Ўзбекистон Президенти Хитой ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 июль куни мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван Ини қабул қилди.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Вазир Ван И давлатимиз раҳбарига ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди. Ўзбекистоннинг Марказий ва Жанубий Осиё боғлиқлигини ривожлантириш борасидаги ташаббуси юксак баҳоланди ва қўллаб-қувватланди, Тошкент шаҳрида ўтказиладиган конференция муваффақиятли бўлишига ишонч билдирилди.
Учрашувда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник, маданий-гуманитар соҳалар ва кўп қиррали ҳамкорликнинг бошқа йўналишларида қўшма дастур ва лойиҳаларни илгари суриш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Пандемияга қарши курашда яқиндан ҳамкорликни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.

President of Uzbekistan receives the Minister of Foreign Affairs of China
On July 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Member of the CPC Central Committee, Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China Wang Yi, who is in Uzbekistan on an official visit.
The current issues of further strengthening Uzbekistan – China friendship and comprehensive strategic partnership were considered.
Minister Wang Yi conveyed to the President of Uzbekistan the sincere greetings and best wishes of the President of the People’s Republic of China Xi Jinping. The initiative of Uzbekistan to develop the connectivity of Central and South Asia was highly appreciated and supported. Confidence was expressed in the successful holding of the upcoming conference in Tashkent.
At the meeting, the main attention was paid to the implementation of agreements at the highest level, including the promotion of joint programs and projects in trade, economic, investment, financial, technical, cultural, humanitarian and other areas of multifaceted cooperation. The importance of continuing close cooperation in the fight against the pandemic was noted.