Президент маҳалладаги ўзгаришларни кўздан кечирди
Маҳалла ҳудуди 18 гектар бўлиб, 2016 йилда ташкил этилган. 41 та кўп қаватли уйда 6 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. Бу ерда битта мактаб ва иккита мактабгача таълим муассасаси бор.
Илгари бу маҳалла эътибордан четда қолган эди. Жорий йилда “Обод маҳалла” дастури доирасида ҳудуд тўлиқ ободонлаштирилиб, янгидан чирой очди. Маҳалла гузари, Саховат боғи, савдо дўконлари барпо этилди. Йўлаклар тартибга келтирилиб, болалар ўйингоҳлари, автотураргоҳ ташкил қилинди.
Давлатимиз раҳбари ушбу бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
Маҳалладаги ижтимоий муаммолар манзилли ҳал этилмоқда. Масалан, турар жойга муҳтожларга уй ва субсидиялар берилди. Ишсиз аёллар ва ёшлар бандлигини таъминлаш мақсадида қиймати 5 миллиард сўмлик лойиҳа амалга оширилмоқда. Хусусан, мебелсозлик мажмуасини ишга тушириш режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари маҳалла дўконини ҳам кириб кўрди.
Маҳалла аҳли билан суҳбатда бугунги ўзгаришлар, тинчлик-осойишталикнинг қадри ҳақида мулоқот бўлди.
- Сергелида кўплаб уй-жойлар қурдик, янги-янги корхоналар кириб келаяпти. Бу ўзгаришлар одамлар ҳаётида сезилиши муҳим. Энди тумандаги ҳар бир маҳалла шундай обод бўлиши керак. Аҳоли бу ерда сайр қилиб, пиёда юриб, соғлиғини мустаҳкамлаб, ҳаётдан рози бўлиб яшаса, мақсадимиз шу. Сизларнинг бахтингиз - менинг бахтим, - деди Президент.
Жорий йилда “Обод маҳалла” дастурига кўра Тошкент шаҳрига 1 триллион 300 миллиард сўм ажратилган. Бунинг эвазига маҳаллаларда 937 километр ичимлик ва оқова сув, газ, электр тармоқлари, 545 километр ички йўлларда қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилади.

Президент ознакомился с преобразованиями в махалле
Площадь махалли,  образованной в 2016 году, составляет 18 гектаров. В 41 многоквартирном доме проживают более 6 тысяч человек. Здесь действуют школа и два дошкольных учреждения.
Прежде махалля находилась в плачевном состоянии. В этом году в рамках программы «Обод махалла» территория махалли была полностью благоустроена. Были возведены махаллинский гузар, парк "Саховат", магазины. Приведены в порядок тротуары, обустроены детские площадки и автостоянка.
Глава нашего государства ознакомился с этой созидательной работой.
Адресно решаются социальные проблемы в махалле. Отдельным нуждающимся предоставляются жилье, субсидии. Реализуется проект стоимостью 5 миллиардов сумов по обеспечению занятости безработных женщин и молодежи. В частности, планируется запуск предприятия по производству мебели. Глава государства также посетил продуктовый магазин в махалле.
В беседе с жителями говорилось о происходящих сегодня изменениях, ценности мира и спокойствия.
- В Сергели мы построили много домов, появляются новые предприятия. Важно, чтобы эти изменения ощущались в жизни людей. Теперь каждая махалля района должна стать вот такой вот благоустроенной. Люди должны гулять, ходить пешком и укреплять свое здоровье, жить счастливо - вот наша цель. Ваше счастье - мое счастье, - сказал Президент.
В этом году в рамках программы «Обод махалла» Ташкенту выделено 1,3 триллиона сумов. За счет этого махаллях будет построено и отремонтировано 937 километров сетей питьевого водоснабжения, газопроводов и электросетей, канализации, 545 километров внутренних дорог.