Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишда коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишининг олдини олиш, Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ҳузурида сайлов участкаларини тузиш, оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш ҳамда Д.А.Хидоятовни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси этиб рўйхатга олиш тўғрисидаги масалалар кўриб чиқилди.
Марказий сайлов комиссияси аъзолари мажлис кун тартибидаги биринчи масала – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказишда коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишининг олдини олиш бўйича Йўриқномани тасдиқлаш масаласини кўриб чиқдилар.
Йўриқномада сайлов округлари ва участкаларида, овоз бериш хоналарида сайлов комиссияси аъзолари, сайловчилар, кузатувчилар ва ОАВ вакиллари учун карантин қоидаларига риоя қилиш талаблари акс эттирилган.
Қайд этилганидек, округ ва участка сайлов комиссиялари жойлашган биноларнинг кириш қисмида ва овоз бериш хонасида ижтимоий масофани сақлаш учун 1,5–2 метр оралиқ масофани белгиловчи ҳамда ҳаракатланиш йўналишини кўрсатувчи чизиқлар бўлиши лозим.
Округ ва участка сайлов комиссиялари жойлашган биноларга камида бир нафар тиббиёт ходими бириктирилади. Сайлов округи ҳудудида эпидемиологик вазиятнинг кунлик таҳлили Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати ҳудудий бошқармалари томонидан олиб борилади.
Мажлисда шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ҳузурида сайлов участкаларини тузиш тўғрисидаги қарор лойиҳаси кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, Сайлов кодексининг 10, 14 ва 16-моддаларига мувофиқ ҳамда Ташқи ишлар вазирлигининг Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги ваколатхоналари ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкаларини тузиш ҳақидаги тақдимномасига асосан мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ҳузурида 54 та Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкалари тузилади.
Шунингдек, мажлисда оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш тўғрисидаги МСК қарорига мувофиқ 3 нафар маҳаллий ОАВ вакили рўйхатдан ўтказилди. Қайд этиш жоиз, шу кунга қадар аккредитациядан ўтказилган маҳаллий ОАВ вакиллари сони 757 нафар, хорижий ОАВ вакиллари сони 48 нафарни ташкил этмоқда.
Кун тартибига киритилган навбатдаги масала юзасидан Комиссия аъзолари томонидан Тошкент вилояти давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг бўшаб қолган ўринга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоси сайлови бўйича 2021 йил 24 август куни ўтказилган қўшма мажлиси баённомасига асосан Даврон Абдулпаттахович Хидоятов Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоси этиб рўйхатга олинди.

25 августа 2021 года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. Заседание вел Председатель Комиссии З.Низамходжаев.
На мероприятии рассмотрены вопросы предотвращения распространения короновирусной инфекции (COVID-19) при проведении выборов Президента Республики Узбекистан, создания избирательных участков при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан в иностранных государствах, проведения аккредитации представителей средств массовой информации, а также регистрации Д.А.Хидоятова как члена Сената Олий Мажлиси Республики Узбекистан.
Первый вопрос, внесенный в повестку дня заседания Центральной избирательной комиссии – утверждение Инструкции по предотвращению распространения короновирусной инфекции (COVID-19) при проведении выборов Президента Республики Узбекистан.
В Инструкции отражены требования по соблюдению карантинных правил членами избирательной комиссии, избирателями, наблюдателями и представителями СМИ в избирательных округах и участках, комнатах голосования.
Отмечалось о необходимости линий, указывающих направление движения для поддержания социальной дистанции в 1,5–2 метра в входной части зданий окружных и участковых избирательных комиссиий и комнат голосования.
В зданиях, где расположены окружные и участковые избирательные комиссии будут прикреплены, как минимум по одному медицинскому работнику. На территории избирательного округа территориальные управления Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья будут ежедневно вести анализ эпидемиологической ситуации.
На заседании также рассмотрен проект постановления о создании избирательных участков при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан в иностранных государствах.
Отмечалось, в соответствии со статьями 10, 14 и 16 Избирательного кодекса, а также представлением Министерства иностранных дел о порядке образования избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан в иностранных государствах будут созданы 54 избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан в иностранных государствах.
Также на заседании на основе постановления ЦИК об аккредитации представителей средств массовой информации зарегистрованы 3 представителя местных СМИ. Стоит отметить, что на сегодня число аккредитованных отечественных СМИ составляет 757, зарубежных — 48.
Еще один вопрос, внесенный в повестку дня — регистрация членами Комиссии Даврона Абдулпаттаховича Хидоятова, как члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в соответствии с протоколом совместного заседания, проведенного 24 августа 2021 года по выборам члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан вместо выбывших депутатов представительных органов государственной власти Ташкентской области.
В завершении заседания по внесенным в повестку дня вопросам приняты соответствующие постановления Центральной избирательной комиссии.