Ўзбекистон Республикаси Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигини ташкил этиш тўғрисида
Ўсимликларни зарарли организмлардан ишончли ҳимоя қилиш соҳасида давлат бошқарувини такомиллаштириш ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 15 июлдаги “Республикада ўсимликлар карантини ва ҳимояси тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–6262-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида:
2021-2024 йилларда ўсимликлар карантини ва ҳимояси соҳасини ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигининг ташкилий тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги марказий аппаратининг тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигининг тузилмаси 4-иловага мувофиқ;
Вилоятлар ўсимликлар карантини ва ҳимояси бошқармаларининг намунавий тузилмаси 4а-иловага мувофиқ;
Тошкент шаҳар Ўсимликлар карантини ва ҳимояси бошқармасининг тузилмаси 4б-иловага мувофиқ;
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси туман (шаҳар) бўлимларининг намунавий тузилмаси 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекциясининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари, шу жумладан, халқаро битимлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
3. Агентликнинг ўз ваколати доирасида қабул қилган қарорлари вазирликлар, идоралар, жойлардаги давлат ҳокимияти органлари, шунингдек, хўжалик юритувчи субъектлар ва фуқаролар учун мажбурийдир.
4. Белгилаб қўйилсинки, Агентлик бош директори Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод қилинади.
5. Агентликка қуйидаги вазифалар юклатилсин:
ўсимликлар карантини, ҳимояси ва агрокимё соҳаларида ягона давлат сиёсати ва назоратини амалга ошириш;
тупроқ агрокимёвий таҳлилларини ўтказиш ва қишлоқ хўжалигига етказиб бериладиган барча турдаги минерал ва микробиологик ўғитлар сифатини назорат қилиш, тупроқ ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари таркибидаги пестицид, нитрат ва оғир металл тузлари қолдиқларини дала шароитида радиологик-токсикологик таҳлиллардан ўтказиш;
ўсимликлар карантини ва ҳимоясида прогноз тизимини такомиллаштириш, зарарли организмларга қарши курашнинг уйғунлашган самарали усулларини белгилаш ҳамда ижросини назорат қилиш, мониторинг олиб бориш, иқтисодий зарар етказиши мумкин бўлган зарарли организмларнинг республика ҳудудига кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш ҳамда йўқ қилиш;
Ўсимликлар клиникалари ва биолабораториялар тизимини ривожлантириш ҳамда уларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш;
ўсимликларни ҳимоя қилишнинг кимёвий ва биологик воситалари ҳамда минерал ва микробиологик ўғитларнинг биологик самарадорлиги бўйича синовларни ташкил қилиш ва рўйхатдан ўтказиш, қишлоқ хўжалигида кимёлаштириш ва биологик воситалардан фойдаланиш соҳасида норматив, регламент ва стандартлар ишлаб чиқиш ҳамда кимёлаштириш ва биологик воситалар реализацияси билан шуғулланувчи субъектлар фаолиятини мувофиқлаштириш;
фитосанитар хавфсизликни таъминлашда илмий, услубий ва таълим салоҳиятини ривожлантириш, замонавий инновацион ечимлар, режалаштириш ва бошқариш усулларини жорий этиш, илғор технологиялар ҳамда иш усулларини жорий этишда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш, соҳада кадрларни тизимли қайта тайёрлаш
ва уларнинг малакасини оширишни ташкил этиш.
6. Агентлик, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда “Ўзагрокимёҳимоя” АЖ ва ҳудудий “Агрокимёҳимоя” АЖларни тугатиш бўйича Республика комиссиясининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
а) тугатилаётган “Ўзагрокимёҳимоя” АЖнинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги:
чигиртка ва тут парвонасига қарши кураш хизматини “Ўзагрокимёҳимоя” АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини камайтириш ҳисобига Агентликка ўтказиш;
тут парвонасига қарши кураш бўйича давлат буюртмасини бериш вазифасини Ипакчилик ва жун саноатини ривожлантириш қўмитасига юклаш;
б) Ўсимликлар карантини давлат инспекциясининг Ўсимликлар карантини тизимини ривожлантириш жамғармаси негизида Агентликнинг Ўсимликлар карантини ва ҳимояси тизимини ривожлантириш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма)ни қайта ташкил этиш;
в) Агентлик тизимида:
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги Ўсимликларни ҳимоя қилиш илмий-тадқиқот институти ва Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси тизимидаги Ўсимликлар карантини илмий-тадқиқот маркази негизида Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигининг Ўсимликлар карантини ва ҳимояси илмий-тадқиқот институти (кейинги ўринларда – Илмий-тадқиқот институти) ва унинг минтақавий филиаллари;
Илмий-тадқиқот институтининг Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Самарқанд, Фарғона, Хоразм ва Сурхондарё вилоятларидаги филиаллари;
“Агрокимё станцияси” МЧЖ ва унинг ҳудудий бўлинмалари негизида Республика агрокимёвий таҳлил маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ва унинг ҳудудий бўлинмалари;
“Республика ўқув-ишлаб чиқариш биолабораторияси” МЧЖ ва “Республика “Биосифат” марказий лабораторияси” МЧЖ негизида “Биосифат” республика марказини ташкил этиш;
Бунда “Агрокимё станцияси” МЧЖ ва унинг ҳудудий бўлинмаларининг, “Республика “Биосифат” марказий лабораторияси” МЧЖ ва “Республика ўқув-ишлаб чиқариш биолабораторияси” МЧЖнинг улуши тўлиқ Агентликка ўтказилади;
г) “Агрокимё станцияси” МЧЖ ҳудудий филиалларининг лабораторияларини модернизация қилиш мақсадида сотиб олинган замонавий лаборатория асбоб-ускуналарини ҳудудий “Агрокимёҳимоя” АЖларнинг устав капиталидаги давлат улушини камайтириш ҳисобига Республика агрокимёвий таҳлил маркази ва унинг ҳудудий бўлинмалари балансига бериш.
2021 йил 1 августдан бошлаб Илмий-тадқиқот институти ва унинг минтақавий филиаллари ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш, бино ва иншоотларини сақлаш бўйича харажатларни молиялаштириш, шунингдек, жорий харажатларини қоплаш Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
Илмий-тадқиқот институти ва унинг минтақавий филиалларига ажратилган хоналарни зарур ташқи муҳандислик коммуникациялари ҳамда инфратузилмасига улаш, мукаммал таъмирлаш ва реконструкция қилиш ҳамда моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, лаборатория ускуналари билан жиҳозлаш ишлари Жамғарма ҳамда халқаро грант маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади;
Илмий-тадқиқот институти ва унинг минтақавий филиаллари ходимларига Фанлар академияси илмий-тадқиқот муассасаларининг тегишли лавозимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартлари қўлланилади;
Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан Илмий-тадқиқот институти ва унинг минтақавий филиалларини сақлаш харажатлари 2021 йилда Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан биринчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчи сифатида Агентликка ажратиладиган маблағлар доирасида, 2022 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида назарда тутилади.
Илмий-тадқиқот институти, Марказ ва “Биосифат” республика маркази давлат муассасаси шаклидаги юридик шахслар ҳисобланади;
Илмий-тадқиқот институти ва унинг минтақавий филиаллари, Марказ ва унинг ҳудудий бўлинмалари, “Биосифат” республика маркази, Чигиртка ва тут парвонасига қарши кураш хизматлари республика бюджетидан, Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ўтказиладиган танловлар натижалари асосида ажратиладиган грантлар, илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш учун шартномалардан тушум, халқаро молия институтлари грантлари, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалардан молиялаштирилади;
мазкур қарорнинг 8-бандига мувофиқ ташкил этилган муассасалар ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича ушбу муассасалар тузилиши учун асос қилиб олинган ташкилотларнинг ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
а) Агентлик фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Жамғарма маблағлари;
хорижий (халқаро) молия институтлари ва бошқа хорижий донорларнинг техник кўмак воситалари ва грантлари;
қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар;
б) Жамғарма маблағларини шакллантиришнинг асосий манбалари этиб белгилансин:
импорт ва транзит карантин рухсатномалари, халқаро, ички ва реэкспорт фитосанитария сертификатлари, транспорт бирлигини очиш ва карантин кўриги далолатномаси расмийлаштирилишидан олинадиган тўловлар;
ўсимликларни ҳимоя қилишда қўлланиладиган кимёвий воситалар, минерал ва органик ўғитларни сақлаш, реализация қилишни лицензиялашдан олинадиган тўловлар;
кўрсатилган лаборатория таҳлиллари хизмати учун олинадиган тўловлар;
зарарсизлантириш (фумигация) ишлари ўтказиш бўйича кўрсатилган хизматлар учун олинадиган тўловлар;
биолабораториялар фаолияти учун бериладиган техник рухсатнома ва биомаҳсулот сифати бўйича сертификатлар учун олинадиган тўловлар;
кимёвий ва биологик ҳимоя воситаларининг биологик самарадорлиги бўйича ўтказиладиган синовлар учун олинадиган тўловлар;
маъмурий ҳуқуқбузарлик учун қонунчиликка мувофиқ ундириладиган жарималар;
қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар.
Белгилаб қўйилсинки, Жамғарма маблағлари Агентликка юкланган вазифалар ва функцияларни ҳал этиш, илмий-тадқиқот ишларини молиялаштириш, моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, мутахассисларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш, шунингдек, Агентлик ходимларини моддий рағбатлантириш учун йўналтирилади.
10. Агентлик ва унинг тизимида янгидан ташкил этилаётган ташкилотларнинг штат бирликлари ҳамда бошқа харажатларини қоплашга қўшимча равишда талаб этиладиган маблағлар Давлат бюджетининг 2021 йил параметрларида зараркунандаларга қарши курашиш ҳамда фавқулодда вазиятларда ҳосилни сақлаб қолишни таъминлаш билан боғлиқ харажатлар учун кўзда тутилган маблағлар ҳисобидан қоплансин.
11. Ўсимликларни ҳимоя қилишнинг яхлит тизими яратилаётганлиги ва ушбу тизимнинг фаолияти биринчи навбатда ўсимликлар зараркунандалари ва касалликлари тарқалишининг олдини олишга қаратилганлигини ҳисобга олиб, зараркунандаларга қарши курашиш ҳамда фавқулодда вазиятларда ҳосилни сақлаб қолишни таъминлаш билан боғлиқ харажатларни қоплаш учун 2022 йилдан бошлаб Давлат бюджети параметрларида Агентлик учун 50 миллиард сўм маблағ кўзда тутилсин.
12. 2021 йилнинг 1 августидан бошлаб Агентлик ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан кўрсатиладиган давлат хизматларидан Жамғармага келиб тушадиган давлат божи ва йиғими кўринишидаги тушумларнинг 25 фоизидан ортиқ бўлмаган миқдори Агентлик ходимларини моддий рағбатлантириш учун йўналтирилсин.
13. Агентлик бош директорига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони доирасида Агентликнинг марказий аппарати ва унинг қуйи ташкилотлари тузилмасига ўзгартиришлар киритиш;
Қорақалпоғистон Республикаси Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги, вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳар ўсимликлар карантини ва ҳимояси бошқармалари, Агентликка идоравий мансуб ташкилотлар низомлари ва тузилмаларини, шунингдек, улар бошқарув ходимларининг белгиланган сонини тасдиқлаш;
ишлаб чиқариш зарурати ва иш юкламасидан келиб чиқиб Жамғарма маблағлари ҳисобидан қўшимча штат бирликларини жорий этиш;
бўйсунувдаги идораларнинг низомини тасдиқлаш;
малакали маҳаллий ва хорижий мутахассисларни ишга ёллаш.
14. Агентликка, унга юклатилган вазифаларни бажариш учун агродронларни Мудофаа саноати бўйича давлат қўмитаси орқали олиб кириш ва Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги томонидан улардан фойдаланиш ҳуқуқи берилсин.
Агентлик томонидан зарур ҳужжатлар тақдим этилган кундан бошлаб Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги уч кун муддатда агродронларни ишга тушириш учун рухсатнома берсин.
15. Агентлик:
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларнинг марказий ва йирик шаҳарларида ҳамда Тошкент шаҳрининг барча туманларида манзарали ва мевали дарахтлар, буталар ҳамда гулларни зарарли организмлардан ҳимоя қилишда алоҳида назоратни амалга оширсин;
бир ой муддатда Республика агрокимёвий таҳлил маркази, Чигиртка ва тут парвонасига қарши кураш хизматлари, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси илмий-тадқиқот институти ва "Биосифат" республика маркази тузилмаларини тасдиқлаш тўғрисидаги Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
16. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари бир ой муддатда:
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларнинг марказий ва йирик шаҳарларида ҳамда Тошкент шаҳрида давлат унитар корхонаси шаклида Манзарали ва мевали дарахтлар, буталар ва гулларни зарарли организмлардан ҳимоя қилиш марказини қуйидаги вазифалар юклатилган ҳолда ташкил этиш чораларини кўрсин;
манзарали ва мевали дарахтлар, буталар ҳамда гулларни зарарли организмлардан ҳимоя қилиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширсин;
манзарали ва мевали дарахтлар, буталар ҳамда гулларни зарарли организмлардан ҳимоя қилиш бўйича препаратлар ҳамда минерал ўғитлар захираларини шакллантирсин.
17. Қуйидагилар:
Агентликнинг марказий аппарати Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Нукус кўчаси, 77а-уй;
Илмий-тадқиқот институти ва "Биосифат" республика маркази Тошкент вилояти, Қибрай тумани, Бобур кўчаси, 4-уй;
Марказ Тошкент вилояти, Қибрай тумани, Бобур кўчаси, 8-уй манзиллари бўйича жойлаштирилсин.
18. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Агентлик зиммасига юклатилган назорат механизмларини такомиллаштириш мақсадида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартиш ва қўшимчаларни назарда тутувчи қонун лойиҳасини белгиланган тартибда Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритсин.
19. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги бош директори, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари Ш.М. Ғаниев зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан ҳар чорак якуни бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот бериб борилсин.

О создании агентства по карантину и защите растений Республики Узбекистан
В целях совершенствования государственного управления в сфере надежной защиты растений от вредных организмов и обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 15 июля 2021 года № УП-6262 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы карантина и защиты растений в республике»:
«Дорожную карту» по развитию сферы карантина и защиты растений на 2021–2024 годы согласно приложению № 1;
Организационную структуру Агентства по карантину и защите растений Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
Структуру центрального аппарата Агентства по карантину и защите растений Республики Узбекистан согласно приложению № 3;
Структуру Агентства по карантину и защите растений Республики Каракалпакстан согласно приложению № 4;
Типовую структуру управлений по карантину и защите растений областей согласно приложению № 4а;
Структуру управления по карантину и защите растений города Ташкента согласно приложению № 4б;
Типовую структуру районных (городских) отделов по карантину и защите растений согласно приложению № 5.
2. Установить, что Агентство по карантину и защите растений (далее – Агентство) является правопреемником Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров по правам, обязанностям и договорам, включая международные соглашения.
3. Решения, принятые Агентством в пределах его компетенции, обязательны для исполнения министерствами, ведомствами, органами государственной власти на местах, а также хозяйствующими субъектами и гражданами.
4. Определить, что генеральный директор Агентства назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан.
5. Возложить на Агентство следующие задачи:
реализацию единой государственной политики и контроль в таких сферах, как карантин и защита растений и агрохимия;
проведение агрохимического анализа почвы и контроль качества всех видов минеральных и микробиологических удобрений, поставляемых сельскому хозяйству, проведение радиологического и токсикологического анализа остатков пестицидов, нитратов и солей тяжелых металлов в почве и сельскохозяйственной продукции в полевых условиях;
совершенствование системы прогноза в сфере карантина и защиты растений, определение скоординированных эффективных методов борьбы с вредными организмами, а также контроль их исполнения, ведение мониторинга, предупреждение проникновения и распространения на территории республики и уничтожение вредных организмов, способных причинить экономический ущерб;
развитие системы клиник растений и биолабораторий, координацию их деятельности;
организацию испытаний по биологической эффективности химических и биологических средств защиты растений и их регистрацию, минеральных и микробиологических удобрений, разработку нормативов, регламентов и стандартов в сфере химизации и использования биологических средств в сельском хозяйстве, а также координацию деятельности субъектов, осуществляющих реализацию средств химизации и биологических средств;
развитие научного, методического и образовательного потенциалов в обеспечении фитосанитарной безопасности, внедрение современных инновационных решений, методов планирования и управления, расширение международного сотрудничества по внедрению передовых технологий и методов работы, организацию системной переподготовки и повышения квалификации кадров сферы.
6. Согласиться с предложениями Агентства, Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Агентства по управлению государственными активами и Республиканской комиссии по ликвидации АО «Узагрокимёхимоя» и территориальных АО «Агрокимёхимоя», предусматривающими:
а) в части ликвидируемого АО «Узагрокимёхимоя»:
передачу Агентству служб по борьбе с саранчой и тутовой огневкой в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте за счет уменьшения государственной доли в уставном капитале АО «Узагрокимёхимоя»;
возложение на Комитет по развитию шелководства и шерстяной промышленности задачи размещения государственного заказа на борьбу с тутовой огневкой в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
б) реорганизацию Фонда развития системы карантина и защиты растений (далее – Фонд) Агентства на базе Фонда развития системы карантина растений Государственной инспекции по карантину растений;
в) создание в системе Агентства:
Научно-исследовательского института по карантину и защите растений Агентства по карантину и защите растений (далее – Научно-исследовательский институт) и его региональных филиалов на базе Научно-исследовательского института защиты растений в системе Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства и Научно-исследовательского центра карантина растений в системе Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров;
филиалов Научно-исследовательского института в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Самаркандской, Ферганской, Хорезмской и Сурхандарьинской областях;
Республиканского центра агрохимического анализа (далее – Центр) и его территориальных подразделений на базе ООО «Агрохимическая станция» и его территориальных подразделений;
Республиканского центра «Биосифат» на базе ООО «Республиканская учебно-производственная биолаборатория» и ООО «Республиканская центральная лаборатория «Биосифат»;
при этом доли ООО «Агрохимическая станция» и его территориальных подразделений, ООО «Республиканская центральная лаборатория «Биосифат» и ООО «Республиканская учебно-производственная биолаборатория» полностью передаются Агентству.
г) передачу современного лабораторного оборудования, закупленного в целях модернизации лабораторий территориальных филиалов ООО «Агрохимическая станция», на балансы Республиканского центра агрохимического анализа и его территориальных подразделений за счет уменьшения государственной доли в уставном капитале территориальных АО «Агрокимёхимоя».
начиная с 1 августа 2021 года оплата труда работников, финансирование расходов на содержание зданий и сооружений, а также покрытие текущих расходов Научно-исследовательского института и его региональных филиалов производится за счет средств Государственного бюджета;
работы по подключению к необходимым внешним инженерным коммуникациям и инфраструктуре, капитальному ремонту, реконструкции, укреплению материально-технической базы и оснащению лабораторным оборудованием Научно-исследовательского института и его региональных филиалов финансируются за счет средств Фонда и международных грантов;
на работников Научно-исследовательского института и его региональных филиалов распространяются условия оплаты труда и материального стимулирования, установленные для соответствующих должностей научно-исследовательских учреждений Академии наук;
расходы по содержанию Научно-исследовательского института и его региональных филиалов за счет средств Государственного бюджета предусматриваются в рамках средств, выделенных Агентству из республиканского бюджета Республики Узбекистан на 2021 год в качестве распорядителя бюджетных средств первого уровня, с 2022 года – ежегодно предусматриваются в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Научно-исследовательский институт, Центр и Республиканский центр «Биосифат» являются юридическими лицами в форме государственного учреждения;
Научно-исследовательский институт и его региональные филиалы, Центр и его территориальные подразделения, Республиканский центр «Биосифат», службы по борьбе с саранчой и тутовой огневкой финансируются за счет республиканского бюджета, грантов, выделяемых по результатам конкурсов, проводимых Министерством инновационного развития, поступлений от договоров на проведение научно-исследовательских работ, грантов международных финансовых институтов, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства;
учреждения, созданные в соответствии с пунктом 8 настоящего постановления, являются правопреемниками по правам, обязательствам и договорам организаций, на базе которых они образованы.
9. Определить:
а) источниками финансирования деятельности Агентства:
средства Фонда;
средства технического содействия и гранты зарубежных (международных) финансовых институтов и других зарубежных доноров;
б) основными источниками формирования средств Фонда:
платежи, взимаемые за импортные и транзитные карантинные разрешения, международные, внутренние и реэкспортные фитосанитарные сертификаты, открытие транспортной единицы и оформление акта карантинного досмотра;
платежи, взимаемые за лицензирование хранения и реализации химических средств, минеральных и органических удобрений, используемых для защиты растений;
платежи, взимаемые за услуги лабораторного анализа;
платежи, взимаемые за оказанные услуги по проведению работ по обеззараживанию (фумигации);
платежи, взимаемые за выдачу технических разрешений на деятельность биолабораторий и сертификатов качества биопродукции;
платежи, взимаемые за проведенные испытания на биологическую эффективность химических и биологических средств защиты;
штрафы, взимаемые за административные правонарушения в соответствии с законодательством;
Установить, что средства Фонда направляются на решение задач и функций, возложенных на Агентство, финансирование научно-исследовательских работ, укрепление материально-технической базы, совершенствование системы переподготовки и повышения квалификации специалистов, а также материальное стимулирование работников Агентства.
10. Дополнительные средства, требуемые для покрытия расходов по содержанию штатных единиц и иных расходов создаваемых в системе Агентства новых организаций, возместить за счет средств, предусмотренных в параметрах Государственного бюджета на 2021 год на расходы, связанные с борьбой с вредителями и обеспечением сохранения урожая в чрезвычайных ситуациях.
11. Принимая во внимание создание целостной системы защиты растений и направленность ее деятельности в первую очередь на предупреждение распространения вредителей и болезней растений, предусматривать начиная с 2022 года в параметрах Государственного бюджета средства в размере 50 миллиардов сумов на возмещение расходов, связанных с борьбой с вредителями и обеспечением сохранения урожая в чрезвычайных ситуациях.
12. Направлять начиная с 1 августа 2021 года часть, не превышающую 25 процентов средств, поступающих в Фонд от оказания государственных услуг Агентством и его территориальными управлениями в виде государственной пошлины и сборов, на материальное стимулирование работников Агентства.
13. Предоставить генеральному директору Агентства право:
внесения изменений в структуры центрального аппарата Агентства и подведомственных ему организаций в рамках установленной общей численности управленческого персонала;
утверждения положений и структур Агентства по карантину и защите растений Республики Каракалпакстан, управлений по карантину и защите растений областей и города Ташкента, подведомственных организаций Агентства, а также предельной численности их управленческого персонала;
введения за счет средств Фонда дополнительных штатных единиц исходя из производственной необходимости и рабочей нагрузки;
утверждения положений о подведомственных организациях;
найма на работу квалифицированных отечественных и зарубежных специалистов.
14. Предоставить Агентству право на ввоз агродронов через Государственный комитет оборонной промышленности, их эксплуатацию – Агентство гражданской авиации при Министерстве транспорта в целях выполнения возложенных на него задач.
Агентству гражданской авиации при Министерстве транспорта выдавать разрешения на эксплуатацию агродронов в трехдневный срок со дня представления Агентством необходимых документов.
15. Агентству:
осуществлять специальный контроль за защитой декоративных и фруктовых деревьев, кустарников и цветов от вредных организмов в центральных и крупных городах Республики Каракалпакстан и областей, во всех районах города Ташкента;
в месячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения об утверждении структур Республиканского центра агрохимического анализа, служб по борьбе с саранчой и тутовой огневкой, Научно-исследовательского института по карантину и защите растений и Республиканского центра «Биосифат».
16. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента в месячный срок:
принять меры по созданию в центральных и крупных городах Республики Каракалпакстан и областей, а также городе Ташкенте центров по защите декоративных и фруктовых деревьев, кустарников и цветов от вредных организмов в форме государственных унитарных предприятий с возложением следующих задач:
осуществление комплексных мер по защите декоративных и фруктовых деревьев, кустарников и цветов от вредных организмов;
формирование запасов препаратов и минеральных удобрений для защиты декоративных и фруктовых деревьев, кустарников и цветов от вредных организмов.
17. Разместить:
центральный аппарат Агентства по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Нукусская, 77а;
Научно-исследовательский институт и Республиканский центр «Биосифат» по адресу: Ташкентская область, Кибрайский район, улица Бабура, 4;
Центр по адресу: Ташкентская область, Кибрайский район, улица Бабура, 8.
18. Кабинету Министров в месячный срок внести в установленном порядке в Законодательную палату Олий Мажлиса проект закона, предусматривающий изменения и дополнения в Кодекс об административной ответственности в целях совершенствования механизмов контроля, возложенных на Агентство.
19. Возложить на генерального директора Агентства по карантину и защите растений, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Проведение обсуждений о ходе исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М.