2021 йильнинг 17 июль куни Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев Германия Федератив Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё бўйича вакили Матиас Люттенберг билан учрашди.
Германия вакили Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган минтақавий боғлиқлик бўйича халқаро конференция натижаларини юқори баҳолади ва Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бундай юқори даражадаги халқаро форумни ташкил этиш бўйича ташаббуси ўз вақтида ўтказилгани ва унинг кун тартиби жуда долзарб аҳамиятга эга бўлганини таъкидлади.
Афғонистон Ислом Республикасидаги вазият юзасидан фикр алмашилди, ушбу мамлакатда тинчлик жараёнига ўзаро ёрдам бериш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар Афғонистондаги қуролли можаронинг авж олишидан хавотирларини билдирди ва дунё ҳамжамиятининг Афғонистонда тинчлик ҳамда барқарорликни қўллаб-қувватлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини давом эттириш юзасидан гаплашилди.
Мулоқот давомида томонлар Афғонистон борасида келгусида юзага келиши мумкин бўлган, хусусан, афғон қочқинларининг эҳтимолий оқими ва чегарадаги воқеалар билан боғлиқ муаммоларни биргаликда ҳал қилишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Афғонистон халқига ҳар томонлама иқтисодий ва гуманитар ёрдамни давом эттиришда минтақадаги мамлакатларнинг муҳим роли, шунингдек, Афғонистонда доимий ҳамда ҳар томонлама тинчликни ўрнатиш бўйича саъй-ҳаракатлар хусусида таъкидланди.

Встреча с уполномоченным МИД Германии
17 июля 2021 года в Министерстве иностранных дел прошла встреча Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева с уполномоченным Министерства иностранных дел Федеративной Республики Германия по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии Матиасом Люттенбергом.
Представитель Германии высоко оценил итоги Международной конференции по региональной взаимосвязанности в Ташкенте отметив, что инициатива Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по созыву международного форума столь высокого уровня была своевременной, а повестка дня была очень актуальной.
Состоялся обмен мнениями по ситуации в Исламской Республике Афганистан, рассмотрены вопросы взаимного содействия мирному процессу в этой стране.
Стороны озвучили обеспокоенность эскалацией внутриафганского вооруженного конфликта и высказались за продолжения усилий мирового сообщества по поддержке мира и стабильности в Афганистане.
Выражена готовность сторон к дальнейшему взаимодействию по Афганистану и решению проблем, связанных с возможным наплывом афганских беженцев и приграничными инцидентами.
Отмечена важная роль региональных стран в продолжении всемерной экономической и гуманитарной поддержки афганскому народу, а также усилий по установлению прочного и всеобъемлющего мира в Афганистане.