Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари минтақа давлатлари раҳбарлари саммитига тайёргарликнинг боришини муҳокама қилдилар
2021-07-24 | Сиёсат
24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди,
Туркманистон етакчиси давлатимиз раҳбарини туғилган куни билан самимий табриклаб, биродар Ўзбекистон халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик, энг аввало, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникацион ва маданий-гуманитар соҳаларда жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ўтказишга келишиб олинди.
Президентлар жорий йил 6 август куни “Аваза” миллий туризм ҳудудида ўтказиладиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масаласига алоҳида тўхталдилар. Бўлажак тадбирнинг кун тартиби ва дастури юзасидан фикр алмашилди.
Туркманистон Президенти Ўзбекистон етакчисини Тошкентда Марказий ва Жанубий Осиёнинг боғлиқлигини мустаҳкамлаш бўйича юқори даражадаги халқаро конференция муваффақиятли ўтказилаги билан ҳам самимий қутлади. Ушбу форумнинг самарали натижалари кенг минтақада амалий ҳамкорлик лойиҳаларини илгари суриш учун яхши асос бўлиб хизмат қилиши таъкидланди.

Uzbekistan, Turkmenistan Leaders discuss the preparations for the Regional Summit of the Heads of State
On July 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdymuhamedov.
The Leader of Turkmenistan warmly congratulated President Shavkat Mirziyoyev on his birthday, expressing sincere wishes for peace and prosperity to the brotherly people of Uzbekistan.
The current issues of further enhancing Uzbekistan – Turkmenistan friendship, good-neighborliness and strategic partnership were considered.
The dynamic development of multifaceted cooperation between the two countries was noted with satisfaction, primarily in trade, economic, transport, communication, cultural and humanitarian spheres. An agreement was reached to hold the next meeting of the joint Intergovernmental Commission.
The Presidents dwelt on the preparation of the Consultative Meeting of the Heads of State of the Central Asian Region, which will take place on August 6 this year in Avaza National Tourist Zone. Views were exchanged on the agenda and program of the upcoming event.
The President of Turkmenistan also sincerely congratulated the Leader of Uzbekistan on the successful holding of the High-Level International Conference on Strengthening the Connectivity of Central and South Asia in Tashkent. It was emphasized that the fruitful results of this forum will serve as a good basis for promoting projects of practical interaction in a vast region.