Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси мажлиси хабарномаси
Ўзбекистон президенти сайлови округлари тузилди 2021 йил 9 август куни марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. йиғилишни комиссия раиси З.Низамходжаев олиб борди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш бўйича сайлов округларини тузиш ва оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Йиғилишда муҳокама қилинадиган биринчи масала бўйича Марказий сайлов комиссияси раисининг ўринбосари Б. Қўчқоров маълумот берди, у йиғилиш қатнашчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш учун сайлов округларини тузиш тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талаблари, уларнинг вазифалари, тузиладиган округлар рўйхати, уларнинг чегаралари, сайловчилар сони ва округ сайлов комиссиялари жойлашган жой ҳақида маълумот берди.
Ҳар бир сайлов округидаги сайловчилар сони йиғилиш ўтказилган санагача сайлов жараёнларини бошқариш ахборот тизимининг маълумотлари асосида аниқланган.
Округ сайлов комиссияларининг жойлашуви Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан таъминланади.
Сайлов кодексининг 9 -моддасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш бўйича сайлов округлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри чегаралари доирасида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади.
Марказий сайлов комиссияси йиғилишида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳудудларида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказиш учун 14 та сайлов округлари тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Сайлов округлари рўйхати, уларнинг чегаралари, сайловчилар сони ва округ сайлов комиссияларининг жойлашуви кўрсатилган ҳолда Марказий сайлов комиссияси томонидан эълон қилинади.
Йиғилишда, шунингдек, ОAВ вакилларини аккредитация қилиш масаласи ҳам муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Марказий сайлов комиссияси оммавий ахборот воситалари билан ўзаро алоқа қилиш, сайлов жараёни иштирокчиларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, сайловолди ташвиқоти даврида объектив маълумотларни кенг қамровда, тезкор ва мустақил тарқатиш масалаларига алоҳида эътибор қаратмоқда.
Сайлов кодексининг 35 моддасига мувофиқ, оммавий ахборот воситалари вакиллари бўлажак сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ барча тадбирларни ёритиш, сайлов куни овоз бериш биноларида ҳамда овоз бериш натижаларини санаб чиқиш жараёнида иштирок этиш ҳуқуқига эга. Шу билан бирга, оммавий ахборот воситалари вакилларининг бу каби ваколатлари Марказий сайлов комиссияси томонидан берилган ҳужжатлар билан тасдиқланиши керак.
Қонунчилик талабларига кўра, Марказий сайлов комиссияси томонидан оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш жараёни бошланган. Оммавий ахборот воситалари сайлов кампанияси эълон қилинган кундан бошлаб аккредитация қилиш учун Марказий сайлов кампаниясига мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Бу мурожаатларни қабул қилиш сайловдан ўн кун олдин тўхтатилади.
Бугунгача Марказий сайлов комиссиясига аккредитациядан ўтказишни сўраб бир қатор оммавий ахборот воситаларидан мурожаатлар келиб тушган. Йиғилишда 500 дан ортиқ ОАВ вакилларига аккредитациядан ўтказиш бўйича тегишли гувоҳномаларни бериш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Келгусида ОАВдан мурожааатлар бўйича МСК уларнинг аккредитациясини ўрнатилган тартибда амалга оширади.

Информационное сообщение о заседании ЦИК Республики Узбекистан
Образованы избирательные округа по выборам президента республики узбекистан 9 августа 2021 года состоялось очередное заседание центральной избирательной комиссии. заседание вел председатель комиссии з.низамходжаев.
На заседании рассмотрены вопросы образования избирательных округов по выборам Президента Республики Узбекистан, также аккредитации представителей средств массовой информации для освещения выборов.
По первому вопросу выступил заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Б.Кучкаров, который проинформировал участников заседания о требованиях законодательства по образованию избирательных округов по выборам Президента Республики Узбекистан, их задачах, а также ознакомил со списком образуемых избирательных округов, их границами, численностью избирателей и местом нахождения окружных избирательных комиссий.
Численность избирателей в переделах каждого округа определена на основе данных Информационной системы управления избирательным процессом на дату проведения заседания.
Местонахождения окружных избирательных комиссий педложены Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
В соответствии со статьей 9 Избирательного кодекса избирательные округа по выборам Президента Республики Узбекистан образуются Центральной избирательной комиссией в границах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
На заседании Центральной избирательной комиссии было принято решение об образовании 14 избирательных округов по выборам Президента Республики Узбекистан в пределах границ Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Списки избирательных округов с указанием их границ, численности избирателей и мест нахождения окружных избирательных комиссий будут опубликованы Центральной избирательной комиссией.
На заседании был также рассмотрен вопрос аккредитации представителей средств массовой информации.
Как было отмечено, Центральная избирательная комиссия особо важное внимание уделяет вопросам взаимодействия со средствами массовой информации, обеспечению прав и законных интересов участников избирательного процесса, широкому, оперативному и свободному распространению объективной информации в период избирательной кампании.
В соответствии со статьей 35 Избирательного кодекса представители средств массовой информации имеют право освещать все мероприятия по подготовке и проведению предстоящих выборов, присутствовать в помещениях для голосования в день выборов, в том числе при подсчете голосов. При этом, полномочия представителей средств массовой информации должны быть подтверждены документами, выданными Центральной избирательной комиссией.
В соответствии с требованиями законодательства Центральной избирательной комиссией начат процесс аккредитации представителей средств массовой информации. Средства массовой инофрмации вправе обратиться в Центральную избирательную кампанию о проведении аккредитации со дня объявления избирательной кампании. Приём обращений прекращается за десять дней до выборов.
На сегодняшний день в Центральную избирательную комиссию обратились ряд СМИ об аккредитации их представителей. На заседании принято решение об аккредитации и выдаче соответствующих удостоверений более 500 представителям СМИ.
В дальнейшем по мере поступления обращений от средств массовой информации Центральная избирательная комиссия будет осуществлять их аккредитацию в установленном порядке.