Душанбе шаҳридаги учрашувлар тўғрисида
2021 йилнинг 13 июл куни ШҲТга аъзо давлатлар Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Душанбе шаҳрига келган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Шоҳ Маҳмуд Қурайши, Афғонистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Ҳаниф Атмар ва Ҳиндистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Субраманям Жайшанкар билан учрашувлар ўтказди.
Музокаралар давомида ушбу мамлакатлар билан сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан фикр алмашилди. Кўп томонлама тузилмалар, шу жумладан Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасидаги ўзаро алоқаларни янада ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди.
2021 йил 15-16 июль кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” номли юқори даражадаги халқаро конференцияга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувларда Тошкент конференция ўз вақтида ўтказилаётган  ва муҳим халқаро форум эканлиги, у нафақат Жанубий ва Марказий Осиё ўртасидаги савдо-иқтисодий ўзаро алоқаларни фаоллаштиришга ёрдам бериши, балки минтақавий барқарорликни таъминлашга ҳам самарали ҳисса қўшиши таъкидланди.

О встречах в г.Душанбе
13 июля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Душанбе для участия в очередном заседании Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС, провел встречи с Министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Шахом Махмудом Курейши, Министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан Ханифом Атмаром и Министром иностранных дел Республики Индия Субраманьямом Джайшанкаром.
В ходе переговоров обсуждены актуальные аспекты сотрудничества с указанными странами в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Состоялся обмен мнениями по международным и региональным вопросам. Рассмотрены перспективы дальнейшего развития взаимодействия в рамках многосторонних структур, в том числе Шанхайской организации сотрудничества.
Особое внимание уделено предстоящей Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится 15-16 июля 2021 года в г.Ташкенте.
В ходе состоявшихся встреч отмечалось, что Ташкентская конференция является своевременным и важным международным форумом, который будет способствовать не только активизации торгово-экономического  взаимодействия  между Южной и Центральной Азией, но и эффективно содействовать обеспечению региональной стабильности.