Давлатимиз раҳбари Тожикистон ташқи сиёсий идроаси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Марказий ва Жанубий Осиёнинг минтақавий боғлиқлиги бўйича халқаро конференция дастури доирасида Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддинни қабул қилди.
Жорий йилнинг 11-12 июнь кунлари Тожикистонга амалга оширилган олий даражадаги тарихий ташрифнинг самарали натижалари юқори баҳоланди, улар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаб, аниқ мазмун билан бойитгани таъкидланди.
Ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин давлатимиз раҳбари Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмоннинг биродарлик саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда қабул қилинган “йўл харитаси” асосида иқтисодиётнинг турли тармоқларидаги устувор лойиҳаларни ва маданий-гуманитар алмашинув дастурларини илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
Минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар – Афғонистондаги вазият ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари етакчилари ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитларига тайёргарлик кўриб чиқилди.

Лидер Узбекистана принял главу внешнеполитического ведомства Таджикистана
В рамках программы Международной конференции по региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Республики Таджикистан Сироджиддина Мухриддина.
Высоко оценены плодотворные результаты исторического визита на высшем уровне в Таджикистан 11-12 июня этого года, послужившие укреплению двусторонних отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, наполнившие их конкретным содержанием.
Министр иностранных дел Сироджиддин Мухриддин передал главе нашего государства братские приветствия и самые добрые пожелания Президента Таджикистана Эмомали Рахмона.
На встрече обсуждены вопросы продвижения приоритетных проектов в разных отраслях экономики и программ культурно-гуманитарного обмена на основе принятой «дорожной карты».
Была рассмотрена актуальная региональная повестка - ситуация на афганском направлении, подготовка к саммитам лидеров стран Центральной Азии и Шанхайской организации сотрудничества.