Бугун, 23 июль куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Унда йирик сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига старт берилди.
Сиёсий партиялар раҳбарлари, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган тадбирда Марказий сайлов комиссияси томонидан 2021 йил 24 октябрь Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови куни, деб белгиланди. Сайлов кампанияси 23 июлдан бошланиши эълон қилинди.
Президент сайлови шу йил 8 февралда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 117-моддасига киритилган ўзгартишга мувофиқ, октябрь ойида бўлиб ўтади. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамхўжаев Президент сайлови янгиланган миллий сайлов қонунчилиги, умумэътироф этилган халқаро стандартларга мос, демократик тамойиллар асосида, очиқ ва ошкора ўтказилишини алоҳида қайд этди.
Бўлажак сайлов 2017 - 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган демократик ғояларнинг амалдаги яна бир ёрқин ифодаси бўлади.
2016 йил 4 декабрдаги Президент сайловидан буён ўтган беш йил мобайнида халқ, мамлакат ҳаётида, жамиятда, миллий сайлов қонунчилигида улкан ўзгаришлар юз берди. Нуфузли халқаро ташкилотлар ҳамда экспертлар кенг эътироф этишганидек, бу даврда республика ҳаётининг ижтимоий-сиёсий ва иқтисодий соҳаларида халқ фаровонлигини юксалтиришга йўналтирилган дадил ислоҳотлар амалга оширилди. Илк бор Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси асосида ўтадиган Президент сайловида конституциявий қоидалар ва халқаро сайлов стандартларига биноан Ўзбекистон Республикасининг Президенти, яъни давлат раҳбари даврийлик принципи асосида сайланиши таъминланади. Қолаверса, мамлакатимизда сиёсий партиялар сони яна биттага кўпайиб, партиялараро рақобат сезиларли даражада кучайди.
Мажлисда сайлов кампанияси даврида барча сиёсий партиялар ва улар кўрсатган номзодлар учун соғлом рақобат муҳити ва тенг шароит яратилиши алоҳида таъкидланди. Бунда Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ ишлар, жумладан, сайловчиларнинг овоз бериш жараёнини ўз номзодини илгари сурган сиёсий партиялар, фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органлари, халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар вакиллари, журналистлар, жумладан, хорижлик журналистлар - минглаб кузатувчилар кузатиб боради.
Бўлажак сайловни сиёсий-ҳуқуқий ва ташкилий жиҳатдан юксак савияда ўтказиш мақсадида Марказий сайлов комиссияси томонидан шу йил 14 апрелда тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш бўйича асосий тадбирлар дастурига биноан, ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Унга кўра, Президент сайловининг аҳамияти, ўзига хос жиҳатлари, Сайлов кодекси, сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартиш ҳамда қўшимчаларнинг мазмун-моҳиятини сайловчиларга ва сайлов ташкилотчиларига етказиш муҳим вазифа сифатида белгиланган. Айтиш жоизки, сайлов кампанияси эълон қилингунга қадар бўлган даврда амалга оширилган бундай тадбирлар миллионлаб фуқароларни қамраб олди.

Дан старт избирательной кампании
На мероприятии, в котором приняли участие руководители политических партий, представители институтов гражданского общества и средств массовой информации, Центральная избирательная комиссия объявила 24 октября 2021 года Днем выборов Президента Республики Узбекистан. Избирательная кампания начинается с 23 июля текущего года.
Выборы Президента состоятся в октябре нынешнего года в соответствии с изменениями, внесенными в статью 117 Конституции Республики Узбекистан. Председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев особо отметил, что Президентские выборы будут проводиться в соответствии с обновленным национальным избирательным законодательством, общепризнанными международными стандартами, на основе принципов демократии, открытости и гласности.
Предстоящие выборы станут еще одним ярким практическим отражением демократических идей, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
За последние пять лет после Президентских выборов, состоявшихся 4 декабря 2016 года, произошли колоссальные изменения в жизни народа и страны, общества, в национальном избирательном законодательстве. Как отметили авторитетные международные организации и эксперты, в этот период осуществлены направленные на повышение благосостояния народа смелые реформы в социально-политической и экономической сферах жизни страны. На впервые проводимых в соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, на основе конституционных норм и международных избирательных стандартов выборах будет обеспечено избрание главы государства – Президента Республики Узбекистан по принципу периодичности. Между тем в республике появилась еще одна политическая партия, что говорит об усилении межпартийной конкуренции.
В ходе заседания особо отмечено, что в период избирательной кампании для всех политических партий и их кандидатов будут созданы здоровая конкурентная среда и равные условия. При этом за работой по подготовке и проведению Президентских выборов, в том числе процессом голосования избирателей, будут наблюдать политические партии, выдвинувшие свою кандидатуру, органы самоуправления граждан, международные организации и представители зарубежных стран, журналисты, в том числе зарубежные, – тысячи наблюдателей.
В целях проведения предстоящих выборов на высоком политико-правовом и организационном уровне на основе программы мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан, утвержденной Центральной избирательной комиссией 14 апреля этого года, проводится масштабная работа совместно с партнерскими организациями.
В соответствии с данной программой в качестве важной задачи определено доведение до избирателей и организаторов важности Президентских выборов, Избирательного кодекса, сути изменений и дополнений, внесенных в избирательное законодательство. Примечательно, что подобные мероприятия, проведенные до объявления избирательной кампании, охватили миллионы граждан.