2021-08-19 | Ҳукумат таркибида ўзгаришлар
Давлат раҳбарининг жорий йилнинг 18 августдаги №ПҚ-5224-сонли Қарори билан инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Шавкатович Кудратов зиммасига Стратегик ривожланиш агентлиги Бош директори вазифаси юклатилди.
Агентлик 2021 йил 19 июль куни Президентнинг ПФ-6264-сонли Фармони билан ташкил этилган. Агентлик функцияларига тармоқлар ва ҳудудлар кесимида инвестицияларни жалб этиш ва лойиҳаларни амалга оширишнинг стратегик масалаларини ўрганиш, инвестиция фаолиятининг истиқболли тармоқлари ва йўналишларини аниқлаш, мамлакатда инвестиция муҳитини ва ташқи савдо фаолиятини такомиллаштириш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш, мамлакатнинг ижобий имижини шакллантириш ва илгари суриш мақсадида халқаро ташкилотлар билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш киради.
Шунингдек, Агентлик томонидан халқаро методлардан фойдаланган ҳамда мунтазам сўровлар ўтказган ҳолда иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларнинг инвестициявий жозибадорлиги рейтингини шакллантириш ва доимий юритиш ҳамда шу асосда давлат органларининг инвестиция муҳитини яхшилаш, ҳудудлар ва тармоқларни ривожлантириш соҳасидаги вазифаларни ҳал қилиш бўйича фаолияти самарадорлигини таҳлил қилиш ва баҳолаш амалга оширилади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги жамоаси Л. Кудратовни масъулиятли лавозимга тайинлангани билан табриклайди ва келгуси фаолиятида муваффақиятлар тилайди.
Л.Кудратов бир вақтнинг ўзида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият юритади.

На Л.Кудратова возложено исполнение обязанностей Генерального директора нового Агентства
Постановлением Главы государства № ПП-5224 от 18 августа текущего года на первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Лазиза Шавкатовича Кудратова возложена обязанность генерального директора Агентства стратегического развития.
Агентство было создано в соответствии с Указом Президента № УП-6264 19 июля 2021 года. Функциями Агентства являются изучение стратегических вопросов привлечения инвестиций и реализации проектов в разрезе отраслей и регионов, определение перспективных отраслей и направлений инвестиционной деятельности, организация системной работы по совершенствованию инвестиционного климата и внешнеторговой деятельности в стране, а также налаживания тесного сотрудничества с международными организациями в целях формирования и продвижения позитивного имиджа страны.
Также Агентством на постоянной основе будет вестись рейтинг инвестиционной привлекательности регионов и отраслей экономики, разработанный на базе передовых международных практик. На основе данного рейтинга будут проводиться оценка и анализ эффективности деятельности государственных органов по решению задач в сфере улучшения инвестиционного климата, развития регионов и отраслей и других направлениях.
Коллектив Министерства инвестиций и внешней торговли поздравляет Л.Кудратова с ответственным назначением и желает успехов в его дальнейшей деятельности.
Л.Кудратов одновременно будет осуществлять деятельность в должности первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли.