Шавкат Мирзиёев: Ислоҳотларимизнинг мазмуни ва руҳи бир-бирига ўхшаш ва уйғундир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон музокараларни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар. Унда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт ва транзит соҳаларидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон билан Покистон ўртасидаги анъанавий дўстлик ва кўп қиррали амалий ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётгани, ҳар иккала мамлакатнинг тараққиёт эришиш йўлидаги ислоҳотлари ҳам бир-бирига ҳамоҳанг ва ўхшаш эканини таъкидлади.
– Дунёда юксак нуфузга эга Покистон Ўзбекистон учун салоҳиятли ва истиқболли ҳамкордир. Сиз билан биз “Ная Пакистон” ва Янги Ўзбекистонни қураяпмиз. Ижтимоий йўналтирилган ислоҳотларимизнинг мазмуни ва руҳи бир-бирига ўхшаш ва уйғундир. Сизнинг ушбу ташрифингиз кўпқиррали муносабатларимиз тарихида янги даврни бошлаб беради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Томонлар мамлакатларимиз ўртасидаги шерикликни кенгайтириш ва ривожлантиришда интилишлари қатъий экани ва бу борада аниқ чораларни кўришга тайёрлигини қайд этдилар.
Кейинги даврда ўтган учрашувлар ҳамда онлайн-саммитдан сўнг ўзаро муносабатларда катта силжишга эришилди. Кўп қиррали мулоқотлар ва маданий алмашинувлар фаоллашди.
Кеча Ҳукуматлараро кўшма комиссия йиғилиши ўтказилди. Бугун эса пойтахтимизда биринчи марта Ўзбекистон ва Покистон ишбилармонлари бизнес-форуми ўтказиляпти.
Сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасида савдо ҳажми тўрт баробар ўсди. Қўшма корхоналар сони деярли юздан ортиққа кўпайди. Бугунги кунда Ўзбекистонда покистонлик инвесторлар томонидан ташкил этилган 163 та корхона фаолият кўрсатмоқда.
Покистон Жанубий Осиё ва жаҳоннинг йирик бозорларига чиқишда   Ўзбекистон учун муҳим кўприк вазифасини ўтайди. «Термиз - Мозори Шариф – Кобул – Пешовар» темир йўлининг қурилиши нафақат савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш, балки минтақа давлатлари ўртасида ўзаро ҳамжиҳатликни кучайтиришга хизмат қилади.
Жорий йил февраль ойида Тошкентда Aфғонистон, Покистон ва Ўзбекистон делегациялари халқаро молия институтлари вакиллари иштирокида ушбу улкан лойиҳани амалга ошириш истиқболларини муҳокама этиб, темир йўлни қуриш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси – «Йўл харитаси»ни имзолаган эдилар.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатларимиз савдо-иқтисодий соҳада ҳали ишга солинмаган катта салоҳиятга эга экани, ўзаро савдо ҳажмини 4-5 баробар кўпайтириш учун шароит борлигини таъкидлади.
Қишлоқ хўжалиги, машинасозлик ва қурилиш, фармацевтика ва кимё, енгил саноат ва бошқа устувор соҳаларда кооперацияларни ташкил этиш масалаларига эътибор қаратилди. Ушбу соҳалардаги лойиҳалар яқин ҳамкорликда амалга оширилса, Ўзбекистон ва Покистон иқтисодиёти учун янги имкониятлар очилади.
Музокарада бундай лойиҳаларни ҳар томонлама рағбатлантириш  ва тез фурсатларда амалга ошириш учун барча зарур ёрдам ва имтиёзларни беришга келишиб олинди.
Ҳудудлараро ҳамкорлик алоқалари кенгайиб бораётганини алоҳида қайд этиш лозим. Жорий йил февраль ойида Панжоб губернатори юртимизга ташриф билан келди.  Наманган вилояти делегацияси Панжоб ва Синд провинцияларида бўлди.
Учрашувда икки мамлакат бошқа вилоятларини ҳам ўзаро ҳамкорлик алоқалари билан боғлаш зарурлигига эътибор қаратилди. 16 июндан Тошкент ва Лаҳор ўртасида авиақатнов тикланди. Янги ҳаво йўналишларини йўлга қўйиш юк ташишларнинг кенгайиши ва ўзаро туризмнинг ривожланишига ҳам хизмат қилади.
Ўзбекистон ва Покистон Афғонистондаги салбий вазиятнинг авж олишига йўл қўймаслик учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларни ишга солишга, афғонлараро тинчлик музокараларини қайта тиклашда кўмаклашишга тайёрлиги қайд этилди.
Хавфсизлик соҳасида қўшма гуруҳ тузиш, унинг илк мажлисини Тошкентда ўтказиш таклифи билдирилди.
Учрашувда маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш, муштарак маънавий меросимизни биргаликда ўрганиш, илм-фан, таълим, маданият ва спорт соҳаларидаги ҳамкорликни кучайтириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Ўзбекистон ва Покистон халқлари ўртасидаги дўстлик алоқалари узоқ ўтмишга бориб тақалади. Бу ришталар бугунги кунда тарихий илдизлардан куч олиб, янада ривожланмоқда. Заҳириддин Муҳаммад Бобур ва бобурийлар, Муҳаммад Иқбол, Мирзо Ғолиб сингари улуғ мутафаккир ва шоирларнинг ўлмас мероси, маърифий қарашлари халқларимизни боғлаб турадиган мустаҳкам маънавий кўприкдир.
Шу сабабли Ўзбекистонда Покистон тарихи, маданияти ва санъатига, хусусан, урду тилини ўрганишга қизиқиш тобора ортиб бормоқда. Ўз навбатида, Покистонда ҳам ўзбек тили ва адабиёти, мамлакатимиз тарихини ўрганиш ва тадқиқ этишга қаратилган лойиҳаларга катта эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, Панжоб университети қошида “Бобур мероси маркази”, Пешовар университетида ўзбек тили ва маданиятини ўрганиш бўйича “Алишер Навоий маркази” очилган.
Ўз навбатида, Ўзбекистонда ҳам Покистоннинг бой тарихи ва маданиятига қизиқиш тобора ўсиб бормоқда. Жумладан, Шарқнинг буюк шоири, урду адабий тилига асос солган улуғ мутафаккир Мирзо Ғолибнинг ҳаёти ва ижоди чуқур ўрганилмоқда.
Юртимизда Лаҳордаги бетакрор Шоҳ қалъа меъморий мажмуасини, гўзал Шалимар боғларини зиёрат қилишни истайдиган одамлар кўплаб топилади.
Бугунги кунда Покистонда 10 миллионга яқин нақшбандия тариқати вакиллари, шунингдек, Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг кўплаб мухлислари бор. Уларнинг Бухорои шариф, Самарқанд ва Андижондаги табаррук қадамжоларга зиёрат сафарини амалга оширишлари учун барча шароитларни яратиб беришга тайёрлик билдирилди.
Икки мамлакат киноижодкорлари ҳамкорлигида Бобур бобомиз ҳақида фильм суратга олишга келишилди. Сўнгги уч йилда покистонлик ёшларнинг Ўзбекистон тиббиёт олий ўқув юртларида таҳсил олишга бўлган қизиқиши ҳам ортиб бормоқда. Айни пайтда мамлакатимизда 750 дан ортиқ покистонлик ёшлар мазкур йўналишда таълим олмоқда.
Инсон саломатлигини асраш йўлида тиббий таълим соҳасида ҳамкорликни кучайтириш халқларимиз манфаатларига хизмат килиши табиийдир.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги бундай муносабатлар халқларимизнинг бир-бирига бўлган самимий интилиши, ўзаро ҳурмат ва эътибори ифодаси экани алоҳида қайд этилди.

Шавкат Мирзиёев: Реформы, проводимые в наших странах, схожи и созвучны по духу и содержанию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран. На них рассмотрены вопросы развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной и транзитной, туристической, образовательной сферах.
Глава нашего государства отметил все более укрепляющиеся отношения традиционной дружбы и многоплановое практическое сотрудничество между Узбекистаном и Пакистаном, а также схожесть проводимых в двух странах реформ.
- Пакистан, имеющий высокий авторитет в мире, является для Узбекистана перспективным партнером с большим потенциалом. Вы и я строим новый Пакистан и новый Узбекистан. Содержание и дух наших социально ориентированных реформ во всех сферах схожи и созвучны. Ваш визит откроет новую эру в истории наших многогранных отношений, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Стороны подтвердили твердый курс на расширение и развитие двустороннего взаимодействия и готовы принять конкретные меры в этом направлении.
С момента последних встреч на высшем уровне и онлайн-саммита лидеров в отношении двух стран произошел значительный прорыв. Активизировались взаимные многоплановые контакты и культурные обмены.
Вчера прошло заседание совместной Межправительственной комиссии. Сегодня в Ташкенте впервые проходит бизнес-форум деловых людей Узбекистана и Пакистана.
За последние годы товарооборот между нашими странами увеличился в четыре раза. Более чем на сто увеличилось количество совместных предприятий. Сегодня в Узбекистане действуют 163 предприятия с участием пакистанских инвесторов.
Пакистан является важным мостом для выхода Узбекистана на крупные рынки Южной Азии и мира. Строительство железной дороги "Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар" послужит не только развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, но и укреплению взаимосвязанности обоих регионов.
В феврале этого года в Ташкенте делегации Афганистана, Пакистана и Узбекистана при участии представителей международных финансовых институтов обсудили перспективы этого масштабного проекта и подписали план совместных действий - «дорожную карту» по строительству железной дороги.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что у наших стран есть большой неиспользованный потенциал в торгово-экономической сфере и возможность увеличить объем двусторонней торговли в 4-5 раз.
Отдельное внимание уделено кооперации в сферах сельского хозяйства, машиностроения и строительства, фармацевтики и химии, легкой промышленности и других приоритетных отраслях. Реализация проектов в указанных сферах в тесном партнерстве двух стран откроет перед экономиками Узбекистана и Пакистана новые возможности.
В ходе переговоров достигнута договоренность о всестороннем стимулировании таких проектов и взаимном предоставлении всей необходимой помощи и льгот для их реализации в кратчайшие сроки.
Следует отметить и расширяющееся межрегиональное сотрудничество. В феврале этого года губернатор провинции Пенджаб посетил нашу страну, а делегация Наманганской побывала в провинциях Пенджаб и Синд.
Лидеры подчеркнули необходимость связать партнерскими связями и другие регионы двух стран. С 16 июня возобновлены полеты между Ташкентом и Лахором. Дальнейшая активизация новых авиамаршрутов послужит также расширению грузоперевозок и развитию взаимного туризма.
Наши страны готовы приложить совместные усилия для недопущения обострения негативной ситуации в Афганистане, содействовать возобновлению мирных межафганских переговоров.
Стороны с удовлетворением отметили эффективное взаимодействие в рамках международных структур.
В ходе переговоров также обсуждены вопросы развития культурно-гуманитарных связей, совместного изучения нашего общего духовного наследия, укрепления сотрудничества в области науки, образования, культуры и спорта.
Дружеские отношения между народами Узбекистана и Пакистана имеют давнюю историю. Они уходят корнями вглубь прошлого и сегодня получают новый импульс к развитию. Бессмертное наследие и просвещенные взгляды великих мыслителей и поэтов, таких как Захириддин Мухаммад Бабур и его династия, Мухаммад Икбал и Мирза Голиб - прочный духовный мост, соединяющий наши народы.
Поэтому в Узбекистане растет интерес к истории, культуре и искусству Пакистана, в частности, к изучению языка урду. В свою очередь, Пакистан уделяет большое внимание проектам, направленным на изучение узбекского языка и литературы, исследование истории нашей страны.
В частности, в Пенджабском университете открыт Центр наследия Бабура, а в Пешаварском университете - Центр изучения узбекского языка и культуры имени Алишера Навои.
В свою очередь, в Узбекистане все больше интересуются богатой историей и культурой Пакистана. Так, глубоко изучаются жизнь и творчество великого поэта Востока, выдающегося мыслителя Мирза Голиба, основоположника литературного языка урду.
В нашей стране много желающих посетить уникальный архитектурный комплекс Шах-кала в Лахоре, прекрасные сады Шалимар.
Сегодня в Пакистане насчитывается около 10 миллионов последователей учения Накшбанди, а также много поклонников творчества Захириддина Мухаммада Бабура. Была выражена готовность создать им все условия для посещения святынь в Бухаре, Самарканде и Андижане. Достигнута договоренность о совместном производстве фильма, посвященного Бабуру.
В последние три года среди пакистанской молодежи растет интерес к получению образования в медицинских вузах Узбекистана. Сегодня в нашей стране по этому направлению обучается более 750 пакистанских молодых людей.
Стороны договорились о расширении сотрудничества в сфере образования и научных обменов.
На встрече подчеркнуто, что такие отношения между нашими странами являются воплощением искренних устремлений, взаимного уважения и внимания наших народов друг к другу.