"World AI & Data Challenge" халқаро маълумотлар хакатони ўтказилади
IT Park, Стратегик ташаббуслар агентлиги ва BMT Тараққиёт дастури билан биргаликда жорий йилнинг 21-22 август кунлари мукофот жамғармаси 5,5 миллион рубл бўлган "World AI & Data Challenge" ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида маълумотлар хакатонини ўтказади.
Хакатон онлайн тарзда ўтказилиб, энг яхши ишланмалар халқаро даражадаги финалга чиқиш имкониятига эга бўлади. Бу хакатонда МДҲ давлатлари, жумладан, Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Беларус, Молдова ва Россиядан вакиллар иштирок этади.
Маълумотлар хакатонида сунъий интеллект ва маълумотлар дастурларини ишлаб чиқишга қизиққан мутахассислар иштирок этишлари мумкин. Танловнинг асосий вазифалари: тиббиёт, экология ва ижтимоий соҳадаги инноватсион лойиҳаларни тақдим этишдир.
Мусобақа уч босқичдан иборат бўлади:
1 босқич - вазифалар беллашуви - унга кўра хакатон иштирокчилари (ишлаб чиқувчилар) очиқ маълумотлардан фойдаланган ҳолда ечимлар ишлаб чиқишлари керак;
2 босқич - ечимлар танлови - хакатон иштирокчилари томонидан ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш ёълларини ишлаб чиқиш билан икки кунлик онлайн хакатон ўтказиш режалаштирилган;
3 босқич - амалга ошириш танлови - бу босқичда ишлаб чиқилган ечимлар вазифаларга мувофиқ амалга оширилади.
ИТ Парк, Ўзбекистон вакили сифатида, танлов доирасида иштирокчилар олдига учта вазифани қўйди:
1. Мамлакатда камбагʻалликка қарши курашиш профилактика қилишнинг инноватсион усулини ишлаб чиқиш, маʼлумотларни йигʻиш ва қайта ишлашни автоматлаштириш;
2. Юрак-қон томир касалликлари билан оғириган беморни миокард инфаркти ва юрак фибрилляциясини олдини олиш мақсадида машина ўқитиш ёрдамида ардуино ва смартфон орқали масофадан кузатиб бориш тизимини ишлаб чиқиш;
3. Мамлакатдаги меҳнат бозори – талаб ва таклифнинг тенденцияларини, иш берувчиларнинг иш изловчиларнинг малакаларига, шунингдек, иш изловчиларнинг ўзларининг хоҳишларига бўлган талабларини тушуниш керак.
Танловнинг якуний босқичига чиққан иштирокчилар дунёнинг этакчи мактаблари ва университетларининг ахборот технологиялари бўйича онлайн курсларига тўлиқ кириш имкониятига эга бўладилар. Бу уларга якуний тақдимотга яхшироқ тайёргарлик кўришга, нотиқлик маҳоратини оширишга ва инновацион дизайнларини максимал даражада оширишга ёрдам беради.
Рўйхатдан ўтиш ҳаволаси:
https://leader-id.ru/events/216501
Сиз, шунингдек, қуйидаги ҳавола орқали хакатонда қатнашмасдан, лойиҳага ўзингиз қўшилишингиз ва керакли вазифаларни ўзингиз бажаришингиз мумкин:

Состоится международный data-хакатон «World AI&Data Challenge»
IT Park совместно с Агентством Стратегических инициатив и ПРООН 21-22 августа этого года проведет data-хакатон в сфере информационно-коммуникационных технологий «World AI&Data Challenge» с призовым фондом в размере 5,5 млн рублей.
Хакатон будет проводиться в режиме онлайн, в ходе которого лучшие разработки получат возможность выйти в финал на международный уровень. Участие в данном хакатоне примут представители из стран СНГ, в том числе из Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, Беларуси, Молдовы и России.
В data-хакатоне могут принять участие специалисты и лица, интересующиеся вопросам искусственного интеллекта (ИИ) и разработки программного обеспечения данных. Основные задачи конкурса: представить инновационные проекты в сфере медицины, экологии, социальной сфере.
Конкурс будет состоять из трех этапов:
1-й этап - конкурс задач - страны-участницы подали задачи, в соответствии с которыми участники хакатона (разработчики) должны разработать решения при помощи открытых данных;
2-й этап - конкурс решений – запланировано проведение двухдневного онлайн-хакатона с разработкой со стороны участников хакатона решений для социальных задач;
3-й этап - конкурс внедрений – на данном этапе будет осуществляться внедрение разработанных решений в соответствии с задачами.
IT Park, выступающий в качестве представителя от Узбекистана, в рамках конкурса выдвинул три задачи для конкурсантов:
1. Профилирование бедности в стране (разработка инновационного метода для измерения показателей бедности в стране, автоматизация сбора и обработки данных);
2. Разработка системы удаленного контроля за пациентами, страдающими от сердечно-сосудистых заболеваний посредством технологии arduino и смартфона, с использованием машинного обучения в целях профилактики инфаркта миокарда и сердечной фибрилляции;
3. Рынок труда в стране (с учетом понимания трендов в вопросах стороны спроса и предложения на рынке, требований работодателей к навыкам и квалификациям соискателей, соискателей к условиям труда).
Участники, прошедшие в финальный этап конкурса, получат полный доступ к онлайн-курсам по информационным технологиям от ведущих школ и университетов мира. Это поможет им лучше подготовиться к финальной презентации, отточить свои ораторские навыки и максимально доработать свои инновационные разработки.
Ссылка для регистрации: https://leader-id.ru/events/216501
Также можно присоединиться к проекту самостоятельно и выполнять требуемые задания самостоятельно, без участия в хакатоне, по следующей ссылке: https://datamasters.ru/aianddata