Яна бир халқаро грант шартномаси имзоланди
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги томонидан “Ўзбекистондаги қишлоқ аёлларининг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш” лойиҳаси бўйича халқаро грант шартномаси имзоланди.
Лойиҳанинг мақсади  - чекка қишлоқ ҳудудлардаги Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларнинг тадбиркорлик қўникмаларини ривожлантириш, бандлигини таъминлаш ҳамда оилаларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтиришдан иборат
Мамлакатимизда сўнгги йилларда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар яратиш, жамият ва давлат ишларини бошқаришда уларнинг тенг иштирок этишини таъминлаш, хотин-қизларни ижтимоий-ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, шунингдек, хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликлардан ҳимоя қилишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Биргина хотин-қизларни ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш, улар билан манзилли ишлаш мақсадида “Аёллар дафтари” тизими жорий этилди. Мазкур тизимга мувофиқ, ижтимоий, иқтисодий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бўлган, ишсиз хотин-қизларнинг муаммоларини аниқлаш, бартараф этиш ва назоратини олиб бориш бўйича маълумотлар базаси шакллантирилди.
Худди шунингдек, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш учун 224 мингдан ортиқ хотин-қизга жами 6,9 трлн сўм миқдорида имтиёзли кредит ажратилди, уларга Халқ банки бириктирилди, 14 та ҳудудда Хотин-қизлар тадбиркорлик маркази ташкил этилди.
Тижорат банклари микрокредит базаси мижозларининг
30 фоизидан ортиғини хотин-қизлар ташкил этмоқда. Ушбу банклар маблағлари ҳисобидан 172 мингдан ортиқ хотин-қизларга 4,9 триллион сўм миқдорида кредитлар ажратилди. Бунинг натижасида тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйган хотин-қизлар сони бир йилда 45 минг нафарга кўпайди.
Энг чекка ҳудудлардаги қишлоқларни ободонлаштириш, қишлоқларда яшовчи хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини қўллаб-қувватлаш орқали камбағалликни қисқартиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Қишлоқ хўжалигининг турли соҳаларида 1,5 миллиондан ортиқ хотин-қизлар меҳнат қилади. Тадбиркорлик субъектларининг 20 фоизига, шу жумладан,  фермер хўжаликларининг 7,3 фоизига аёллар раҳбарлик қилади.
Қолаверса, юртимизда хотин-қизларни ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш бўйича халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқалари кенгайтирилиб борилмоқда.
Бугун Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазири Рахмат Маматов, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли ҳамда Япониянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Ёшинори Фуджиямалар томонидан “Ўзбекистондаги қишлоқ аёлларининг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш” лойиҳаси бўйича халқаро грант шартномаси имзоланди.
Лойиҳанинг мақсади  - чекка қишлоқ ҳудудлардаги Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларнинг тадбиркорлик қўникмаларини ривожлантириш, бандлигини таъминлаш ҳамда оилаларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтиришдан иборат.
“Ўзбекистондаги қишлоқ аёлларининг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш” лойиҳаси Япония ижтимоий ривожланиш фондининг 2,728 млн АҚШ доллари миқдорида грант маблағлари ҳисобига 2021-2024 йилларда Фарғона вилоятининг ФурқатСўхЁзёвонҚўштепа ва Жиззах вилоятининг ЯнгиободБахмалФоришЗомин туманларидаги маҳаллаларда амалга оширилиши мўлжалланмоқда.
Лойиҳа икки босқичдан иборат бўлиб, биринчи босқичда 3 500 нафар ижтимоий ҳимояга муҳтож хотин-қизларнинг бошланғич молиявий саводхонлик ва тадбиркорлик кўникмаларига эга бўлади.
Иккинчи босқичда 350 та бизнес лойиҳалар учун 1,5 млн АҚШ доллари ажратиш орқали қишлоқ ҳудудидаги аёллар тадбиркорлик фаолиятига жалб қилинади ҳамда грант доирасида молиялаштирилмаган бизнес лойиҳалар белгиланган тартибда тижорат банклари орқали амалга оширилади.
Лойиҳанинг аҳамияти шундаки, ижтимоий ҳимояга муҳтож хотин-қизлар билан ишлашда давлат органлари, жамоат ташкилотлари, тадбиркорлик субъектлари ва фуқаролар йиғинлари ўртасидаги ижтимоий ҳамкорлик янада мустаҳкамланади.

Подписано еще одно международное грантовое соглашение
В Узбекистане с официальным визитом находится делегация Национальной налоговой службы Республики Корея.
Министерство по поддержке махалли и семьи Республик Узбекистан подписало грантовое соглашение с международными партнерами, предоставляющее финансирование для реализации проекта «Расширение экономических возможностей сельских женщин в Узбекистане». Для этих целей Правительство Японии выделяет грант в размере более 2,7 миллионов долларов США. Проект будет реализован Министерством по поддержке махалли и семьи при содействии Всемирного банка в отдаленных селах Джизакской и Ферганской областей.
Цель проекта «Расширение экономических возможностей сельских женщин в Узбекистане» - развитие предпринимательских навыков у женщин, живущих в отдаленных сельских районах страны и включенных в "женскую тетрадь", а также обеспечение занятости и расширение экономических возможностей их семей.
В последние годы в Узбекистане осуществляются крупные реформы, направленные на создание равных прав и возможностей для женщин и мужчин, обеспечение равноправного участия женщин в управлении общественными и государственными делами, их социальную и правовую поддержку, а также защиту от притеснения и насилия.
В целях социально-экономической поддержки и адресной работы с женщинами была внедрена система «женской тетради». В ее рамках были созданы базы данных для выявления, решения и отслеживания проблем безработных женщин, нуждающихся в социальной, экономической, правовой, психологической поддержке, развитии соответствующих знаний и профессиональном обучении.
Так, для развития предпринимательства более 224 тысяч женщин получили льготные кредиты на общую сумму 6,9 трлн сумов. Для поддержки данной деятельности был привлечен «Халк банк» и созданы Центры женского предпринимательства в 14 регионах страны.
Женщины составляют более 30 процентов клиентов коммерческих банков – получателей микрокредитов. Так, более 172 тысяч женщин получили микрофинансирование на общую сумму 4,9 трлн сумов. В результате количество женщин, начинающих свой бизнес, увеличилось на 45 тысяч человек в год.
Особое внимание уделяется благоустройству сел в отдаленных сельских районах, развитию их базовой социальной инфраструктуры, а также сокращению масштабов бедности посредством поддержки экономической активности сельских женщин. Сегодня более 1,5 млн женщин работают в различных секторах сельского хозяйства. Женщины руководят деятельностью 20 процентов объектов предпринимательства, а также 7,3 процентами фермерских хозяйств по всей стране.
Узбекистан расширяется сотрудничество с международными организациями с целью предоставления большей социально-экономической поддержки женщин. Еще одним примером такого сотрудничества является проект «Расширение экономических возможностей сельских женщин в Узбекистане».
Грантовое соглашение по реализации данного проекта было подписано сегодня при участии министра по поддержке махалли и семьи Рахмата Маматова, главы представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Узбекистане Ёсинори Фудзияма.
Проект будет финансироваться за счет гранта в размере 2,728 миллиона долларов США, которые предоставляет Японский фонд социального развития (JSDF). Он позволит осуществить соответствующие проектные мероприятия в 2021-2024 гг. в сельских районах в Фуркатском, Сохском, Язъяванском и Куштепинском районах Ферганской области, а также Янгиабадском, Бахмальском, Фаришском и Зааминском районах Джизакской области.
Проект состоит из двух этапов. В рамках первого этапа 3500 женщин, проживающие в вышеназванных районах и нуждающиеся в социальной защите, пройдут обучение с целью развития знаний в области финансовой грамотности и предпринимательских навыков.
В рамках второго этапа женщины будут вовлечены в предпринимательскую деятельность и смогут реализовать 350 бизнес-проектов в различных направлениях. Для их осуществления будут предоставлены гранты на общую сумму 1,5 млн долларов США. Бизнес-проектам, которые не смогут получить грантовую поддержку, будет оказано содействие в получении финансирования со стороны местных коммерческих банков.
Проект будет способствовать дальнейшему укреплению партнерства между государственными органами, общественными организациями, субъектами предпринимательства и махаллинскими сходами граждан в их работе по поддержке женщинами, нуждающимися в социальной защите.