Ўзбекистон ва Туркманистон икки томонлама алоқаларни мустаҳкамламоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ашхобод шаҳрида Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари – ташқи ишлар вазири Р.Мередов билан учрашди.
Кун тартиби доирасида икки давлат ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати таҳлил этилди, шунингдек, икки томонлама ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишлари кўриб чиқилди.
Томонлар қўйилган вазифаларни тезкорлик билан ҳал этиш ҳамда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни изчил кенгайтириш учун конструктив мулоқотни ривожлантириш мақсадга мувофиқлигини таъкидладилар.
Туркманистонда бўлиб ўтадиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг 3-Маслаҳат учрашувига тайёргарликнинг бориши кўриб чиқилди. Ушбу тадбир минтақанинг барқарор ривожланишига қаратилган муҳим ва кескин ривожланишга қаратилган келишувларга эришиш учун платформа бўлишга мўлжаллангани алоҳида таъкидланди.
Икки мамлакат ўзаро ҳамкорлик қилишининг юксак салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда, томонлар савдо-иқтисодий, илмий-техникавий, маданий-гуманитар ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон ва Туркманистон Ҳукуматлараро комиссиясининг яқин келажакда ўтказилиши режалаштирилган йиғилишининг долзарблигини қайд этдилар.
Шу нуқтаи назардан, мавжуд масалалар устида ишлаш ҳамда инвестициялар, саноат, қишлоқ хўжалиги, савдо, транспорт, молиявий ва минтақалараро ҳамкорлик, илм-фан, таълим ва маданият соҳаларида тегишли келишувлар тайёрланишини маромига етказиш мақсадида айрим йўналишлар бўйича икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарлари даражасида видеоконференция орқали икки томонлама учрашув ва музокаралар ташкил этишга келишиб олинди.
Учрашув якунида икки томонлама муносабатларнинг бошқа масалалари бўйича муҳим келишувларга эришилди ва уларни амалга оширишга доир ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш йўллари белгилаб олинди.

Узбекистан и Туркменистан берут курс на укрепление двусторонних связей
В г.Ашхабаде состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем председателя Кабинета Министров – министром иностранных дел Туркменистана Р.Мередовым.
В рамках повестки было проанализировано текущее состояние взаимоотношений двух государств, а также рассмотрены новые перспективные направления двустороннего взаимодействия.
Стороны подчеркнули целесообразность развития конструктивного диалога, как для ускоренного решения поставленных задач, так и для последовательного расширения многопланового сотрудничества двух стран.
Был рассмотрен ход подготовки к проведению в Туркменистане 3-ей Консультативной встречи Глав государств Центральной Азии. Было подчеркнуто, что данное мероприятие призвано стать площадкой для достижения значимых и прорывных договоренностей, нацеленных на устойчивое развитие региона.
Принимая во внимание высокий потенциал к сотрудничеству двух стран, стороны отметили актуальность намеченного на ближайшее время заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурно-гуманитарному сотрудничеству между Узбекистаном и Туркменистаном.
В данном контексте была согласована организация двусторонних встреч и переговоров, в том числе посредством видеоконференцсвязи на уровне руководителей министерств и ведомств двух стран по отдельным направлениям для проработки имеющихся вопросов и завершения подготовки соответствующих соглашений в сфере инвестиций, промышленности, сельского хозяйства, торговли, транспорта, финансового и межрегионального сотрудничества, науки, образования и культуры.
По итогам встречи были достигнуты важные договоренности по другим вопросам двустороннего сотрудничества и определен формат дальнейшего взаимодействия по их реализации.