2021 йилнинг 24 август куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Швейцариянинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Konstantin Obolenskiyni  қабул қилди.
Ишонч ёрлиқларининг нусхаларини қабул қилар экан Вазир Элчини Ўзбекистонда фаолият бошлагани билан табриклади ва унга юқори ва масъулиятли лавозимда муваффақиятлар тилади.
Суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказиш, савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқаларни жадаллаштириш орқали муносабатларни ривожлантиришдан икки томон ҳам бирдек манфаатдор эканлиги қайд этилди.
Афғонистондаги мавжуд ҳолатни ҳисобга олган ҳолда минтақадаги вазият, шу жумладан, Швейцария фуқароларини бу мамлакатдан эвакуация масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с Послом Швейцарии
24 августа 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Швейцарии Константина Оболенского.
В ходе состоявшейся беседы отмечена взаимная заинтересованность в активизации двустороннего сотрудничества, в частности путем проведения политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Стороны обменялись мнениями по ситуации в регионе с учетом текущей обстановки в Афганистане, в том числе вопросам эвакуации граждан Швейцарии из этой страны.