30 фоизидан ошмаган ҳолда давлат гранти асосида талабаларни ўқитиш учун Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига ажратиладиган Давлат бюджети маблағлари;
талабаларни тўлов-контракт асосида ўқитишдан тушадиган маблағлар;
хўжалик фаолияти ва шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан келиб тушадиган маблағлар;
7. Жиззах вилояти ҳокимлиги (Э.Салиев):
Филиални Жиззах шаҳри, Шароф Рашидов кўчасида жойлашган собиқ Олий ҳарбий авиация билим юрти бино ва иншоотларининг бир қисмига ижара ҳақининг ноль ставкаси асосида жойлаштирсин;
Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда симуляцион ва имитацион ўқитиш усуллари асосида Филиалда оилавий поликлиника ташкил этсин.
8. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) Жиззах вилояти ҳокимлиги (Э.Салиев) ва Университет билан ҳамкорликда:
2021 йил якунига қадар Филиалнинг таъсис ҳужжатларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин, шунингдек, Филиални белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказсин;
2022/2023 ўқув йили бошлангунига қадар Филиални танлов асосида малакали профессор-ўқитувчилар билан таъминласин;
2022 йилнинг якунига қадар Филиал таркибида OpenLab илмий-тадқиқот лабораторияси фаолиятини ташкил этсин.
OpenLab лабораторияси республика ва чет эл илмий тадқиқотчилари учун фундаментал ва амалий илмий-тадқиқотларни амалга оширишга мўлжалланган, замонавий жиҳозланган илмий инфратузилмага эга марказ сифатида фаолият юритиши инобатга олинсин.
9. Белгилансинки, Филиалга ажратилган:
бино, иншоотлар ва ҳудудларни сақлаш билан боғлиқ барча харажатлар, шу жумладан коммунал тўловлар Филиал маблағлари ҳисобидан қопланади;
ўқув хоналари, талабалар турар жойи ва хорижий профессор-ўқитувчилар меҳмонхонасини таъмирлаш ва жиҳозлаш Филиалга 2022 йилда республика бюджетидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан амалга оширилади.
Молия вазирлиги мазкур банддаги тегишли чора-тадбирларни молиялаштириш учун зарур маблағларни 2022 йилдаги Давлат бюджети параметрларида назарда тутсин.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Жиззах вилоят ҳокимлигининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ Филиал учун бино ва иншоотларни қуриш, реконструкция қилиш ҳамда капитал таъмирлаш ишларини 2023–2025 йилларда ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига киритсин.
10. 2024 йил 1 январга қадар Филиални реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш, жиҳозлаш ва унинг фаолиятини таъминлаш учун белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича олиб кириладиган, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган ўқув ва илмий-лаборатория жиҳозлари, компьютер техникаси, дастурий маҳсулотлар, ўқув ва илмий-услубий адабиётлар, инвентарлар, қурилиш материаллари ва моддий-техник ресурслар божхона божидан озод этилсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб олий ва ўрта махсус таълим вазири А.Х.Тошкулов, соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари А.Ш.Иноятов ва Жиззах вилояти ҳокими Э.А.Салиев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А. Мусаев ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О мерах по организации деятельности филиала Казанского Федерального университета в городе Джизаке
В целях подготовки высококвалифицированных кадров, обладающих глубокими фундаментальными и научно-практическими знаниями на основе современных образовательных программ Казанского Федерального университета, отвечающих международным стандартам, а также создания региональной инновационно-образовательной сети, формирования цифровой образовательной системы и удовлетворения потребности работодателей в специалистах с высшим образованием:
1. Согласиться с предложением Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства здравоохранения, хокимията Джизакской области и Казанского Федерального университета (Российская Федерация) (далее – Университет) о создании филиала Казанского Федерального университета в городе Джизаке.
2. Определить основными направлениями деятельности филиала Казанского Федерального университета в городе Джизаке (далее – Филиал):
подготовку высококвалифицированных кадров по таким направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры, как геология, программный инжиниринг, экономика, машиностроение, лечебное дело, стоматология, фармация и медицинская биохимия в соответствии с международными требованиями, предъявляемыми к качеству высшего образования;
разработку и внедрение современных образовательных программ и форм обучения, применение передовых педагогических и информационных технологий, последних достижений науки и техники в учебном процессе, развитие учебно-педагогического потенциала;
разработку и реализацию проектов фундаментальных, научно-практических и инновационных исследований;
повышение качества науки и образования, обеспечение их преемственности, совершенствование системы подготовки специалистов и научно-педагогических кадров путем целенаправленной интеграции в мировое образовательное и научное сообщество;
укрепление и развитие долгосрочного сотрудничества в сфере образования и науки с ведущими образовательными организациями, научно-исследовательскими центрами и бизнес-сообществами зарубежных стран.
3. Определить, что Филиал:
является структурным подразделением Университета со статусом юридического лица;
осуществляет подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов всех уровней на основе образовательных программ, соответствующих международным требованиям, предъявляемым к качеству высшего образования, с учетом потребности в кадрах;
ведет образовательный процесс на основе учебных планов и образовательных программ, утверждаемых Университетом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством здравоохранения;
осуществляет подготовку кадров по дневной, заочной и другим формам обучения;
начинает образовательную деятельность с 2022/2023 учебного года;
осуществляет прием абитуриентов и проводит аттестацию выпускников в соответствии с требованиями, порядком и сроками, устанавливаемыми Университетом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования;
выдает выпускникам диплом Университета установленного образца, признаваемый документом о высшем образовании в Республике Узбекистан и Российской Федерации;
осуществляет деятельность в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и Российской Федерации.
4. Принять к сведению, что Университет:
внедряет в образовательный процесс Филиала передовые педагогические и информационные технологии, новейшие достижения науки и техники;
формирует не менее 40 процентов профессорского-преподавательского состава Филиала путем привлечения к преподаванию и научной деятельности профессоров-преподавателей Университета и зарубежных высших образовательных организаций;
на системной основе организует работу по переподготовке и повышению квалификации профессоров-преподавателей Филиала в отечественных и зарубежных высших образовательных организациях, научно-исследовательских центрах и на ведущих предприятиях;
оказывает содействие в формировании библиотечного фонда Филиала и его пополнении современной учебной, учебно-методической и научно-технической литературой;
обеспечивает оснащение Филиала необходимым учебным, лабораторным и научным оборудованием;
обеспечивает доступ профессоров-преподавателей и студентов Филиала к базе электронных ресурсов библиотеки имени Н.И. Лобачевского.
параметры приема на направления образования бакалавриата и специальности магистратуры Филиала утверждаются Филиалом по согласованию с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством здравоохранения, хокимиятом Джизакской области и Университетом с учетом реальной потребности в кадрах заинтересованных министерств и ведомств;
прием студентов на учебу в Филиал проводится на основе государственного гранта и платного контракта. При этом, выпускники Филиала, прошедшие обучение на основе государственного гранта, распределяются в государственные органы и организации Республики Узбекистан с условием обязательной отработки на срок не менее трех лет;
размеры платного контракта за обучение в Филиале определяются Филиалом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством здравоохранения и Университетом;
Университет совместно с Джизакским филиалом Национального университета Узбекистана с 2021/2022 учебного года начинает подготовку кадров по таким направлениям образования, как «Программный инжиниринг», «Фармация» и «Информационные системы и технологии» на основе совместных образовательных программ, и студенты, принятые на обучение по данным направлениям, в будущем продолжат учебу в Филиале;
расходы на служебные командировки профессоров-преподавателей, привлекаемых в Филиал из Университета на срок более тридцати суток, покрываются в соответствии с нормами, установленными для высших образовательных организаций Российской Федерации;
оплата труда профессоров-преподавателей, привлекаемых из Университета на длительный срок, производится в соответствии с заключенными договорами исходя из потребностей учебного процесса Филиала;
для высококвалифицированных работников, имеющих навыки работы со специальным оборудованием и программами, применяемыми в процессе обучения в Филиале, могут устанавливаться надбавки за счет внебюджетных средств Филиала;
разрешается оплачивать расходы на проживание зарубежных профессоров-преподавателей, приглашаемых в Филиал для ведения научной деятельности, на основе заключаемых договоров по тарифам, установленным для граждан Республики Узбекистан;
начиная со дня организации деятельности Филиала бюджетные средства на содержание Филиала в 2022 году выделяются в рамках средств, выделенных Министерству высшего и среднего специального образования из Государственного бюджета, в последующие годы –предусматриваются в параметрах Государственного бюджета.
6. Определить источниками финансирования деятельности Филиала:
средства Государственного бюджета, выделяемые Министерству высшего и среднего специального образования для обучения студентов на основе государственного гранта, но не более 30 процентов общего числа студентов, принятых на учебу в Филиал;
средства, поступающие от обучения студентов на платно-контрактной основе;
другие источники, не запрещенные актами законодательства.
7. Хокимияту Джизакской области (Салиев Э.):
разместить Филиал в части зданий и сооружений бывшего Высшего военного авиационного училища, расположенного по адресу город Джизак, улица Шарафа Рашидова, по нулевой ставке арендной платы;
совместно с Министерством здравоохранения создать в Филиале семейную поликлинику на основе симуляционных и имитационных методов обучения.
8. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с хокимиятом Джизакской области (Салиев Э.) и Университетом:
до конца 2021 года разработать и утвердить учредительные документы Филиала, а также провести государственную регистрацию Филиала в установленном порядке;
до начала 2022/2023 учебного года обеспечить Филиал квалифицированными профессорами-преподавателями на конкурсной основе;
до конца 2022 года организовать в составе Филиала деятельность научно-исследовательской лаборатории OpenLab.
Принять во внимание, что лаборатория OpenLab осуществляет деятельность в качестве центра, имеющего современно оборудованную научную инфраструктуру, предназначенную для проведения отечественными и зарубежными научными изыскателями фундаментальных и практических научных исследований.
все расходы, связанные с содержанием выделенных Филиалу зданий, сооружений и территорий, включая коммунальные платежи, покрываются за счет средств Филиала;
ремонт и оснащение выделенных Филиалу учебных помещений, мест проживания студентов и гостиницы для зарубежных профессоров-преподавателей осуществляются за счет средств, выделяемых Филиалу из республиканского бюджета в 2022 году.
Министерству финансов в параметрах Государственного бюджета на 2022 год предусмотреть средства, необходимые для финансирования соответствующих мер настоящего пункта.
Министерству экономического развития и сокращения бедности в соответствии с обоснованными расчетами Министерства высшего и среднего специального образования и хокимията Джизакской области включить работы по строительству, реконструкции и капитальному ремонту зданий и сооружений для Филиала в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры на 2023–2025 годы.
10. Освободить Филиал на срок до 1 января 2024 года от таможенной пошлины за учебное и научно-лабораторное оборудование, компьютерную технику, программные продукты, учебную и научно-методическую литературу, инвентарь, строительные материалы и материально-технические ресурсы, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые для реконструкции, капитального ремонта, оснащения и обеспечения деятельности Филиала по перечням, формируемым в установленном порядке.
11. Возложить на министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х., первого заместителя министра здравоохранения Иноятова А.Ш. и хокима Джизакской области Салиева Э.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.