Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири “ШҲТ-Афғонистон” мулоқот гуруҳи йиғилишида иштирок этди
2021 йил 14 июл куни ШҲТга аъзо мамлакатлар Ташқи ишлар вазирлари вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида қатнашиш учун Душанбе шаҳрига келган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов “ШҲТ-Афғонистон” мулоқот гуруҳининг йиғилишида иштирок этди.
Афғонистон ва ШҲТга аъзо давлатларнинг ташқи сиёсат идоралари, Ташкилот Котибияти, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси раҳбарлари томонларнинг Афғонистон йўналишидаги қўшма ҳаракатлари, кенг қамровли тинчлик жараёнини қўллаб-қувватлаш чоралари, Афғонистонни барқарор ривожланиш ва иқтисодий тикланиш йўлига қайтаришга доир масалаларни муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири ўз нутқида афғон муаммоси билан боғлиқ асосий долзарб масалалар бўйича мамлакатимиз мавқейини мълум қилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Афғонистоннинг мустақил ва суверен давлат сифатида шаклланишидан манфаатдор. Афғонистонга нисбатан Ўзбекистон яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат ва тенглик тамойилларига асосланган дўстона сиёсат юритади.
Ўзбекистон Афғонистондаги сиёсий жараён фақат афғонлар томонидан ва Афғонистон халқи раҳбарлиги остида амалга оширилиши зарурлиги тўғрисидаги асосий тамойилга содиқ эканлиги таъкидланди.

Глава МИД Узбекистана принял участие в заседании Контактной группы «ШОС - Афганистан»
14 июля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Душанбе для участия в очередном заседании СМИД ШОС, принял участие в заседании Контактной группы «ШОС – Афганистан».
Руководители внешнеполитических ведомств Афганистана и государств-членов ШОС, Секретариата Организации, Исполкома Региональной антитеррористической структуры ШОС обсудили аспекты совместных действий сторон на афганском направлении, меры поддержки продвижения всеобъемлющего мирного процесса, возвращения Афганистана в русло стабильного развития и экономического возрождения.
В своем выступлении Министр иностранных дел Узбекистана озвучил позицию нашей страны по основным вопросам, связанным с афганской проблематикой.
Как отмечалось, Узбекистан заинтересован в становлении Афганистана в качестве независимого и суверенного  государства. В отношении Афганистана Узбекистан проводит дружественную политику, основанную на принципах добрососедства, взаимного уважения и равноправия.
Подчеркивалось, что Узбекистан остается приверженным основополагающему принципу – политический процесс в Афганистане должен осуществляться только самими афганцами и под руководством народа Афганистана.