Президент томонидан “Транспорт тўғрисида”ги Қонун имзоланди
Қонунга кўра, автомобиль, ҳаво, темир йўл, сув, электр транспорти, метрополитен ва транспорт инфратузилмаси объектлари Ўзбекистоннинг ягона транспорт тизимини ташкил этади.
Давлат органлари ва мансабдор шахслар транспорт ташкилотларининг хўжалик фаолиятига аралашишга ҳамда улар ходимларини бошқа ишларга жалб этишга ҳақли эмас.
Транспорт вазирлиги соҳада махсус ваколатли давлат органи ҳисобланади.
Қонунга кўра, транспорт воситалари мувофиқлик ёки транспорт воситаси турини маъқуллаш сертификатига эга бўлиши ва рўйхатдан ўтказилиши керак.
Хавфсизлик талабларига жавоб бермайдиган транспортларни Ўзбекистонга олиб кириш, ишлаб чиқариш, сотиш ёки улардан фойдаланиш тақиқланади.
Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида юкларни транзит олиб ўтиш чоғида транзит юклар ва ҳужжатлар идентификация қилинади.
Қонунга кўра, Ўзбекистонда товарлар ва транспорт воситаларига нисбатан бажариладиган операциялардан келиб чиққан ҳолда халқаро ва ҳудудий транспорт-логистика марказлари ташкил этилиши мумкин.
Транспорт-логистика марказлари уларга ҳар қандай турдаги транспортда кириб келаётган ҳамда олиб чиқилаётган юкларни омборга жойлаштириш, сақлаш, уларга ишлов бериш, қайта ишлаш, қадоқлаш ва тақсимлаш бўйича хизматлар кўрсатади.
Ваколатли органлар вокзалда, аэровокзалда, аэропортда, метрополитенда ва автостанцияга кириш жойида транспорт воситасини, багажни, юк багажини ва юкни, йўловчиларни ва бошқа шахсларни кўздан кечиришдан ўтказиши мумкин.
Шунингдек, фойдали қазилмалар жойлашган майдонларда транспорт ташкилотларининг объектларини лойиҳалаштириш ва қуриш, улар жойлашган ерларда ер ости иншоотларини жойлаштириш тақиқланади. Алоҳида ҳолларда, лойиҳалаштириш ва қуришга Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси рухсати билан йўл қўйилади.
Транспорт ташкилотлари ва ташувчилар фаолияти транспорт ҳаракатланиши билан боғлиқ бўлган ҳамда меҳнат шароитлари ўта зарарли ва ўта оғир шароитларда банд бўлган ходимларнинг дастлабки ҳамда даврий тиббий кўриклардан ўтказилишини ташкил этиши шарт.

Президент подписал закон о транспорте
Президент подписал закон «О транспорте», который вступит в силу через три месяца. Согласно документу, автомобильный, воздушный, железнодорожный, водный, электрический транспорт, метрополитен и объекты транспортной инфраструктуры составляют единую транспортную систему Узбекистана.
Государственные органы и должностные лица не вправе вмешиваться в хозяйственную деятельность транспортных организаций и привлекать их работников к иной работе.
Министерство транспорта является специально уполномоченным государственным органом в этой области.
Законом предусматривается, что транспортные средства должны иметь сертификат соответствия или сертификат, определяющий вид транспортного средства, и быть зарегистрированы.
Запрещается ввоз, производство, продажа или использование в Узбекистане транспорта, не отвечающего требованиям безопасности.
При транзитной перевозке грузов в пунктах пропуска через государственную границу идентифицируются транзитные грузы и документы.
Компетентные органы могут проверять транспортное средство, багажник, груз, пассажиров и других лиц на вокзале, в аэропорту, в метро и на входе на автовокзал.
Запрещается также проектировать и строить объекты транспортных организаций в местах нахождения полезных ископаемых, размещать подземные сооружения на местах их расположения. В исключительных случаях проектирование и строительство разрешается Государственным комитетом геологии и минеральных ресурсов.
Транспортные организации и перевозчики должны организовать первичный и периодический медицинский осмотр сотрудников, деятельность которых связана с дорожным движением и условия труда которых являются чрезвычайно вредными и тяжелыми.