ШҲТга аъзо давлатлар аграрчи вазирлари Аграр технологияларни алмашиш ва таълим бўйича кўргазма базасини яратиш концепциясини тасдиқлашди
2021-08-13 | ШҲТ
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев 2021 йил 12 август куни Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг аъзо давлатлари вазирларининг қишлоқ хўжалиги бўйича олтинчи йиғилишида иштирок этди.
Тадбир натижаларига кўра, ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича қўшма баёноти маъқулланди ва имзоланди, шунингдек Аграр технологияларни алмашиш ва таълим бўйича ШҲТнинг кўргазма базасини яратиш концепцияси тасдиқланди.
«Хитойнинг «Қишлоқ хўжалигига оид янги юқори технологиялар Янлин кўргазма зонаси» базасидаги Аграр технологияларни алмашиш ва таълим бўйича ШҲТ кўргазма базаси, мазкур ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида 2010 йилда тузилган «Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик ҳақидаги битим» ҳамда ҳамкорлик борасидаги соҳадаги бошқа ҳужжатларни амалга ошириш мақсадида яратилмоқда, – деди вазир Жамшид Ходжаев. – Янлин кўргазма зонасининг филиали Ўзбекистонда М.Мирзаев (Шредер) номидаги ИТИ ҳудудида, шунингдек Тошкент вилояти Билим ва инновациялар AKIS маркази базасида жойлашади. У агропарк шаклида бўлиб, Хитой хусусий компаниялари қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришади, технологияларни жорий этишади ва намойиш қилишади ҳамда маҳаллий фермерлар учун амалий машғулотлар ўтказишади. Дастлаб Хитойнинг 20 га яқин компаниялари иштирок этиши кутилмоқда».
Вазир қишлоқ хўжалиги соҳаси ШҲТга аъзо давлатлар ҳамкорлигининг энг фаол жабҳаларидан бири эканини таъкидлади. Кўргазма базаси давлатлар ўртасида тажриба алмашишга, бозор тамойиллари асосида соҳага оид ҳамкорликни ривожлантиришга, янги юқори агротехнологиялар ҳамда юқори технологияли қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантириш соҳасидаги илғор билимларнинг кенг ёйилишига ҳисса қўшади.
Илгари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти бош котиби: «Янлин юқори технологияли қишлоқ хўжалиги кўргазма саноат зонаси бугунги кунда фан ва амалиёт ютуқлари асосидаги халқаро алмашинувлар ва ҳамкорликнинг янги модделарини ривожлантиришнинг нуфузли ҳамда кенг қамровли платформаларидан бири тариқасида Хитойнинг миллий бренди деб тан олинди» - деб айтган эди.
12 август куни онлайн форматда ўтказилган учрашувда бош котиб Владимир Норов бошчилигида Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти Кобитияти, ФАОнинг Европа ва Марказий Осий бўйича минтақавий вакили Владимир Раҳманин, шунингдек ШҲТга аъзо давлатлар — Ҳиндистон, Россия, Қозоғистон, Хитой Халқ Республикаси, Тожикистон, Қирғизистон, Покистон ва Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича вазирлари иштирок этишди.
Учрашувда келишилган Озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича қўшма баёнотга кўра, аъзо давлатлар қуйидаги йўналишларни янада ривожлантиришни режалаштиришган:
- қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари билан, хусусан замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ёрдамида ўзаро манфаатли савдо-сотиқ қилиш;
- озиқ-овқатни ўз вақтида етказиб бериш бўйича ШҲТнинг "яшил" транспорт йўлаклари ва йўналишларни ташкиллаштириш бўйича ҳамкорлик қилиш;
- қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан ўзаро алмашиш учун ветеринария ва фитосанитария хавфсизлиги соҳасидаги назорат органлари бўйича ҳамкорлик ўрнатиш.
Аъзо давлатлар ШҲТнинг халқаро ташкилотлар, шу жумладан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) билан озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича ҳамкорлигини янада ривожлантиришдан манфаатдор.
Жамшид Ходжаев, Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари учун 2023 йилгача БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари учун Минтақавий конференциясининг 2023 йилгача амалдаги раиси сифатида Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти ва ФАО ўртасидаги ҳамкорликни кучайтиришнинг муҳимлигини таъкидлади. Шунингдек Ўзбекистон ушбу икки ташкилотнинг ўзаро алоқасини янада чуқурлаштиришга кўмак кўрсатишга тайёрлигини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз, ШҲТ давлатларининг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорлиги тўғрисидаги асосий ҳужжат 2010 йилнинг июнь ойида Тошкент шаҳрида имзоланган эди.

Министрами-аграриями стран-членов ШОС утверждена Концепция создания Демонстрационной базы по обмену и обучению аграрным технологиям
2021-08-13 | ШОС
Министр сельского хозяйства Республики Узбекистана Жамшид Ходжаев 12 августа 2021 года принял участие в шестом Совещании министров государств-членов Шанхайской организации сотрудничества по вопросам сельского хозяйства.
По итогам мероприятия был согласован проект Совместного заявления глав государств-членов ШОС по продовольственной безопасности, а также утверждена Концепции создания Демонстрационной базы ШОС по обмену и обучению аграрным технологиям.
«Демонстрационная база ШОС по обмену и обучению аграрным технологиям на базе Китайской Янлинской демонстрационной зоны новых высоких технологий по сельскому хозяйству создается с целью реализации Соглашения о сотрудничестве в области сельского хозяйства государств-членов ШОС и других действующих документов о сотрудничестве в области сельского хозяйства, - отметил министр Жамшид Ходжаев. – Филиал Янлинской демонстрационной зоны будет располагаться в Узбекистане на территории НИИ имени академика М.Мирзаева (Шредера), а также на базе ташкентского областного Центра знаний и инноваций AKIS. Это будет формат агропарка, где китайские частные компании будут выращивать сельхозпродукцию, внедрять и демонстрировать технологии, а также проводить практическое обучение местных фермеров. Изначально ожидается участие порядка 20 компаний из Китая».
Министр подчеркнул, что сфера сельского хозяйства является одной из главных точек сотрудничества государств-членов ШОС. Демонстрационная база будет способствовать обмену опытом между государствами, развитию отраслевого сотрудничества на рыночных принципах, распространению новых высоких агротехнологий и передовых знаний в сфере устойчивого развития высокотехнологичного сельского хозяйства.
Ранее генсек ШОС отмечал, что "Янлинская демонстрационная промышленная зона высокотехнологичного сельского хозяйства сегодня признана национальным брендом Китая, как одна из авторитетных и масштабных платформ международных обменов и развития новых моделей сотрудничества на основе достижений науки и практики».
В совещании, состоявшемся в онлайн-формате 12 августа, участвовали Секретариат Шанхайской организации сотрудничества во главе с генеральным секретарем Владимиром Норовым, региональный представитель ФАО в Европе и Центральной Азии Владимир Рахманин, а также министры по вопросам сельского хозяйства государств-членов ШОС Индии, России, Казахстана, Китайской Народной Республики, Таджикистана, Кыргызстана, Пакистана и Узбекистана.
Согласно согласованному на совещании Совместному Заявлению по продовольственной безопасности государства-члены намерены и далее развивать:
- взаимовыгодную торговлю сельскохозяйственной и продовольственной продукцией, в том числе с помощью современных информационно-коммуникационных технологий;
- сотрудничество по организации “зеленых” транспортных коридоров и маршрутов ШОС по своевременной доставке продовольствия;
- сотрудничество по линии надзорных органов в сфере ветеринарной и фитосанитарной безопасности для обеспечения взаимного доступа сельскохозяйственной продукции.
Государства-члены заинтересованы в дальнейшем развитии взаимодействия ШОС по тематике продовольственной безопасности с международными организациями, в том числе с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО).
Жамшид Ходжаев в качестве действующего председателя Региональной конференции Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН для стран Европы и ЦА до 2023г. подчеркнул важность усиления взаимодействия между Шанхайской организацией сотрудничества и ФАО. А также отметил, что Узбекистан готов оказывать содействие дальнейшему углублению взаимодействия этих двух организаций.
Напомним, основополагающий документ о сотрудничестве стран ШОС в сфере сельского хозяйства был подписан именно в столице Узбекистана – Ташкенте в июне 2010 года.