Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари минтақа давлатлари раҳбарлари саммитига тайёргарликнинг боришини муҳокама қилдилар
2021-07-24 | Сиёсат
24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди,
Туркманистон етакчиси давлатимиз раҳбарини туғилган куни билан самимий табриклаб, биродар Ўзбекистон халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик, энг аввало, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникацион ва маданий-гуманитар соҳаларда жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ўтказишга келишиб олинди.
Президентлар жорий йил 6 август куни “Аваза” миллий туризм ҳудудида ўтказиладиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масаласига алоҳида тўхталдилар. Бўлажак тадбирнинг кун тартиби ва дастури юзасидан фикр алмашилди.
Туркманистон Президенти Ўзбекистон етакчисини Тошкентда Марказий ва Жанубий Осиёнинг боғлиқлигини мустаҳкамлаш бўйича юқори даражадаги халқаро конференция муваффақиятли ўтказилаги билан ҳам самимий қутлади. Ушбу форумнинг самарали натижалари кенг минтақада амалий ҳамкорлик лойиҳаларини илгари суриш учун яхши асос бўлиб хизмат қилиши таъкидланди.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана обсудили ход подготовки к саммиту глав государств региона
24 июля состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Лидер Туркменистана тепло поздравил главу нашего государства с днем рождения, выразив искренние пожелания мира и процветания братскому народу Узбекистана.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие многопланового сотрудничества между нашими странами, прежде всего в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах. Достигнута договоренность о проведении очередного заседания совместной Межправительственной комиссии.
Президенты отдельно остановились на вопросах подготовки Консультативной встречи глав государств региона Центральной Азии, которая состоится 6 августа этого года в национальной туристической зоне «Аваза». Состоялся обмен мнениями по повестке дня и программе проведения предстоящего мероприятия.
Президент Туркменистана также искренне поздравил лидера Узбекистана с успешным проведением Международной конференции высокого уровня по укреплению взаимосвязанности Центральной и Южной Азии в Ташкенте. Подчеркнуто, что плодотворные итоги этого форума послужат хорошей основой для продвижения проектов практического взаимодействия в обширном регионе.